İstanbul ve İzmir’de Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

İstanbul ve İzmir'deki LGBTİ+ Onur Yürüyüşlerine polis müdahale etti. Yürüyüşlerde aralarında sanatçı ve avukatlarından da olduğu 70'den fazla yurttaş gözaltına alındı.

Gündem 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İstanbul’daki LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, dün tüm engelleme girişimlerine rağmen gerçekleşti. İstanbul’da 21. Onur Yürüyüşü kapsamında polis ekipleri İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’na çıkan bütün sokakları bariyerlerle kapattı.

Polis, şişliden Taksim’e çıkan yolları da barikatlar kurarak ulaşıma kapattı.

T24’ün aktardığına göre, bu yılki temasını “Dönüyoruz!” olarak duyuran İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası komitesi, sosyal medya hesabından konum belirtmeden çağrı yapmış ve yürüyüşün saat 15.00’te yapılacağını duyurmuştu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından grup dağılmaya başladı. Polis gazetecileri abluka altına aldı. Serbest dansçı Serkan Bozkurt ve avukat Dilara Özaydın’ın da aralarında olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı.

Vali, ‘aile kurumumuza tehdit’ demişti

İstanbul Valisi Davut Gül, Onur Haftası’nda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, LGBTİ+’ları hedef almıştı.

Gül, “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden hiçbir faaliyete izin verilmemiştir. İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” demişti.

Kadıköy Kaymakamlığı da, İngilizce konuşan LGBTİ+’lar için Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen çay etkinliğini yasaklamıştı.

Metro’ya LGBT karşıtı ayar

Öte yandan Onur Yürüyüşü’ne katılımın önüne geçebilmek için İstanbul ulaşımına da müdahale edildi. Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda, dün saat 10.00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı’nın işletmeye kapalı olacağı belirtildi.

İzmir’de de gözaltılar var

İzmir’de LGBTİ+ Onur ayı kapsamında Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen yurttaşlara da polis müdahale etti. Konu hakkında İzmir Barosu “Gözaltılar serbest bırakılsın” başlıklı bir açıklama yaparak, “Hiçbirini birbirinden ayırmadan, şart ve kayıt koymadan, “ama”sız ve fakat”sız, temel hak ve özgürlükleri savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” denildi. İzmir’de 50’den fazla yurttaşın gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Bir gökkuşağı, öğretmen ile okulun müdürünün başını yediBir gökkuşağı, öğretmen ile okulun müdürünün başını yedi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.