Bakan yardımcısı bakanların oy istemesini böyle savundu

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan bakanların oy istemek için il il gezmesini ‘Bunlar Ak Partili değil mi?’ diye savundu ve 6’lı masanın seçilmiş belediye başkanları ile atanmış bakanların seçim çalışmalarını bir tuttu.

Siyaset 28 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

CHP’den gelen “Bakanlar il il gezip oy isteyerek ‘atanmış tarafsızlar’ imajını yıkıyor” eleştirisine İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’dan sert savunma geldi.

Çeşitli ziyaretler için Kırşehir’e gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan bakanların seçim çalışmaları söylemlerine ilişkin “Bakanlar siyaset yapamaz, bakanlar ileri gidemez’ diyorlar. Bu 1960’lardan sonra tek parti anlayışının Türkiye’de siyasal yapıyı zayıflatmak için söylediği bir yalandır. Bu bakanlar KPSS ile mi atandı? Bu bakanları AK Parti Genel Başkanı, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan atamadı mı? Bu bakanlar AK Parti üyesi değil mi? Tam tersine çalışmayan, siyaset üretmeyen, ileri gitmeyen bakanları mı istemeliyiz? O yüzden bakanlarımızın siyaset yapması kadar doğal bir şey olamaz” dedi.

Turan bakanların oy isteme faaliyetleri sırasında asli görevlerinde aksaklık oluyorsa bunun tartışılabileceğini ancak tek başına oy istemelerinin yanlış bir şey gibi eleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Seçilmiş belediye başkanlarıyla bir tuttu

Turan 6’lı masa hakkında “Siz zamanında Zafer Partisi’ne gizli gizli bakanlık vaat ederken siyasi olmasın mı dediniz? Siz 6’lı masa, aranızda bakanlar paylaşırken bunlar siyasi olmasın mı dediniz? Siz daha dün Cumhurbaşkanı seçimlerinde İstanbul ve Ankara belediye başkanının tüm görevlerini bıraktırarak il il dolaştırırken aklınıza bu gelmedi mi? O yüzden bir daha söylüyorum. Kamu görevini iyi yapacağız, aksatmayacağız. Daha eski yıllarda ulaştırma, adalet ve içişleri, bu bakanlıklar tarafsız olsun diye değişiklik yapıldı. Ama bu kanun değişti. Bu kanun farklılaştı. Çünkü teknoloji değişti, şeffaflık var. İnsanlar ne yapıldığını görüyor, takip ediyor. Ulaştırmanın eski yıllarda seçim sandığına gitmeyi engellenmesin diye değişmesi öngörülür. Böyle bir ihtimal var mı? Her partinin görevlisi zaten sandık başında. O yüzden bu güncellemeyi toplum yapmış, kanun yapmış. Boş tartışmaların bu ülkeye faydası olmadığını söylemek isterim” dedi.

‘Fatih Erbakan’ı kullanıyorlar’

YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Turan şöyle konuştu: “Yeniden Refah Partisi diye bir parti var. Cumhur İttifakı içinde yer aldı. Beraber görev yaptık. Seçimlerde doğru yerde tavır aldığı içinde halkımız sahip çıktı. Ama şimdi doğru yerde tavır almadığından dolayı farklı farklı dünyaların gündemi olmaya başladı. Fox’ta, Halk Tv’de, Sözcü’de her gün bunlar var. AK Parti’den gram oy tırtıklar mı endişesinden dolayı bunu yapmaya çalışıyorlar. Geçen seçimlerde her gün Ahmet Davutoğlu’nu, Babacan’ı, Gültekin Bey’i ekrana çıkaran televizyonlar kaldı mı şimdi? Nerede Davutoğlu, nerede Temel Bey, nerede Babacan? Varsa yoksa şu an Fatih Erbakan’ı kullanıyorlar. Onu sevdikleri için değil, Erdoğan’a nasıl zarar veririz diye yapıyorlar. Dün 6’lı partilerde bunu yaptılar, bugün Fatih Erbakan’a yapmaya çalışıyorlar. Bizim milletimiz izzet sahibi, irfan sahibidir. Bu oyunlara asla gelmeyecektir. Göreceksiniz daha büyük bir oy farkı ile Erdoğan’a ‘evet’ diyeceklerdir.”

CHP lideri Özel'den 17 bakana tepki: Yazıklar olsun böyle devlet yönetimineCHP lideri Özel’den 17 bakana tepki: Yazıklar olsun böyle devlet yönetimine

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.