Soylu’nun ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu’ dediği davada 72 sanığa beraat

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu" dediği "Bataklık" davasında 73 sanıktan 72'si beraat etti.

Gündem 25 Mayıs 2024
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yapıldığı ilk günlerde kamuoyuna “Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu” diye duyurduğu ve “Bataklık” davası olarak bilinen dava dün Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar oturumuyla sona erdi. Davada yargılanan 73 sanıktan 72’si, üzerine atılı suçlamalardan beraat etti.

“Bataklık” adı verilen operasyonda yakalanan ve aralarında örgüt lideri olduğu öne sürülen Çetin Gören ve Nejat Daş ile eski Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek ile bazı polislerin de olduğu 73 kişi “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama ve uyuşturucu ticareti” ile “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” gibi çeşitli suçlardan yargılanıyordu.

Soruşturmada şüphelilerin banka hesaplarında ve yedi ayrı kasada bulunan 70 milyon lira civarındaki mevduata, 30 milyon lira değerindeki altın ve dövize, 653 tapuya, 31 tabanca, 32 bilgisayar, 118 cep telefonu, 337 sim kart, 4 para sayma makinesi, kılıç koleksiyonu, 35 değerli saat ve 21 lüks otomobile el konulmuştu. Suç şebekesinin, uyuşturucu gelirlerinden elde ettiği kazançla ‘FETÖ’ye finans sağladığı’ belirtilmişti.

Uyuşturucu operasyonunda vurulan polis Candan Kardeşler dosyasında sanık olduUyuşturucu operasyonunda vurulan polis Candan Kardeşler dosyasında sanık oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.