Boğaz’ın ortasında ‘Göz Alabildiğine İstanbul’

Meşher’in Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında İstanbul Boğazı’nda kuş ve yunus gözlemi gerçekleşecek. 1 Haziran'daki ücretsiz etkinlik için kayıt yaptırılması gerekiyor.

Kültür Sanat 26 Mayıs 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Meşher, ziyaret tarihi 29 Eylül’e dek uzatılan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında düzenlediği etkinliklere devam ediyor. Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, ilhamını sergideki eserlerde manzaraya eşlik eden canlılardan alıyor. İstanbul’a, şehrin havada, karada ve denizde yaşayan sakinlerinin gözünden bakmaya dair bir düşünme imkânı sunuyor.

Mart ayında Ceyda Torun’un yapımcılığını üstlendiği Kedi belgeselinin gösterimiyle başlayan etkinlik serisi, İstanbul Boğazı’nda düzenlenecek yunus ve kuş gözlemiyle sürüyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle teknede gerçekleşecek ücretsiz etkinlik, 1 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da Beykoz Korusu’nun önünden hareketle başlayacak. Yaklaşık dört saat sürmesi planlanan etkinlik Boğaz’ın kuzey kıyılarında yapılacak gözlemin ardından yine Beykoz’da son bulacak.

İstanbul’a havadan ve denizden bakış

Denizde yaşayan, gökyüzünde süzülen canlıların İstanbul’u nasıl deneyimlediğinin gözlemleneceği etkinlik boyunca katılımcılar, İstanbul Boğazı’nda yaşayan çeşitli yunus türleri ile yelkovan kuşu gibi birçok kuş türünü izleme fırsatı bulacak, TÜDAV uzmanlarından bu canlılar hakkında bilgi alacaklar. Tur güzergâhı üzerindeki sayılı geleneksel dalyan balıkçılığı alanları da katılımcılara tanıtılacak.

İstanbul’un siluetine bir uçtan bir uca bakmaya davet eden Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında şehre alternatif bir bakış imkânı sunacak etkinliğin kayıtları, [email protected] e-posta adresinden yapılabilir.

Sergi Turu Beyoğlu hattında: Jackie'nin Uçurtmaları, Nuri İyem'in portreleriSergi Turu Beyoğlu hattında: Jackie’nin Uçurtmaları, Nuri İyem’in portreleri

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.