Tahta kaşıkla cinsel saldırı davası: İşkenceleri kayda almışlar

Azerbaycan uyruklu Ali S.K. uyuşturucu çetesinin elinde işkence gördükten sonra kaçıp polise sığındı. Tahta kaşıkla cinsel saldırıya uğradığını söyleyen Ali hakkındaki iddianame hazırlandı. Sanıklar tecavüz videoları hakkında savunma yaptı.

Gündem 12 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Azerbaycan uyruklu üniversite öğrencisi 25 yaşındaki Ali S.K., Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nde okuyordu. Ancak Ali bir uyuşturucu çetesine üyeydi ve kampüste onların verdiği silahı düşürdü. Polisler silahı görünce incelemeye aldı ve Ali’yi tespit edip aramaya başladı. Bu durumdan çetenin de haberi oldu ve Ali’ye kendilerini riske attığı için işkence yaptı. Bu işkencelerin içinde tahta kaşıkla cinsel saldırı da vardı.

Polisler onu ararken Ali bir yolunu bulup çetenin elinden kurtuldu, polise sığındı. Çetenin bağlantılarını anlattıktan sonra operasyon yapıldı ve sekiz kişi gözaltına alındı. Bunlardan Ayhan Küçükdere, oğlu Samet Küçükdere ve Mehmet Can Arslaner tutuklandı. 3 kişi savcılık ifadesinin ardından, H.C. ve F.O. ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Ali S.K., polis ekiplerinin refakatinde memleketi Azerbaycan’a gönderildi.

Olayla ilgili soruşturma tamamlandı ve altı kişi hakkında iddianame hazırlandı. Buna göre Ali, Gaziantep’teyken Ayhan Küçükdere, oğlu Samet Küçükdere, Mehmet Can Aslaner ve F.O.’nun kendisini zorla yanlarında tuttuğunu, dövdüğünü anlattı. Yine Ali’nin anlatımına göre Zonguldak’a da kendisini rehin alanlar tarafından getirilmişti ve burada da işkence görüyordu. Savcılık da tutuklu sanıklar hakkında konutta silahlı yağma’, ‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Eziyet etme’ ve ‘Nitelikli cinsel istismar’ suçlarından 52’şer yıl, tutuksuz sanıklar F.O. (36), H.C. (36), Y.A. (40) ‘Hürriyeti yoksun kılma’ suçundan 14’er yıl ve F.O. hakkında ayrıca ‘Eziyet etme’ suçundan 5 yıl olmak üzere toplamda 203 yıl hapis cezası istedi. Ayrıca iddianamede Ali S.K.’nın banyoda uğradığı cinsel saldırının kayda alındığı 6 dakika 40 saniye ve 2 dakika 7 saniyelik 2 videodan bahsedildi.

Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklu sanıklar Mehmet Can Aslaner, Samet Küçükdere, başka suçtan tutuklu Y.A., tutuksuz H.C. ve sanık avukatları salonda hazır bulunurken tutuklu Ayhan Küçükdere ile başka suçtan tutuklu F.O. SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

‘Uyuşturucu için yanımızda duruyordu’

Ali’nin G.T. ve kendisinden uyuşturucu almak için önden para aldığını ve parayı harcadığını bunun üzerine tartıştıklarını G.T.’nin de Ali’yi dövdüğünü, o esnada S.K.’nın de G.T.’ye bazı bilgiler verdiğini anlatan Mehmet Can Aslaner şunları söyledi:

“Ali yanımızda uyuşturucudan nemalanmak bedava içmek için bulunuyordu. Zorla tutulmuyordu. Bir akşam uyuşturucu içerken Ayhan, Ali’nin G.T.’ye Samet’in eşi ve çocuklarının yerini söylediğini de öğrenip sinirlenmiş. Ayhan, Ali’ye ‘Seni öldüreceğim ya buradan aşağıya atacağım ya da 2,5 litrelik kola şişesine oturacaksın’ demiş. Biz Samet’le eve gelince bunları Ayhan anlattı. Ayhan, Ali’ye ‘seçtin mi’ diye sordu. Ali de ‘Yeter ki beni dövmeyin ben yaptıklarımdan pişmanım. Şişeye oturmaya razıyım’ dedi. Ben de Ayhan’a ‘bir çocuğa bak, bir şişeye bak, bu şişe çocuğa girmez’ dedim. Samet bunları duymadı, başka odadaydı. Ayhan bu esnada bir kaşık tutup ‘o zaman bu kaşığa oturacak’ dedi. Ayhan kaşığı gösterince Ali banyoya geçti. Videodaki olaylar oldu. Videoyu Ayhan çekti. Ali’nin kafasına silah dayayan bendim. Videoda başka biri yoktur. Ben Ali’ye videodaki eylemleri yaptım bir de beraber alkol içerken ‘İnsan kaşığa oturmayı ister mi’ diyerek dövdüm.”

Aslaner, Ayhan Küçükdere’nin ‘Ali’nin babasını arayıp 500 bin lira ver yoksa oğlunu öldüreceğim’ dedikten sonra Ali’yi kurtarmak için bazı yakın arkadaşlarıyla avukat tutma ve bilet parası ayarlayıp kaçırma planı yaptıklarını da söyledi. Aslaner, Ali’nin zorla tutulmadığını kendisinin de zorla telefonunu almadığını öne sürdü.

Otomobil almak için Zongudak’a geldiğini, beraber kaldıkları Aslaner’in ailesinin yerini düşmanlarına söylediği için Ali’ye sinirlendiğini, olayların Zonguldak’a ilk geldiklerinde olduğunu öne süren Ayhan Küçükdere ise şunları söyledi:

“Mehmet Can ‘Çocuklarımın adresini düşmanlarıma verdi. Ali’yi cezalandıracağım’ dedi. Ali’ye ‘bana namussuzluk yaptın, geç banyoya’ dediği sırada ben ‘gerek yok’ dedim. Ayağa kalkıp silahını çekip kurdu. Ali’ye doğrultup ‘Banyoya geç’ dedi. Bana da ‘abi kayda alır mısın’ dedi. Silahı doğrulttuğu için korktum, kabul etmek zorunda kaldım. Ali korku içindeydi. Mehmet Can tahta kaşığı Ali’nin önüne atarak ‘bunu kendine sokacaksın’ dedi. Mehmet Can ‘seni öldüreyim mi’ diyordu ben de ‘gerek yok’ diyordum. Ali’nin üstünde sigara da söndürdü. Videoda Ali ‘Ayhan abi affet’ diyordu ama niye böyle dedi bilmiyorum. Sanırım benden bir umut bekledi. Sonra hiçbir şey olmamış gibi muhabbete devam ettiler. Biz Antep’teyken Ali yanımıza geldi. Daha sonra araba almak ve Mehmet Can ile Ali’yi bırakmak için yine Zonguldak’a gittik. Ali burada arabadan 450 bin lira para çaldı. Ali’yi ararken akşam panik halinde eve geldi. Parayla uyuşturucu ve silah aldığını ama okulda düşürdüğünü anlattı. Ali’yi yanımda zorla götürmedim. Paranın hepsini harcadığını düşünmüyordum. Paramı geri almak istiyordum. Ali benim telefonumdan babasını arayıp para istedi babası da ‘senin gibi oğlum yok’ dedi. Ali kendi kendine kaçtı gitti. Ben de paramı bulmak için peşinden koştum. Bulamadık.”

Ali’yi dövmediğini öne süren Samet Küçükdere ise suçlamaları reddetti. Diğer üç sanığın da duruşmada ifadesi alınırken Ali’nin iki arkadaşı ve üniversitenin güvenlik görevlisi tanık olarak dinlendi. İki tanık Aslaner’in Ali S.K.’yi kurtarmayla ilgili planlarını kendilerine anlattığını söyledi.

Mahkeme heyeti, tutuklu bulunan Mehmet Can Aslaner ve Ayhan Küçükdere’nin cinsel saldırı suçundan da tutuklanmalarına, Samet Küçükdere’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma Ali S.K.’nın Türkiye’de kullandığı Azerbaycan numarasının hangi telefonlarda kullandığının tespitinin beklenmesi ve eksik hususların giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Depremzede çocuğa cinsel saldırı: Valilikten ‘yoğunda bakımda değil’ açıklamasıDepremzede çocuğa cinsel saldırı: Valilikten ‘yoğunda bakımda değil’ açıklaması

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.