18. İstanbul Bienali’nin küratörü Iwona Blazwick

Iwona Blazwick 18. İstanbul Bienali'nin küratörü oldu. 14 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bienalin küratörlüğünü üstülenen Blazwick, dünyanın saygın müzelerinden Tate ve Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde (ICA) çeşitli görevler üstlendi.

Kültür Sanat 4 Ağustos 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
18. İstanbul Bienali'nin küratörü Iwona Blazwick.

14 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 18. İstanbul Bienali’nin küratörü belli oldu. İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan bienalin küratörlüğünü üstlenecek.

Küratör, sanat eleştirmeni ve akademisyen Iwona Blazwick kısa süre önce AlUla’daki Kraliyet Komisyonu’na küratör olarak atandı. 2001-2022 yılları arasında Londra’da Whitechapel Gallery’nin direktörlüğünü yapan küratör dünyanın saygın müzelerinden Tate ve Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde (ICA) çeşitli görevler üstlendi.

Dünyanın dört bir yanından modern ve çağdaş sanatçıların çok sayıda kişisel ve karma sergisinin küratörlüğünü yapan ve kamusal alanda sanat eserleri sipariş eden Iwona Blazwick, Tate Turbine Hall ve Whitechapel Gallery’de çeşitli sanatçı programlarının açılışını yaptı, Avrupa, ABD, Japonya ve Çin’de araştırma sergileri ve kamusal sanat programlarının bağımsız küratörlüğünü üstlendi.

Londra Belediyesi bünyesindeki Fourth Plinth Committee’de yer alan Iwona Blazwick yine Londra’da her yıl düzenlenen açık hava heykel sergisi Sculpture in the City için danışmanlık görevini de üstlenmektedir. Phaidon Yayınevi’nde yönetici editörlerinden biri olan küratör, dünya çapında çağdaş sanatçılar ve sanat akımları ile sanat kurumları üzerine monografiler ve kataloglar yayımladı.

Sanata olan katkılardan dolayı 2007 yılında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluk Nişanı ile onurlandırılan Iwone Blazwick, Fransa’da Officier des Arts et Lettres ve İtalya’da da Officer of the Star of Italy nişanıyla ödüllendirildi. Küratör, Harewood House, Yorkshire ve Film London’ın Jarman Ödülü’nün mütevelli heyetinde yer almaktadır.

Mucizenin ta kendisi: Kornonun kolsuz ustası Felix KlieserMucizenin ta kendisi: Kornonun kolsuz ustası Felix Klieser

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.