Troya Müzesi’ne bir ödül daha

Avrupa'dan 2020 ve 2021'de prestijli ödüller alan Çanakkale'deki Troya Müzesi, dünyanın en büyük seyahat sitelerinden Tripadvisor.com tarafından verilen Travellers Choice 2022'den sonra Travellers Choice 2023 ödülünün de sahibi oldu. Müze böylece iki yıl üst üste gezi ödülünün sahibi oldu.

Kültür Sanat 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Troya Müzesi 2019'da kapılarını ziyaretçilere açmıştı.

Troya Müzesi, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Çanakkale’deki Tevfikiye köyü sınırlarında 150 yılı aşkın süredir kazılan Troya Antik Kenti’nin girişinde ziyaretçileri karşılayan müze, 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü”nün ardından koleksiyonuna ödüller katmaya devam etmişti. 2020 ve 2021 Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü”nü kazanan Troya Müzesi’ne, Tripadvisor.com tarafından Traveller Choice Awards ödülleri kapsamında iki yıl üst üste Travaller Choice (gezgin seçimi) ödülleri verildi. Troya Müzesi, 2019 yılında Time dergisinin “Dünyada görülmesi gereken 100 yerden biri” seçkisine de dahil edilmişti.

Troya Müzesi’ne 5 üzerinden 4.5 puan

Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, ödüllü bir müze olarak sürdürdükleri başarılı çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Tripadvisor.com’un 12 ay boyunca gezginlerden toplanan anket ve puanlamaların yanı sıra oylamalar ile ortaya çıkarılan gezgin seçimi birincisi olduklarını belirten Gölcük, şöyle devam etti: “Bu site, bağımsız seyahat edenlerin girdiği, kullandığı, işletmeleri, kurumları, puanlayan ve bir yıl boyunca da memnuniyet anketleriyle siteye geri dönüş yaptığı bir yer. Ve her yıl o yılın en iyilerini duyuruyor. Gezginler tarafından en iyi seçilmiş işletmeleri, kurumları duyuruyorlar. Bu yıl da Troya Müzesi’nin geçen yıl olduğu gibi ‘Travaller Choice’ seçildiğini öğrendik. Üst üste iki yıl bu kategoride birinci olduk. Bu bizim için oldukça anlamlı ve önemli. Çünkü dünyanın bambaşka noktalarından buraya gelen ve seyahat eden misafirlerimizin müzeyi konuksever, müze işletmesini gayretli, hayvansever bulduğu gibi birçok başlık altında seçim yapılıyor. Bu başlıklarından 5 puan üzerinden 4,5 puan üzerinde bir oylama almışız. Bu bizim için oldukça gurur verici.”

Covid-19 salgını nedeniyle uzun süre ziyaretçileri ağırlayamadıklarını hatırlatan Gölcük, “Bu dönemde de ileriki aşamada seyahat hareketliliğine etki edebilecek önemli planlamalar yapmıştık ve ziyaretçi sayıları da artık bunu gösteriyor.” dedi.  Ziyaretçilerin müzecilik teknik boyutundan çıkıp memnuniyetlerini bu şekilde dile getirmelerini çok önemsediklerini anlatan Gölcük açıklamasını “Bu noktada adeta bir parlayan yıldız olmaya devam ediyoruz. Aldığımız ödüller, bize gösterilen bu takdir yaşanılan bu olumlu ortam için bir gösterge.” sözleriyle sonlandırdı.

Mutlu yıllar Erkin KorayMutlu yıllar Erkin Koray

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.