Bazı İstanbullular, bayramı İstanbul’da ama karavan veya çadırda tatil yaparak geçirdi

Kurban Bayramı tatilini İstanbul’da geçirenlerden bazıları karavan ve çadır kamp alanlarını tercih etti. Hem doğayla içiçe olmasından dolayı hem de ekonomik olmasından dolayı tercih edilen tesislerde, karavan için gecelik 200 lira istenirken, çadırlardan ise 150 lira talep ediliyor.

Gündem 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
KURBAN BAYRAMI TATILINI ISTANBUL’DA GECIRENLER, DOGAYLA IC ICE BIR TATIL YAPMAK ICIN KARAVAN VE CADIR KAMP ALANLARINI TERCIH ETTI. EKONOMIK BULUNDUGU ICIN TERCIH EDILEN TESISLERDE, KARAVAN ICIN GECELIK FIYAT 200 LIRAYKEN, CADIR ICIN 150 LIRA. ISTANBUL, (DHA)

Kurban Bayramı tatilinde şehir dışına çıkamayan İstanbullular, karavan ve çadır kamplarına yöneldi. Tercihini hem ekonomik hem de doğayla iç içe bir tatil yapmaktan yana kullananlar karavan ve çadır kamplarına akın etti. Doğa severler ister kendi karavanlarında isterlerse de tesislerde bulunan karavanlarda konaklayabiliyorlar.

Kilyos’ta 400 dönümlük bir arazide bulunan kamp alanını tercih eden tatilciler sessizliğin tadını çıkardı. Karavanıyla kamp yapmaya gelen Mehmet Erel, “İnsanlar şu anda İstanbul’dan bir yerlere gittiler. Dinlendiklerini düşünüyorlar ama dönerken daha yorgun bir şekilde İstanbul’a gelecekler. Ben buraya sadece 45 dakikalık bir mesafeden geldim. Çok dinlenmiş bir şekilde bayramdan sonra evime döneceğim” dedi.

Yıllık karavan kiralamanın 100 bin lira olduğu tesiste, gecelik karavan ücreti şoför ve karavan dahil 200, çadır kurma ücreti de 150 lira.

‘Karavanı olanların çoğu güneye gitti’

Tesisin kurucusu Serhat Akbel, “Karavan tatili artık ülkemizde çok popüler bir hale geldi, herkes karavan almaya, karavan kiralayarak tatil yapmaya başladı. Şu anda Türkiye’de kiralık karavan bulmanız imkansız. Çok büyük kiralamalar yapılmasına rağmen ciddi bir talep var. Karavanı olan müşterilerden de çok yoğun bir talep var. Tatilin 9 güne uzamasıyla özellikle güney bölgelerde ciddi bir artış olmuş durumda. Tatilini 9 gün yapamayacak misafirler tesisimizi tercih ediyorlar. Burada da ciddi bir talep var. Normalde hafta sonları bir kalabalığımız olur ama bayram dönemi özellikle çadır ve karavanda ciddi bir talep var. Karavanı olanlar mobil de olabildikleri için güneye gitmiş durumdalar” dedi.
Akbel, “Çadır tarafında daha ciddi bir yoğunluğumuz var. Özellikle 1-2 gün tatil yapabilecek, çalışan kişiler var. Özellikle bugün girişler arttı. Kurban gezilerini tamamlayan kişiler kamp alanına doğru geliyorlar. Karavancılarımız için sabit elektrik su tesisatlarımız var. Giderlerini dökebilecekleri döküm alanlarımız var. Çadırcılar için de aynı şekilde bulaşıkhanelerimiz, duşlarımız, tuvaletlerimiz, elektrik alt yapımız her şeyimiz hazır. Fiyatlar önceki yıllara göre arttı çünkü tesislerin de işletme maliyetleri artmış durumda. Otel tatiliyle kıyasladığımızda hala karavan veya çadır tatili çok daha uygun fiyatlı. Karavanıyla birlikte gelen kişi elektriği ve suyuyla birlikte gecelik 200 lira veriyor. Ekstra kişiler de 150 lira veriyor. Karavan ve şoför 200 lira, ekstra kişiler 150 lira ödüyor. Çadırda da kişi başı 150 lira alıyoruz” ifadelerini kullandı.

10Haber antik kentleri geziyor: Likya'nin kalbi Patara10Haber antik kentleri geziyor: Likya’nin kalbi Patara

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.