Maseratili polisin avukatı: Mallar eşinin, haksız gelir yok

Maserati otomobille giderken trafikte tartıştığı avukatın ayağını kırmakla suçlanan polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül hakkında idari soruşturma başlatıldı ve görev yeri değiştirildi. Araç eşinin üstüneymiş.

Gündem 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İzmir-İstanbul otoyolunda Maserati otomobille giderken trafikte tartıştığı avukat Fatih Uzun’un ayağını kırmakla suçlanan polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül (39) hakkında İçişleri Bakanlığı’nca müfettiş görevlendirilerek, idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında polis Üçgül’ün görev yeri değiştirildi.

Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, Manisa Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, olay 22 Nisan 2023 günü saat 17.30 sıralarında meydana geldi. Avukat Fatih Uzun ile Hüseyin Tayfun Üçgül arasında trafikte sollama tartışması çıktı. İddiaya göre Maserati’nin sürücüsü ve Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül, kendisini sollayan Fatih Uzun’un aracını sıkıştırarak taciz etti. Daha sonra araçtan inen Uzun ve Üçgül arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. İddiaya göre Üçgül, yere düşen avukatın ayağını kırdı.

Maseratili polisin darp ettiği avukat konuştu: Bayağı karanlık bir adama benziyorMaseratili polisin darp ettiği avukat konuştu: Bayağı karanlık bir adama benziyor

9 yıla kadar hapsi istendi, görev yeri değiştirildi

Bunun üzerine darp raporu alan avukat Fatih Uzun, polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’den şikayetçi oldu. Soma Cumhuriyet Başsavcılığı, Tayfun Üçgül hakkında “hakaret ve kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama” suçundan 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası ve memuriyet gibi belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması istemiyle iddianame düzenledi.

Ayrıca idari soruşturma başlatılması için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na da (CİMER) dilekçe verildi. Dilekçede, polis memuru olarak görev yapan Üçgül’ün kolluk görevlisi olmasına rağmen 8.5 milyon TL değerinde aracının bulunduğu, ayrıca lüks bir villada ikamet ettiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre çıkan haberler nedeniyle yüzü ifşa olan polis memuru hakkında İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirerek, idari soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında polis Üçgül’ün görev yeri değiştirildi. Üçgül, görev yaptığı KOM’dan daha pasif bir birime alındı.

Polis memuru Üçgül’ün komşusuyla tartıştığı ve ‘hakaret’ ve ‘tehdit’ suçlamasıyla ayrı bir dosyası daha bulunduğu belirtildi. Ayrıca Üçgül’ün 6 ay sonra emekli olacağı da öğrenildi. Üçgül ailesi, söz konusu iddiaları “kumpas” olarak nitelendirdi.

Eşinin aylık kazancı 130 bin TL

Tayfun Üçgül, 2006 yılında polis oldu. Aynı yıl eşi Özlem Üçgül ile evlendi. Özlem Üçgül 2016 yılına kadar ev kadınıydı. Üçgül’ün yakınlarının verdiği bilgiye göre evde pastalar yaparak sattı. Biriktirdiği para ile aldığı kozmetik ürünlerinin internet üzerinden satışını yaptı. Ayrıca Tayfun Üçgül de kredi çekerek ev aldı, eşine ticaret yapması için destek verdi. Özlem Üçgül kozmetik sektöründen elde ettiği gelirle giyim, çanta, ayakkabı ve turizm gibi sektörlere girdi. İşini genişleten Özlem Üçgül, daha sonra inşaatla uğraşmaya başladı. Söz konusu tartışmalara konu olan villayı da kendisinin yaptığı ve aylık kazancının yaklaşık 130 bin lira olduğu belirtildi. Özlem Üçgül Maserati aracını ise üç ay önce 4.5 milyon liraya satın aldı.

Üçgül’ün avukatı: Haksız gelir elde ettiği resmini sunmaya çalışıyorlar

Polis memuru Hüseyin Tayfun Üçgül’ün avukatı Mehmet Yiğit Manav Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada söz konusu iddialara ilişkin şunları söyledi: “Tayfun beyin eşi iş kadını. Muğla’nın Ortaca ilçesinde faaliyet gösteren butiği, restoranı, sosyal medya üzerinde çanta ve çay satan bir hesabı var. Satmış olduğu her ürünün vergisini devlete tek tek ödüyor. Tayfun bey de Muğla iline bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı bir personel. Mal varlığıyla alakalı eşinin açıklayamayacağı hiçbir şey yok. Eşinin olan mal haliyle kendisinin de olmuş bulunmakta. Eşinin arabasını kullanması, bu mal varlığını kendisi elde etmiş anlamına gelmez. Narkotik Şubede çalışmamasına rağmen sanki bu şubede çalışıyormuş gibi medyaya servis edildi. Sanki narkotik şubeden haksız gelir elde etmiş resmini sunmaya çalışıyorlar.”

‘Kar marjı çok yüksek olan bir sektör’

Hüseyin Tayfun Üçgül’ün eşi Özlem Üçgül’ün mal varlığına ilişkin ise öne sürülen iddialarla ilgili avukat Manav şunları kaydetti: “Tayfun 2006’da polis oldu. Yine eşiyle bu yıl evlendi. Eşinin ticari faaliyeti 8 yıl önce başladı. İlk olarak detoks çayı satmaya başladı. Kar marjı çok yüksek olan bir sektör. Bunları satarak yılda bir milyon lira vergi ödüyorlar. Vergi bu kadar olunca kar marjı da 15 milyonu bulan ciddi bir rakama tekabül ediyor. Bu mal varlığına da bu şekilde sahip oldu. Özlem hanımın yanında 15’in üzerinde kişi çalışıyor.”

‘Ulusal basını mahkemeye davet ediyoruz’

Avukatın ayağını kırdığı yönündeki iddiaları yalanlayan Manav, “Avukat, polis memuruna yumruk atarken yere düşüyor. Daha sonra ayağım kırıldı diye bir rapor ortaya çıkıyor. Kesinlikle bir vurma eylemi yok. Müvekkilim Tayfun bey bu şekilde bir suçlama ile karşı karşıya. 18 Temmuz’da Soma Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşması olacak. Ayağının gerçekten kırılıp kırılmadığı da muamma. Adli Tıp da inceleyecek. Bizim de birtakım taleplerimiz var. Dosyayla ilgili şu anda bir şey söylemem doğru olmaz. Deliller mahkemede tartışılacak. Sendeleyerek arabadan indiği söyleniyor. Tayfun beyin eşi Özlem hanım ifadesinde avukatın araçtan zaten sendeleyerek indiğini söyledi. Bu geçmişten gelen bir problem mi göreceğiz.”

“Tüm yerel ve ulusal basını mahkemeye davet ediyoruz” diyen Yiğit Manav, “Tayfun beyin kendisini işçi olarak tanıttığını iddia ediyorlar. Tutanaklar var. Ben polis memuruyum diyor. Jandarma da tutanak altına alıyor. Kendisini işçi olarak tanıtan biri neden jandarmaya polis memuru olduğunu söylesin? Böyle asılsız bir iddia var. Hiçbir sicil kaydı yok Tayfun beyin ama göçmen kaçakçılığı yaptığıyla ilgili dosyasının olduğu iddia ediliyor. Sadece kesinleşmemiş bir dosyası var. Komşusuyla tartıştığıyla ilgili” ifadelerini kullandı.

‘Benim olan eşimindir’

Özlem Üçgül de DHA’ya yaptığı açıklamada bahse konu olan lüks harcamaların kaynağının kendi ticari faaliyetleri olduğunu ileri sürerek şu ifadeleri kullandı: “Mal varlığımızı saklayan insanlar değiliz. Mal beyanında hepsi mevcut. Bütün mal varlığım şirketimin üzerinedir, şirket de bana aittir. Benim olan eşimindir. Eşimin olan da benimdir. Sosyal medyada paylaşılan motosiklet emniyet teşkilatına ait. Eşim görev yaparken kaza geçirdi. Kazadan sonra tedirgin olup, motosiklet kullanmaması konusunda ricada bulundum. Daha sonra motosikleti emniyet müdürlüğüne geri verdi. Üzerime kayıtlı 3 villa, 1 restoran, 1 iş yeri, 2 otomobil bulunuyor.”

Avukatı darbeden Maseratili kişi polis memuru çıktıAvukatı darbeden Maseratili kişi polis memuru çıktı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.