Afyonkarahisar Belediyesi’nde dinleme iddiası için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı: Başkana soruşturma açılabilir

Afyonkarahisar Belediyesi'nin yeni başkanı Burcu Köksal binada dinleme cihazı bulunduğunu söyledi ama savcılık delillerin toplandığını, kovuşturmaya yer olmadığını belirtti. Köksal itiraz etmezse hakkında soruşturma başlatılma ihtimali var.

Siyaset 15 Mayıs 2024
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal.

Afyonkarahisar Belediyesi yerel seçimlerde yüzde 50.73 oy oranıyla CHP’li Burcu Köksal’ın yönetimine geçti. AK Parti’li Mehmet Zeybek’ten koltuğu devralan Köksal belediye binasında çok sayıda gizli kayıt cihazının bulunduğunu açıklamıştı. Bu iddianın ardından Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Belediye Başkanlığı makam katında yaptığı araştırmada herhangi bir delile ulaşamaması neticesinde güvenlik kamerası kayıtlarının alındığı, açık kaynak araştırması, görüntü incelemesi, tanık araştırması, tanık beyanı, belediyeden ve mağdurdan bilgi talebinde bulunulması şeklinde delil toplama işlemleri yapılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

Soruşturma kapsamında savcılığın hazırladığı müzekkere sorularına 29 Nisan’da Köksal’ın cevap verdiği belirtilerek gizli kayıt cihazlarının tutanak ve rapor tutulmadan görülür görülmez imha edildiği ve kimseden şikayetçi olmadığı beyanında bulunulduğu yer aldı. Yapılan inceleme sonucunda savcılık “iddiaya konu olayın gerçek olmadığı anlaşıldığından olay ve şüpheli/şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

Bu karara süresinde itiraz edilmemesi ya da itirazın ret ile sonuçlanması halinde Burcu Köksal hakkında “suç uydurma” ve “iftira” suçlarından soruşturma başlatılma olasılığı var.

DEVA Partisi göçmenlerin nikah ücretini artıran Burcu Köksal için suç duyurusu yaptıDEVA Partisi göçmenlerin nikah ücretini artıran Burcu Köksal için suç duyurusu yaptı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.