Yargıtay’da seçim vaatleri: Sonsuz üyelik, alakart yemek, dolgun maaş

24 Nisan'da devam edecek Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde başkan adayları Muhsin Şentürk ve Ömer Kerkez'in vaatlerini üyelerle paylaştığı öğrenildi. Tarafsız Yargıtay, alakart yemek ve dedikodunun prim yapmaması gibi maddeler var.

Gündem 23 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Yargıtay Başkanlığı için Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolduğu 25 Mart’tan bu yana seçim yapılıyor. Ancak yapılan 20 tur oylamaya rağmen hiçbir aday salt çoğunluk olan 175’e ulaşamadı. Geçen hafta en çok oyu alan iki aday arasında yapılan 20. turda Ömer Kerkez 149, Akarca ise 114 oy aldı. 64 oy boş veya geçersiz atıldı. Yani düğüm yine çözülemedi.

Seçimler adaylar Mehmet Akarca, Muhsin Şentürk ve Ömer Kerkez arasında 24 Nisan’da üç tur şeklinde sürecek. Sonuç alınmazsa 25 Nisan’da en çok oy alan iki aday yarışacak.

Adayların vaatleri ortaya çıktı

Seçimdeki kriz sürerken adayların Yargıtay üyelerinin oyunu almak için telefon mesajlarıyla gönderdiği vaatler de ortaya çıktı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk yargıyı ve Yargıtay’ı hak ettiği onur ve saygınlığa ulaştırma yolunda azami çaba ve gayret göstereceğini iddia etti. Şentürk eşit yaklaşımlı, adil ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hareket edeceğini savundu ve bazı somut vaatlerde bulundu.

Yüksek emekli maaşı

“AYM’nin maaş düzenlemesini iptaliyle ortaya çıkan sorunu bu konuda yetkin arkadaşlarımızın görüş ve düşüncelerini almak suretiyle istikrarlı bir yasal dayanağa” kavuşturacağını ileri süren Şentürk emekli maaşlarının daha yüksek olmasını hedeflediğini kaydetti:

“Emeklilik halinde maaşlarımızda oluşan aşırı orandaki azalmayı ortadan kaldırarak bazı kurumlarda mevcut olduğu gibi daha yüksek oranda emekli maaşı sağlamayı hedefliyoruz.”

Yargıtay üyeliğinin süresine ilişkin olarak “Yargıtayımızın hafızasını yok etme tehlikesi doğuran Yargıtay üyeliğinin 12 yılla sınırlanmasına dair mevcut yasal düzenlemenin değiştirilmesi için azami çaba sarf edeceğiz” diyen Şentürk Yargıtay’ın ana omurgasını oluşturan tetkik hakimliği kadrosunu güçlendireceğini ifade etti.

Şentürk Yargıtay üyeleri tarafından tepkiyle karşılaşılan ve mevcut Başkan Mehmet Akarca’nın uygulamaya koydurduğu “Gerekçeli Karar Yazım Formatı”nı da erteleyeceğini ve daha sonra uygulanabilir şekilde revize edeceğini söyledi.

Şentürk meslektaşlarının “hastane, abonelik ve benzeri resmi-özel kurum işleri gibi devam eden yahut ortaya çıkacak olağan veya olağanüstü sorunlarını derhal üstlenip gelişmeleri takip etmek ve çözüme kavuşturmak için sosyal bir birim oluşturmayı” planladığını da duyurdu.

Alakart yemek, diplomatik pasaport

Yargıtay’ın merkezden uzakta İncek’te olmasının “doğurduğu olumsuz sonuçları” ortadan kaldırmak amacıyla da bir dizi vaat sıralayan Şentürk yemeklerde iyileştirme, alakart uygulaması, ulaşımda ring artışı, Yargıtay’da yemekhane dışında başka uygun yerleri lokanta durumuna getirmeyi planladığını belirtti.

Şentürk üyelerin ve yakınlarının ilaç alırken Türkiye’nin değişik yerlerinde karşılaşacağı sorunları gidereceğini savundu. “Diplomatik pasaport kullanım hakkını sağlayacak yasal düzenleme yapılması için çaba göstereceğiz” diyen Şentürk otel ve tatil köyü de vaat etti:

“Özellikle şehir dışından gelip konaklama ihtiyacı olan arkadaşlarımız için Ankara/Panora’daki otelimizi işlevsel hale getireceğiz. Mensuplarımızın azami ölçüde yararlanması için Yargıtay Tatil Köyü’nün kapasite ve işlevini gözden geçireceğiz ve tüm mensuplarımızın istifadesine sunacağız.”

‘Mescidin kapasitesi artırılacak’

Muhsin Şentürk özellikle cuma günleri yetersiz kalan mescit sorununa da çözüm getireceğini bildirdi. Yargıtay üyelerine konut sözü de veren Şentürk “⁠Mensuplarımızın konut ihtiyacını teminen TOKİ vb. kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirilecek yahut yürütülmekte olan projelere güçlü şekilde sahip çıkacağız ve süratle sonuçlandıracağız” dedi.

Yargıtay Başkan Adayı Şentürk kanunlardaki aksaklık, eksiklik ve yanlışlıkların giderilmesine çalışmak, kanun değişikliği ve önerileri hazırlamak, Adalet Bakanlığı’na, TBMM Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na iletmek üzere sabit bir komisyon kuracağını da sözlerine ekledi.

Ömer Kerkez: Ötekileştirme ve dedikodu olmayacak

Diğer başkan adayı Ömer Kerkez de “Şeffaf ve hesap verilebilir bir anlayış” içinde olacağını kaydetti. Yargının Yargıtay’ın sorunlarına çözüm odaklı yaklaşacağını belirten Kerkez tüm Yargıtay üyelerine eşit mesafede, her türlü ihtiyaçlarıyla dilek ve görüşlerine açık olacağını savundu.

“Katılımcı ve demokratik bir anlayışla, her ortamda, her toplantıda ve görev alınan her kurulda görüş ve oyların serbestçe kullanılmasını” temin edeceğini kaydeden Kerkez “önyargı ve ötekileştirme olmayacağını, dedikodu ve iftiranın prim yapmayacağını, bilgi, kıdem ve çalışmanın değer” bulacağını ifade etti.

‘Tarafsız ve bağımsız bir Yargıtay’

Ömer Kerkez “Türk yargısına yön veren, yargıya olan güven duygusunun hızla yükselmesi için tarafsız ve bağımsız bir şekilde yoğun ve etkili çalışmalar yürüten bir Yargıtay hayali” kurduğunu da vurguladı.

Kerkez Yargıtay’ın daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak mesleki ve sosyal projeler vaat etti.

İlk 20 turda kim, kaç oy aldı?

Başkan adaylarının 15 turda aldıkları oylar şöyle:

1.tur

Mehmet Akarca: 88

Ömer Kerkez: 71

Muhsin Şentürk: 70

Adem Albayrak: 50

Ayhan Tuncal: 47

2.tur

Ömer Kerkez: 94

Mehmet Akarca: 82

Muhsin Şentürk: 74

Adem Albayrak: 46

Ayhan Tuncal: 36

3.tur

Mehmet Akarca: 110

Ömer Kerkez: 96

Muhsin Şentürk: 96

4.tur

Ömer Kerkez: 125

Muhsin Şentürk: 105

Mehmet Akarca: 96

5.tur

Ömer Kerkez: 127

Mehmet Akarca: 105

Muhsin Şentürk: 96

6.tur

Mehmet Akarca: 131

Ömer Kerkez: 98

Muhsin Şentürk: 99

7.tur

Mehmet Akarca: 120

Ömer Kerkez: 119

Muhsin Şentürk: 94

8.tur

Mehmet Akarca: 115

Ömer Kerkez: 123

Muhsin Şentürk: 96

9.tur

Mehmet Akarca: 119

Ömer Kerkez: 138

Muhsin Şentürk: –

10.tur

Mehmet Akarca: 120

Ömer Kerkez: 138

11.tur

Mehmet Akarca: 85

Ömer Kerkez: 102

Muhsin Şentürk: 117

12.tur

Mehmet Akarca: 98

Ömer Kerkez: 105

Muhsin Şentürk: 108

Geçersiz: 15

13.tur

Mehmet Akarca: 103

Ömer Kerkez: 104

Muhsin Şentürk: 113

Geçersiz: 12

14.tur

Ömer Kerkez : 111

Muhsin Şentürk: 112

Boş: 22

Geçersiz: 77

15. tur

Ömer Kerkez: 105

Muhsin Şentürk: 123

Boş: 21

Geçersiz: 70

16.tur

Mehmet Akarca 109

Ömer Kerkez 88

Muhsin Şentürk 105.

17.tur:

Mehmet Akarca 105

Ömer Kerkez 104

Muhsin Şentürk 108.

18.tur

Mehmet Akarca 104

Ömer Kerkez 113

Muhsin Şentürk 100.

19.tur

Mehmet Akarca 113

Ömer Kerkez 138

20.tur

Mehmet Akarca 114

Ömer Kerkez 149

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.