Psikoloğun online tacizi 10 ay hapisle bitti

Hatice B., danıştığı psikolog Mustafa Özay’ın online seans sırasında kendisini taciz ettiğini iddia ederek şikâyetçi oldu. Cinsel taciz suçlamasıyla yargılanan Özay, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Özay savunmasında yazışmaların tedaviye yönelik olduğunu söyledi.

Gündem 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan davaya göre, Hatice B. (32), 2017 yılında kişisel problemleri ve öfke sorunlarına ilişkin psikolog Mustafa Özay’a başvurdu. 2017 yılından 2021 yılına kadar ücret karşılığında terapi alan Hatice B., 2020 yılındaki koronavirüs salgını nedeniyle terapilerini online almaya başladı. İddiaya göre Hatice B., 14 Şubat 2020 tarihindeki seans randevusu için psikoloğu Mustafa Özay ile görüştü. Mustafa Özay, ‘bir psikoloğun gözünden’ isimli Instagram profilinden istek göndereceğini ve bunu kabul etmesi gerektiğini Hatice B.’ye söyledi. Psikolog Özay, istek gönderdiği linkte kendisinin seanslarla tahrik olduğu şeklinde Hatice B.’ye taciz edici yazılar yazdı. Olay karşısında büyük şok yaşayan Hatice B., psikolog Mustafa Özay’ın bu yazılarına tepki gösterdi. Mustafa B. de on seansı ücretsiz yapabileceğini söyleyerek kendisini affettirmeye çalıştı. Psikoloğunun bu konuşmalarından rahatsızlık duyan genç kadın, savcılığa başvurarak suç duyurusunda bulundu.

İstismar şüphelisi öğretmen tutuklandıİstismar şüphelisi öğretmen tutuklandı

Yazışmalar tamamen tedaviye yönelik

Soruşturma kapsamında savunma yapan psikolog Mustafa Özay, “Ben Hatice B.’ye kendi isteğiyle kişisel problemleri ve öfke sorunlarıyla ilgili danışmanlık hizmeti veriyordum. Kendisiyle yaptığımız yüz yüze görüşmelerde daha çok onun cinsel hayatında yaşamış olduğu partnerleri ile yaşadığı sorunları konuştuk. Aramızda geçen yazışmalar tamamen kendisinin tedavisine yönelikti” dedi.

Mahkeme yazışmalara ‘cinsel taciz’ dedi

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldır görülen davada kararını açıklayan mahkeme, psikolog Özay’ı ‘cinsel taciz’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın geçmişte kasıtlı bir suçtan mahkûm olmaması ve kişilik özelliklerini de dikkate alarak, bu cezasını hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi. Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi: “Sanık Özay’ın mesajlarının doğrudan kendisini olaya dahil ettiği anlaşılmıştır. Özay’ın cinsel içerikli olarak yapmış olduğu yazışmaların ‘cinsel taciz’ suçunu oluşturduğu anlaşıldığından, bu sebeple isnat edilen suçu işlediği sabit görülmüştür.”

Tacize bir garip savunma:  Çıplak fotoğrafı boy ölçümü için çektimTacize bir garip savunma:  Çıplak fotoğrafı boy ölçümü için çektim

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.