‘Dünyanın en uzun boylu adamı’ Mardinli Sultan Kösen 15 yıldır ünvanını koruyor

2009 yılında "Dünyanın en uzun insanı" unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabına giren Mardinli Sultan Kösen 15.kez rekorunu korudu.

Popüler 12 Şubat 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

O 42 yaşında Mardinli bir “dev.” Derik ilçesinin kırsal Dede Mahallesi’nde yaşamını sürdüren ve 2 metre 51 santimetre boyu ve ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanıyla 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen rekoru kimseye kaptırmıyor. 27,5 santimetre ile yeryüzünün en büyük ellerine ve 36,5 santimetre ile de en büyük ayaklarına da sahip olan Kösen bu unvanları nedeniyle bugüne kadar 128 ülkeye 500’ün üstünde seyahat yaptı, çeşitli programlarda Mardin’i ve Türkiye’yi tanıttı. Kösen 25 Ocak’ta İtalya’da yapılan Guinness Rekorlar Kitabı’nın tanıtım lansmanına katıldı. 2009’dan beri unvanını koruyan Kösen 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini aldı.

Dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen 15. kez rekorunu tazeledi.

‘Ülkemizin güzelliklerini ve kültürünü dünyaya taşıyoruz’

Türkiye’nin ve Mardin’in güzelliklerini dünyaya anlattıklarını belirten Kösen “Guinness Rekorlar Kitabı’nın her sene farklı bir ülkede tanıtımı yapılıyor. Bu yıl İtalya Milano’da yapıldı. Biz de her sene Guinness Rekorlar Kitabı’nın lansmanında yer alıyoruz. Rekorumun 15’inci yılını tescil ettirerek kitapta yer aldık. Tabii ki gittiğimiz her ülkede ülkemizin güzelliklerini anlatıyoruz. Onlar bu güzellikleri yerinde görmek istiyor ve ilk fırsatta Türkiye’ye geleceklerini ifade ediyor, bizler de mutlu bir şekilde ülkemize dönüyoruz. İnşallah haftaya Amerika’ya gidiyorum. Los Angeles’e gideceğiz. Orada da çeşitli etkinliklere katılıp ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğiz. Mardin’imizin ve farklı illerimizin kültürünü, güzelliklerini dünyaya taşıyoruz. Ülkemizle gurur duyuyoruz, eminim ki tüm Türkiye’de bizimle gurur duyuyor” diye konuştu.

Sultan Kösen İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Guiness dünya rekorları kitabının tanıtımına katıldı.

Bir sonraki durak Los Angeles

Kösen’in menajeri Mehmet Veysi Bora da şunları söyledi:

“İtalya’daki program Sultan Beyin rekorunun bir daha tescil edilmesi anlamını da taşıyordu. Sultan Bey aynı şekilde yine dünyanın yaşayan en uzun insanı olarak kitapta bir daha tescillendi. Ayağımızın tozuyla bugün Mardin’deyiz, valizimizi boşaltmadan 16 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles’a uçacağız. Ülkemizi, şehrimizi insanlara tanıtarak, elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

Brüksel'de 24 yıllık dünya rekoru tarih olduBrüksel’de 24 yıllık dünya rekoru tarih oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.