Kol derisinden yapılan dudakla sağlığına kavuştu

Erzurum'da İsrafil Taşkın alt dudak kanseri nedeniyle dudağını kaybetti. Ancak doktorlar Taşkın'a kolundan aldıkları dokuyla yeni bir dudak yaptı.

Sağlık 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Erzurum’un Oltu ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki İsrafil Taşkın’ın alt dudağında yaklaşık 1 yıl önce yara çıktı. Taşkın bu yaranın önce basit bir yaralanmadan kaynaklandığını düşündü ancak zaman ilerledikçe yara büyüdü ve Taşkın ne yemek yiyebildi ne de günlük yaşantısına devam edebildi. Bunların üzerine soluğu hastanede alan Taşkın’a alt dudak kanseri olduğu söylendi. Aynı zamanda yaşlı adamın boyun bölgesinde de şüpheli lezyonlara rastlandı.

Erzurum Şehir Hastanesi’nde ameliyata alınan Taşkın 7 saat süren bir operasyon yaşadı ve dudak bölgesindeki kanserli hücre ile şüpheli lezyonlar temizlendi. Alt dudağının estetik görünmesi için ise doktorlar Plastik Cerrahi Uzmanı Burak Ergün Tatar ile Kulak Burun Boğaz Uzmanı Egehan Salepci bir yöntem buldu. Taşkın’ın kolundan alınan damarlı doku nakledildi ve yeni bir dudak yapıldı. Taşkın, ameliyat sonrası hastanede gördüğü tedavinin ardından taburcu edildi.

66 yaşındaki İsrafil Taşkın’a (ortada), Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Burak Ergün Tatar (sağda) ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Egehan Salepci’nin (solda).

Plastik cerrah Tatar, hastanın dudağındaki küçük kitlenin sonrasında ani şekilde büyüdüğünü belirterek, “Hemen biyopsiyle kitleyi tanımladık kanser çıktı. Bu tip dudak kanserlerinde boynundaki lenf bezlerine yayılma ihtimali olduğu için gerekli tetkikleri yaptık ve KBB doktoruna yönlendirdik. Orada şüpheli lezyonlar görünce beraber ameliyata girdik” diyerek teşhis sürecini anlattı.

Tatar, bu tip ameliyatlarda dudaktaki parçanın tümörden temizlenmesi için geniş alınması gerektiğine işaret ederek, operasyonda kanserli bölgenin tamamen temizlendiğini aktardı. Ameliyatta KBB doktorunun boynundaki lenf bezlerini temizlediğini ifade eden Tatar, “6-7 saatlik operasyonla serbest doku nakli dediğimiz mikro cerrahi işlemlerle sol koldan doku alıp ağzına yerleştirdik. Damarları dikip onardığımız için yoğun bakımda kalması gerekiyordu, sonra tekrardan servise aldık” dedi.

Kolundan alınan doku sonrası yeni bir dudağa kavuşan İsrafil Taşkın’ın son hali.

Doktor Tatar, hasta Taşkın’ın kolundan alınarak yapılan dudağın mikro cerrahi yöntemlerle yaptığını anlattı ve bazen bacaktan da doku alınabildiğini söyledi. İlk zamanlarda dudağın şiş gibi olduğunu ancak zamanla dokunun iyice çekilerek normale yakın bir dudak boyutuna ulaştığını anlatan Tatar, “Önemli olan konuşabilmesi ve yemek yemesi, onlarla ilgili de bir fonksiyonel bozukluk yok” diye konuştu.

KBB doktoru Salepçi de ameliyatın oldukça özellikli ve zor olduğunu anlatarak, “Mikroskopik olarak damarlar dikiliyor, elimden geldiğince yardımcı oldum. Bu hastalıkta, özellikle baş boyun bölgesi dediğimiz bölgedeki kanserlerde boyuna sıçrayabiliyor, o yüzden oradaki lenf bezlerini de temizlemek gerekiyor” dedi.

Hasta Taşkın ise bir yıldır muayene olmayı ertelediğini belirterek, “Dudağımdaki hastalık boynuma kadar gitmiş. Sağ olsun Burak bey ameliyat etti ve kanseri temizledi. Sonra kolumdan et alıp dudak yaptı. Önceden zor oluyordu, çocuklarım yemek yediriyordu, kötü görüntü vardı, rahatsız ediyordu. Burak bey bizi büyük bir dertten kurtardı, Allah şerefini artırsın” dedi.

70 yaşındaki eczacı kanseri yendi, üniversiteye girdi, birincilikle bitirdi70 yaşındaki eczacı kanseri yendi, üniversiteye girdi, birincilikle bitirdi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.