RTÜK Tele1 için toplanacak

Gazeteci Merdan Yanardağ'ın tutuklanmasının ardından bu kez de RTÜK Tele 1 kanalı için toplanıyor. 6 Temmuz'da yapılacak toplantı için rapor hazırlanıyor.

Gündem 4 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, televizyonda terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından dile getirdiği düşünceleri nedeniyle tutuklandı. Yanardağ’a iktidar kanadından ve İYİ Partililerden tepki gelmişti, Yanardağ da sözlerinin kesildiğini ifade etmişti. Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yanardağ’ı CHP heyeti de ziyaret etmişti, Yanardağ bu heyetle gönderdiği mesajında “Benden suçlu çıkmaz” demişti.

RTÜK’ün ise Tele 1 için 6 Temmuz’da toplanması bekleniyor. ANKA’nın haberine göre; Açıklamaların, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” yayın ilkesinin ihlali olduğuna karar verilirse, Tele 1 yayınının 10 güne kadar durdurulabileceğine dikkat çekiliyor.

Aydınlardan Merdan Yanardağ için özgürlük çağrısıAydınlardan Merdan Yanardağ için özgürlük çağrısı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Yanardağ tutuklanmadan önce 25 Haziran’da, Twitter hesabında; “Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır” açıklamasını yapmıştı. Merdan Yanardağ hakkında; “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı. Yanardağ, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Rapor hazırlanıyor

Yanardağ’ın söz konusu açıklamaları yaptığı programa ilişkin üst kurul uzmanlarınca hazırlanan raporun da Üst Kurul gündemine gelebileceği belirtildi. Raporun bu haftaki toplantıya yetişmemesi durumunda, yayının önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda değerlendirileceği ifade edildi. Üst Kurul uzmanlarının, RTÜK Kanunu’nun yayın ilkelerini içeren 8. maddesinin 1. fıkrasının iki ayrı bendi ile ilgili ihlal raporu yazabileceğine işaret ediliyor.

Söz konusu 8. maddenin 1. fıkrasının “b” bendine göre; yayınlar “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” Aynı maddenin “d” bendine göre; yayınlar “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz.”

Kanuna göre, 8. maddenin 1. fıkrasının “b” ve “d” bentlerindeki yayın ilkelerine aykırı yayın yapanlara bir önceki aydaki brüt reklam gelirinin yüzde 2’sinden yüzde 5’ine kadar idari para cezası verilebiliyor. Bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarı halinde kanalın yayınının 10 güne kadar durdurulmasına, bir yıl içinde ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptali yönünde karar alınabiliyor.

Son 1 yıl içinde, daha önce Tele 1 hakkında; “b” bendindeki ilkeye aykırı yayın gerekçesiyle yaptırım kararının alındığına dikkat çekiliyor. İzleme uzmanlarının raporunda, Merdan Yanardağ’ın söz konusu ifadelerinin “b” bendi kapsamında değerlendirilmesi durumunda, Tele 1’in yayınlarının 10 güne kadar durdurulabileceği belirtiliyor. Öte yandan, 8. maddenin 1. fıkrasının “t” bendine uyarınca da rapor hazırlanabileceğine dikkat çekiliyor. Söz konusu düzenleme, yayınların “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamayacağı” ilkesini düzenliyor.

CHP heyetinden tutuklu gazeteci Yanardağ’a ziyaret: Benden suçlu çıkmazCHP heyetinden tutuklu gazeteci Yanardağ’a ziyaret: Benden suçlu çıkmaz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.