Netflix kendi reklam sunucusunu kuruyor: Google ve Amazon’la rekabet edecek

Netflix, kendi içinde bir reklam sunucusunu kuracağını açıkladı. Stratejik hamlenin hedefi reklam işini daha iyi kontrol edebilmek ve gelirleri google gibi reklam platformlarıyla paylaşmak zorunda kalmamak.

Popüler 17 Mayıs 2024
Netflix reklamdan daha çok kazanmanın yollarını arıyor. Fotoğraf: Shutterstock

Netflix, 2022’de daha uygun fiyatlı reklamlı abonelik sistemine geçtikten sonra gelen olumlu geri dönüşlerden ilham alarak yeni bir gelir modeli yaratmaya hazırlanıyor. Streaming devi kendi reklam sunucusunu kuracak, böylece hem daha iyi hedefleme ve ölçümleme yaparak kazandığı parayı artıracak hem de reklam gelirini Google, Amazon gibi platformlarla paylaşmak zorunda kalmayacak.

Google ve Amazon ile rekabet edecek

Netflix’in bu hamlesi aynı zamanda Google ve Amazon gibi büyük reklam platformlarıyla rekabet edeceğini gösteriyor Google, dünyanın en büyük dijital reklam platformlarından biri, geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Amazon ise e-ticaret devi olarak kullanıcı alışkanlıklarına dayalı çok değerli veri setlerine sahip ve bu verileri reklamcılıkta etkin bir şekilde kullanıyor.

Netflix’in kendi reklam sunucusunu geliştirmesi, bu devlerin hakim olduğu pazarda kendine sağlam bir yer edinme çabası olarak değerlendiriliyor. Ancak bu, Google ve Amazon’da Netflix reklamlarının tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Netflix, reklam stratejilerini çeşitlendirerek ve kendi platformunda daha fazla kontrol sahibi olarak pazarda daha güçlü bir konum elde etmeyi hedefliyor.

Gelecek planları

Netflix, bu yeni girişimiyle ilgili olarak henüz tüm detayları açıklamış değil. Ancak, şirketin genel stratejisi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklam gelirlerini artırmak üzerine kurulu. Reklam destekli planın başarısı, Netflix’in bu alandaki büyüme potansiyelini gösteriyor ve kendi reklam sunucusunun bu başarıyı daha da ileriye taşıması bekleniyor.

Netflix’in bu hamlesi, dijital reklamcılık alanında önemli bir dönüm noktası olabilir ve gelecekte daha fazla şirketin benzer stratejiler benimsemesine yol açabilir.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.