Dördüncü Rahmi M. Koç Müzesi Ayvalık’ta açılıyor

200 yıllık tarihi zeytinyağı fabrikası kapsamlı bir restorasyon sonucunda Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak 19 Ocak’ta kapılarını açıyor. Koleksiyonu dünya endüstri tarihinin seçkin örneklerinden oluşan müzede arkeolojik eserler de görülebilecek.

Kültür Sanat 14 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
İstanbul, Ankara ve Cunda'dan sonra dördüncü Rahmi M. Koç Müzesi Ayvalık'ta açıldı.

Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan Rahmi M. Koç Müzesi kültür sanat dünyasına yeni bir müze daha kazandırdı. İstanbul, Ankara ve Cunda’daki üç müzenin ardından Ayvalık’ta da dünya endüstri tarihinin seçkin örneklerini ziyaretçileriyle buluşturacak. 19 Ocak’ta kapılarını açacak olan müzenin giriş katında klasik otomobiller, motosikletler, bebek arabaları, buharlı makine modellerinden oluşan kıymetli objeler yer alıyor. Binanın üst kat sergileme alanında ise birbirinden değerli lokomotif modelleri, oyuncaklar ve denizcilik ile ilgili objeler bulunuyor.

Rahmi M. Koç Müzesi tarihi binada

Ayvalık’a kazandırılan Rahmi M. Koç Müzesi diğer üç müze gibi arkeolojik eserlere de ev sahipliği yapacak. Müzenin bulunduğu bina 200 yıllık geçmişiyle Ayvalık’ın en önemli endüstriyel miraslarından biri. 19’uncu yüzyılda kentte inşa edilen avlusuz tipteki fabrikaların mimari özelliklerini yansıtan bir örnek olan yapı fabrika binası, ızgara sistem yapı adaları ve bir doku içinde yer alan birbirini dik kesen sokaklarla çevrili. Yağhane ve sabunhane olmak üzere iki bölümden oluşan fabrika kâgir duvarlar içine ahşap döşeme kirişler yerleştirilerek inşa edilmiş. Kuruluşundan itibaren 1950’li yıllarda en gelişmiş haline ulaşan fabrika 2000’li yılların başında kullanım dışı kaldı ve zamanla tahribata uğradı. 2021 yılında RMK Kültür Faaliyetleri A.Ş. tarafından satın alındı ve Ark İnşaat A.Ş. tarafından yapının özgün malzeme ve yapım teknikleri korunarak onarımı gerçekleştirildi. Titizlikle yürütülen restorasyondan sonra kültür sanat odaklı bir konseptle Ayvalık’a kazandırıldı.

Müze, 200 yıllık tarihi fabrikanın restorasyonu sonrası açıldı.

Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi pazartesi günleri hariç 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Müzenin deniz kıyısında yer alan kafesi ise gerek müze ziyaretçilerinin yorgunluk atmak için soluklanacakları gerekse dışarıdan gelen misafirlerin müzenin hoş ve keyifli ortamında vakit geçirip sunulan lezzetlerle günlerine keyif katacakları bir mekan olarak hizmet verecek. Koleksiyona özgü tasarlanmış hediyelik eşyalar müze girişindeki mağazadan satın alınabilecek.

İstanbul'un mirasına rekor dokunuş: Beş yılda 942 miras alanı korumaya alındıİstanbul’un mirasına rekor dokunuş: Beş yılda 942 miras alanı korumaya alındı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.