Sinan Ateş ‘Kılavuz ve Yıldırım benim için kiralık katil arıyor’ demiş

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, MHP’li Olcay Kılavuz ve Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın cinayeti birlikte planladığını söyledi. Ateş “Eşimin bana söylediği şuydu: Olcay ve Ahmet beni öldürmek için kiralık katil arıyor” dedi.

Gündem 27 Mayıs 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Ayşe Ateş ve Sinan Ateş

Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı. Ateş eski MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un adının dosyaya şüpheli olarak girmesi ve Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım hakkında yurtdışına çıkış yasağı verilmesi konusunda Kılavuz ve Yıldırım’ın cinayeti birlikte planladığını belirterek “Çünkü eşimin bana söylediği şuydu: ‘Olcay ve Ahmet beni öldürmek için kiralık katil arıyor. Kapı kapı dolaşıyorlarmış beni öldürmek için. Bir sürü kişiye gitmişler. Kimseye yaptıramıyorlarmış ama arıyorlarmış” dedi.

Ateş kendisine geçen hafta iki yakın silahlı koruma tahsis edildiğini, bürokratik işlemlerin beklenmeden hızlı şekilde gerçekleştiğini söyledi. Ankara Valisi’nin konuyla “bizzat” ilgileneceği haberini yolladığını söyledi. Can güvenliğiyle ilgili endişe yaşadığını söyleyen Ateş “Olanlar ortada. O kaygıyı taşıyorum” dedi.

Tutuklananların MHP ve Ülkü Ocakları’na mensup olduğunu söyleyen Ayşe Ateş “Soruşturma yürütülen 17 kişiye bakınca iddia edilen kurumsal saldırı içeriden yapılmış gibi bir izlenim oluşuyor. Bazen düşmanı uzakta aramamak gerek” diye konuştu.

Sinan Ateş cinayeti için bazı vahim iddialarSinan Ateş cinayeti için bazı vahim iddialar

Cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkardığı iddia edilen Ülkü Ocakları’nın eski yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın yakalandığı evin sahibi Olcay Kılavuz geçenlerde iddiaları reddetmişti. Kılavuz’la ilgili cinayet işlendikten sonra soruşturma başlatıldığı, ancak milletvekili olduğu için ifadesinin alınmadığı ortaya çıkmıştı.

Ayşe Ateş, Kılavuz’la ilgili olarak “Kılavuz’ un kaldığı evde yakalandı Tolgahan Demirbaş. Orada karartma var. Yakalandığına dair belge yok. Cinayetten sonra Kılavuz ve Demirbaş’ın FaceTime’dan görüşmeleri var. Bağlantısı çok açık. Kılavuz’un kayıtlarını, olay günü nereye gitti, nereden geldi, ne yaptı hepsinin detaylı şekilde incelenmesini istemiştim. İncelendiğinde somut delilere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Siyasi bir el bu suçluları koruyor. Bunlar korunuyor, kollanıyorlar” dedi.

Kılavuz’un “Böyle şerefsiz bir olayın içinde bulunacak kadar şerefsiz değilim. Zerre dahlim olsa kafama sıkar kendimi öldürürüm” ifadeleriyle ilgiliyse “Nedense bu güruhun jargonunda hep bir kafaya sıkma var. İnandırıcı olmak için bile ‘Kafama sıkarım’ şeklinde ifadeler kullanıyorlar. Kafaya sıkmayı o kadar içselleştirmişler ki bilinçaltlarının bir yansıması olsa gerek. Ayrıca şunu da sormak lazım: Şimdiye kadar aklı neredeymiş? Sinan’ın katledildiğinin ertesi günü pişkince yeni yıl mesajları gönderip doğum günü kutlamakla meşguldü” yorumu yaptı.

Tutuklananların hepsinin Ülkü Ocakları ve MHP çevresinden olduğunu belirten Ateş “Benim hiç kimsenin kurumsal kimliğiyle işim yok. Ben kocamın katillerini arıyorum. Bu kadar! Kim ve nerede, hangi kurumun başında olursa olsun umurumda değil. Kocamın katillerini arıyorum ve onların yargılanmasını istiyorum. HTS ve PTS kayıtları, aralarındaki yazışmalar ortada. Tutuklananların hangi kurumlardan olduğu belli. İçeride Ülkü Ocakları’na ve MHP’ye mensup tek bir kişi yokmuş gibi ifadeler kullanıyorlar. Oysa tutuklu taksici, oto kiralamacı ve kiralık katillerin dışındakiler bu iki yapıya mensup. Soruşturma yürütülen 17 kişiye bakınca iddia edilen kurumsal saldırı içeriden yapılmış gibi bir izlenim oluşuyor. Bazen düşmanı uzakta aramamak gerek” dedi.

“Başka kimlere dava açılmalı” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“En başta Yıldırım ve Kılavuz, Ömer Şanlı, Burak Kılıç, Gürsel Horat ve Suat Yılmazzobu… Hem Sinan, hem de benim hakkımızda bilgi toplayan, kiralık katil arayan bu isimler ilk iddianamede yok. Elini kolunu sallayarak dolaşıyorlar.”

Sinan Ateş davası sanığı, Kaplan dosyasından açığa alınan Emniyet müdürü ile görüşmüşSinan Ateş davası sanığı, Kaplan dosyasından açığa alınan Emniyet müdürü ile görüşmüşDemirbaş saldırıya uğrayan eski başkanlarla ilgili Yıldırım’a bilgi vermiş

Saymaz yazısının devamında Tolgahan Demirbaş’ın kurtarılan mesajlarından Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’la Sinan Ateş’e yönelik yazışmalar çıktığını yazdı. Yıldırım’la Demirbaş Ateş’in nerede olduğunu konuşuyorlar.

Yıldırım ile Demirbaş arasındaki yazışmalar sadece Ateş’in hakkında değil, 2021 yılında saldırıya uğrayan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Suat Başaran, eski Ülkü Ocakları Başkanı Alişan Satılmış ve eski MHP Milletvekili Şevket Bülent Yahnici’nin oğlu Ercüment Devlet Yahnici’ye yönelik eylemler ve eylem hazırlıklarından da söz ediliyor.

Yazışmalarda Demirbaş’ın saldırıya uğrayan eski Ülkü Ocakları Başkanları’nı takip ettirdiği görülüyor. Demirbaş saldırıya uğrayanların uçak biletlerini, evlerini ve arabalarını izlediği ya da izlettiği anlaşılıyor.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.