İlaç fiyatlarına zam geldi, eczacılar ‘yeterli değil’ dedi

İlaç fiyatlamasında kullanılan Euro kurunda artış yapıldı, ilaç fiyatları zamlandı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, artışın yeterli olmadığını belirterek, "İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Gündem 24 Temmuz 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı Resmi Gazete’deki karara göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 Euro değeri, temmuzda yüzde 30,5 oranında artırıldı.

Konuyla ilgili ‘Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’ Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Yayımlanan karara göre; beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,0387 TL olarak belirlendi. Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 48.41 TL oldu. Diğer ürünlerde ise 25,30 TL oldu.

Kararla dönemsel Euro değeri güncellemesinde, geçici 7’nci madde kapsamında uygulanan 4 TL’ye kadar olan artışlar dikkate alınmayacak. Güncelleme sonrasında uygulanacak olan 4 TL’ye kadar olan artışlar, TL değerinde değişiklik yapılmadan ürünlerin depocuya satış fiyatları üzerine eklenecek.

Söz konusu karar, 24 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Gelen zamlarla Gripin 14.07 TL, Parol ise 41.22 TL oldu.

Akaryakıta bir gecede 6 lira ÖTV zammı geldi: Benzin 35, mazot 33 lira olduAkaryakıta bir gecede 6 lira ÖTV zammı geldi: Benzin 35, mazot 33 lira oldu

Eczacılar memnun değil

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ilaç zammı sonrası açıklama yaptı. Saydan, “İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Saydan yaptığı yazılı açıklamada, Resmî Gazetede yayımlanan, “Beşerî Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” ile ilaç fiyatlandırılmasında kullanılacak 1 Euro değeri için belirlenen 14,0387 liranın, güncel kurun çok altında olması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşündüğünü belirtti.

Nurten Saydan, güncel Euro kurunun yaklaşık 30 lira olması nedeniyle ithal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntıların yaşanmaya devam edeceğini ifade ederek, “Bu güncellemenin, ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını, yarayı iyileştirmeyeceğini, sadece pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Gerçek kurun çok altında

İlaç sektöründe Euro kurunun, gerçek kurdan farklı şekilde belirlenmesi nedeniyle son 3 yılda ilaç sektöründe yaşanan sorunların gözle görülür hale geldiğini aktaran Saydan, şunları kaydetti:

“Uygulamanın ilk başladığı dönemde, ilaç için belirlenen Euro kuru, reel Euro kuru ile aynı seyirde ilerliyordu. Ancak bugün itibarıyla ilaç Euro kuru 14,03 lira olarak belirlenirken, reel Euro kuru 30 lira seviyelerine çıkmıştır.

Gerçekçi yaklaşımlarla, ilaç Euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilerek sorunun acilen çözülmesi ve vatandaşın ihtiyacı olan ilaçların eczanelerimize gelmesi sağlanmalı.”

İlaç fiyatlarına gece yarısı zammıİlaç fiyatlarına gece yarısı zammı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.