IŞİD’li terörist bomba malzemeleri ve eğitim videolarıyla yakalandı

İstanbul'da eylem hazırlığında olan IŞİD’li bir terörist kıskıvrak yakalandı. Zanlının evinde bomba yapımında kullanılan malzemeler ve eğitim videoları bulundu.

Gündem 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Emniyet, yakalanan üst düzey IŞİD’lilerin ifadeleri ve saha araştırmalarıyla genişlettiği IŞİD terör örgütüne yönelik operasyonlarına devam ediyor. Operasyonların sonuncusunda eylem hazırlığındaki bir terörist yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD silahlı terör örgütü üyelerinin tespit edilmesi ve yakalanması için çalışma başlattı.

IŞİD'le ilintili örgütten Uganda'da okul saldırısı: 40 ölüIŞİD’le ilintili örgütten Uganda’da okul saldırısı: 40 ölü

Yapılan çalışmalarda örgüt mensubu A.H. isimli yabancı uyruklu bir kişinin Türkiye´de silahlı eylem gerçekleştirme arayışında olduğunu tespit etti. Ekipler, bunun üzerine şüphelinin kaldığı adresi belirledi. Şüphelinin kaldığı Bahçelievler’deki eve 18 Haziran´da operasyon düzenlendi. A.H., operasyonda gözaltına alındı.

Şüphelinin evinde yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca, 2 şarjör, bomba yapım aşamasında kullanıldığı değerlendirilen malzemeler, çok sayıda dijital ve örgütsel materyal ele geçirildi.

Öte yandan A.H. isimli şüpheliye ait olan dijital materyal ve dokümanlar üzerinde yapılan incelemelerde, IŞİD tarafından militanlarına eylem yapmaları için özel olarak hazırlanan bomba yapımı ve saldırılara ilişkin eğitim videoları ile dokümanları incelediği, yine geçmiş dönemde Türkiye´de meydana gelen terör saldırıları ile ilgili araştırmalarda bulunduğu tespit edildi. Şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soğan TIR'larında 'İstanbul ve Ankara' ayrıntısı: IŞİD'e giden kayıp dinamitlerSoğan TIR’larında ‘İstanbul ve Ankara’ ayrıntısı: IŞİD’e giden kayıp dinamitler

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.