Araç kurşunlanmış, iki kişi ölmüştü: Barıştırmak için oradaydım

Diyarbakır’da iki kişinin öldüğü silahlı saldırıdan yaralı kurtulan ailenin husumetlileri barıştırmak için orada olduğu ortaya çıktı.

Gündem 10 Temmuz 2024

Diyarbakır- Bingöl kara yolunda seyir halindeki otomobile başka araçtan uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda Hebun Fahrioğlu ile Reşit Akyol öldü, S.M., eşi E.M., yedi ve 11 yaşlarındaki çocukları E.M. ve M.E.M. yaralı kurtuldu. S.M. ifadesinde “Allah rızası için barıştırmak için girişimde bulundum. Hebun Fahrioğlu’nun ricası üzerine ailemle Diyarbakır’daki evimizden köylerine götürüldüm. Barışa vesile olması amacıyla araçlarına aldılar” dedi. Olayla ilgili gözaltına alınan üç şüpheliden biri tutuklandı.

Olay 5 temmuz akşam saatlerinde Diyarbakır Bingöl kara yolunun 28’inci kilometresinde meydana geldi. Seyir halindeki otomobile plakası belirlenemeyen otomobilden kimliği belirsiz kişiler uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Olayda otomobildeki S.M., eşi E.M., çocukları E.M. ve M.E.M. ile Hebun Fahrioğlu ve Reşit Akyol yaralandı. Yaralılar ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Hebun Fahrioğlu ve Reşit Akyol doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Akyol ve Fahrioğlu’nun cenazeleri otopsinin ardından yakınlarına teslim edilip toprağa verildi.

“Husumetim yok”

Yaralı kurtulan S.M. ifadesinde husumetli iki ailenin barışı için yanına eşini ve çocuklarını da alıp kırsal Başbuğ Mahallesi’ne gittiklerini ve saldırının dönüş yolunda olduğunu söyledi.

S.M. “Karayolu ortasındaki ayırıcı alana kendimi ve çocuklarımı attım. Öyle kurtulduk. Taraflarla husumetim yok. Sadece Allah rızası için araya girmek istedim. Bölgede birçok kan davası ve kavga sonucu sorunlu aileleri barış heyeti olarak çıkarsız ve sadece Allah rızası için barıştırma girişiminde bulundum. Olay günü de saldırıda öldürülen Hebun Fahrioğlu’nun ricası üzerine ailemle Diyarbakır’daki evimizden köylerine götürüldüm. Barışa vesile olması amacıyla araçlarına aldılar. Saldırganlar olay anında hedef gözetmeksizin arabulucu olan beni ve ailemi de öldürmek maksadıyla otomatik silahlarla saldırdı. Yedi yaşındaki çocuğu öldürmeye kastedecek kadar canileşen katillerin bir an önce yakalanıp yüce Türk adaletine teslim edilmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) olayla ilgili üç şüpheliyi gözaltına alındı. Güvenlik nedeniyle isimleri belirtilmeyen üç şüpheli işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan bir şüpheli tutuklandı, ikisi adli kontrolle serbest bırakıldı.

Otomobile uzun namlulu silahlarla saldırı: Ölü ve yaralılar varOtomobile uzun namlulu silahlarla saldırı: Ölü ve yaralılar var

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.