Şarkıcı Gülşen’e ‘İmam Hatip’ davasında hapis cezası verildi

Konserinde imam hatiplilerle ilgili sözlerinden dolayı geçtiğimiz sene hapis yatan şarkıcı Gülşen'in devam eden davasında karar çıktı. Şarkıcı, 10 ay hapis cezasına çarptırılırken hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Gündem 4 Mayıs 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan 2022’de verdiği bir konserde İmam Hatip Liselilere yönelik sözleri gerekçe gösterilerek yargılanan şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında karar açıklandı.

Savcının “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep ettiği Çolakoğlu’na 10 ay hapis cezası verildi. Heyet hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Gülşen'den yeni yıl paylaşımı: Güneş gibi doğmaya hazır mıyız?Gülşen’den yeni yıl paylaşımı: Güneş gibi doğmaya hazır mıyız?

250 bin TL teminatla yurtdışı yasağı kaldırıldı

Gülşen’e İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Gülşen, cezaevindeki dördüncü gününde adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Mahkemenin iddianameyi kabul edip adli kontrolleri kaldırmaması üzerine itiraz üzerine, Gülşen’e yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve en yakın karakola her hafta perşembe günü imza atma şartı da konulmuştu. 21 Ekim 2022’deki ilk duruşmada ise İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi, Gülşen hakkındaki yurt dışı yasağının devamına, ancak  imza verme şartının ise kaldırılmasına hükmedilmişti. Avukatlarının yeniden yaptığı itiraz üzerine bu kez İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla, 250 bin TL’lik güvence miktarının yatırılmasından sonra Gülşen hakkındaki yurt dışı yasağı da kaldırılmıştı.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın bugün görülen duruşmasına sanık Gülşen Çolakoğlu katılmazken avukatları hazır bulundu.

Duruşmada son savunmalarını yapan Gülşen’in avukatları, her müştekinin ifadesinin alınmadığını belirterek, “Dosyada eksikler vardır. Çoğu müşteki zorla getirilme kararına rağmen talimat mahkemelerinde ifade vermemiştir. Duruşmaları bile takip etmiyorlar” dedi. Avukatlar ayrıca, “Müvekkilin yargılanmasının tek sebebi Gülşen olmasıdır. Kullandığı ifade hukuki çerçevede kaba bir söz olarak nitelendirilebilir” dedi.

Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Gülşen’i, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Gülşen’in duruşmadaki saygılı tutumu ve davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 10 aya düşürdü. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının da geri bırakılmasına karar verdi. Gülşen 5 yıl boyunca aynı suçtan bir ceza daha almazsa aldığı bu ceza düşecek.

Mahkeme, Gülşen'in adli kontrolunu kaldırdı, yurtdışı yasağını kaldırmadıMahkeme, Gülşen’in adli kontrolunu kaldırdı, yurtdışı yasağını kaldırmadı

İlk fotoğraf

Ayrıca Gülşen’in yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye ödediği 250 bin liralık güvence bedelinin de kendisine iade edilmesine karar verildi.
Öte yandan ünlü şarkıcı, uzun zamandır paylaşım yapmıyordu. Son konserinden aylar sonra Instagram’da ilk kez paylaşımda bulunan şarkıcı, takipçilerini heyecanlandırmıştı. Gülşen, paylaşımında “Bazı kavuşmalara az kaldı” ifadelerine yer vermişti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.