Bu yılın sınavı kiralar: Yabancıların ‘yatırımı’ öğrencileri batırdı

Üniversitelerin açılmasıyla Antalya'ya dönen öğrenciler kiralık ev krizinin içine düştü. Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Çağlar ise bu durumun yabancıların ev alarak 'yatırım' yapmasından kaynaklandığını savundu.

Gündem 8 Ekim 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

Kiralık ev fiyatları her ay artıyor. Asgari ücretin oldukça üstündeki kiralar vatandaşların şehir içinde göç etmesine neden oluyor. Bu kriz özellikle büyük şehirlerde derinden hissediliyor. Antalya’da ise bu durum Rusya-Ukrayna savaşı sonrası göç alması nedeniyle daha dikkat çekici bir noktada. Antalya’nın kent merkezindeki ilçelerde kiralar şu anda 8 bin liradan başlıyor.  Çünkü satılık ve kiralık evlerin fiyatları 5 kattan fazla yükseldi, en yüksek kira da 500 bin liraya ulaştı. Satılık evler ise 1 milyon lira ile 150 milyon liraya alıcı buluyor.

Öte yandan Antalya ‘öğrenci kenti’ olarak da anılıyor. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte kente dönen öğrenciler ise çaresiz. Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören 66 bin 869 öğrenciden 24 bin 357’si Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtlara yerleşti. Kent merkezindeki üniversite yerleşkesinde eğitim gören 56 bin 108 öğrenciden 14 bin 334’ü yurtta konaklamaya başladı. Öğrencilerin bakanlığa bağlı yurtlarda konaklama talebi nedeniyle yüzde 100 doluluk yaşandı. Bazı öğrenciler de özel yurt ve apartta konaklamaya başladı.

KYK bursu / kredisi bin 250 TL

Öğrencilerin KYK bursu ise bin 250 lira. Bu ücretle öğrencilerin bir eve yerleşmesi ise mümkün değil. Ev arkadaşı arayışına giren öğrenciler, internette ilan vermeye başladı. Üniversite çevresindeki mahallelerde, ‘Öğrenciye uygun’, ‘Üniversiteye yürüme mesafesinde’, ‘3 öğrencinin kalabileceği ev’, ‘Eşyalı ev’ gibi konu başlıklarıyla paylaşılan ilanlarda giriş kat, tek oda veya 2 odalı konutlar 8 bin liradan başlayan fiyata kiralanmaya başlandı. Ev arkadaşı arayan öğrenci sayısının arttığı ilanlarda, kira masrafını azaltmak isteyen öğrencilerin konakladığı konuttaki 1 odayı 6 bin liraya kiraladığı görüldü.

‘Yabancılara yönelik satışlar devam ediyor’

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, Rusya- Ukrayna savaşı sonrası kentte kiralık ve satılık ev fiyatlarında artış yaşandığını hatırlattı. Deprem sonrası Antalya’da fiyat artışı olmasa da düşüş yaşanmadığını söyleyen Çağlar, “Türkiye genelindeki konut sıkıntısının benzeri yaşandı. Yabancılara yönelik satışlar devam ediyor. Yabancılar yatırım olarak aldıkları evleri, tanıdıklarına fahiş fiyata kiraya verdi. Bu nedenle kira ve konut fiyatları zamanla arttı. Üniversitede eğitimin başlamasıyla öğrenci hareketliliği başladı. Antalya’da kiralık ev sayısı yok denecek kadar az. Üniversite öğrencileri kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Bütçesine uygun ev kiralamak isteyen öğrenciler 3-4 arkadaşıyla kiralama yapıyor” diye konuştu.

‘Kente dışarıdan gelenler dikkat etsin’

Öğrenciler ve şehir dışından gelip ev kiralamak isteyenlere uyarıda bulunan Çağlar, şunları söyledi:

“Kentte, odaya kayıtlı 6 bin esnaf var fakat 3 bin civarında yabancı olmak üzere yaklaşık 15 bin ‘Ayakçı’ diye tabir edilen satış ve kiralamalarda aracılık yapanlar var. Bunlar kendi aralarında sosyal medya ağıyla alışveriş yapıyor. Kente dışarıdan gelenler dikkat etsin. Dolandırıcılık, kandırma gibi konularda her gün 20-30 şikayet alıyoruz. Şikayet edilen kişileri incelediğimizde odamıza ve maliyeye kayıtlı olmadığını görüyoruz. Ev kiralama, alım, satım sürecinde dolandırılmamak ve kandırılmamak için esnaf odasından bilgi alsınlar.”

Savaş değil, ev sahibi-kiracı kavgalarının bilançosu: Bir yılda en az 11 ölü, 46 yaralıSavaş değil, ev sahibi-kiracı kavgalarının bilançosu: Bir yılda en az 11 ölü, 46 yaralı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.