Sahibinden satılık KYK yurtları

Barınma krizinin en büyük mağdurlarından olan öğrencilerin kaldığı KYK yurtlarından üçü gayrimenkul sitesinde satışa çıkarıldı. Hükümetin ‘kapasite arttırdık’ dediği şey aslında, var olan özel mülkleri kiralamasıymış.

Gündem 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Türkiye’de üniversite öğrencilerinin en krizli alanı bir süredir barınma. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtları, çoğu ilde öğrencilerin büyük bölümüne çare olacak yeterlilikte değil. 

Nitekim 2022’de İstanbul’da başlayan ‘Barınamıyoruz’ eylemleri de bu krizin kamuoyunda konuşulmasına neden olmuştu. 

Öğrencilerin talepleri nitelikli barınmaydı. Bunun için de yurt kapasitelerinin arttırılması ve kira fiyatlarının kontrol altına alınmasını istiyorlardı. 

Kira fiyatları, yükselen enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle kontrol altına alınamadı. KYK yurtlarının sayısında da artış olduğu söylendi ama bu artış hala yeterli değil. 

Hükümet kanadından gelen, ‘yeni yurt açık’ ya da ‘yeni yurt açacağız’ açıklamalarının arkasında ise kişilerden kiralanan mülkler bulunuyor. 

Türkiye’nin en çok tercih edilen gayrimenkul sitelerinden birinde, “Satılık” ilanlarında, ödemelerini devlete yaptığımız KYK yurtları bulunuyor. 

İlanlarda, yemek yiyen öğrenciler de gözüküyor.

Afyon, Bartın ve Kırklareli’nde üç ayrı özel mülk, ‘Kiracılı’ filtresiyle satışa çıkarıldı. Kiracı, devlet. 

Yurtların fiyatları 115 milyon ile 770 milyon TL arasında değişiyor. Kapasiteleri 220 ila 260 arasında. 

10Haber’in ulaştığı satış temsilcisi emlakçılardan biri, binaların devlete kiralanan özel mülkler olduğunu belirterek kamu sözleşmesinin iptal edilemeyeceğini söyledi. Bu, mülkün yeni sahibinin orayı yurt olarak çalıştırmaya devam edeceği anlamına geliyor. 

KYK yurtlarında ödeme işlemi şöyle işliyor: Her ayın belirli dönemi ödenmesi gereken yurt ücreti kamu bankalarından KYK adına yapılıyor. 

Mülk sahibi, KYK ile olan sözleşmesi bittikten sonra mülkünü yurt olarak işletmek istemezse ise ‘barınma sorunu’ tekrardan ortaya çıkabiliyor. Bir emlakçı, ‘Devlet için özel yaptırılmış KYK yurt ve otel tesisi’ başlığıyla sattığı KYK yurdu ilanının açıklamasında “KYK devlet yurdu, özel yurt, otel, konferans salonu, organizasyon kompleksi gibi bir çok iş dalında kullanılabilecek özel bir yapıya sahiptir” diyor.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.