Akşener ‘hayatımın pişmanlığı’ dedi, istifa edip İYİ Parti’ye geçen CHP’li vekil çok sert yanıt verdi

İYİ Parti Kurultayı'nda konuşan Meral Akşener "Biz önce bu parti seçime girebilsin diye CHP'den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır" dedi. CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçen 15 vekilden biri olan Nihat Yeşil, 10Haber'e konuştu ve Akşener'e çok sert yanıt verdi.

Siyaset 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İYİ Parti’nin seçim nedeniyle ertelenen 3’üncü Olağan Kurultayı bugün ATO Congresium’da gerçekleştiriliyor.

İYİ Parti Kurultayı’nda konuşan Genel Başkan Meral Akşener, “Biz bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik, hayatımın en büyük pişmanlığıdır” dedi.

“Savaşmalıydık, bileğimizin gücüyle o seçime girmeliydik, girmiyorsak da gereğini yapmalıydık. Savaşmadık!” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“15 vekil istedik, Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Ama o gün bugün 15 milletvekilinin bedelini ödeyemedik. Ömer Seyfettin’in diyetine döndü bu iş. Biz, psikolojik olarak kendimizi çok kötü hissettik. Ben kendimi çok aşağılanmış hissettim. Çok çaresiz hissettim.”

Akşener'den 'makulde buluşma' mesajı: Erdoğan'ı tebrik ediyorumAkşener’den ‘makulde buluşma’ mesajı: Erdoğan’ı tebrik ediyorum

5 yıl önce neler yaşanmıştı

Öncelikle, Meral Akşener’in bahsettiği, 15 vekilin CHP’den İYİ Parti’ye geçişini hatırlayalım.

İYİ Parti’nin 24 Haziran 2018 seçimlerinde yer alıp alamayacağına ilişkin hukuki bir tartışma vardı.

İYİ Partililer, partilerinin 1. Kongresi’ni 10 Aralık 2017’de yaptıklarını, 1 Nisan’da yapılanın ise Olağanüstü Kurultay olduğunu belirtip seçime katılabileceklerini savunuyordu.

İYİ Parti’nin seçime katılamayacağını savunanlar ise partinin Olağanüstü Kurultayı’nın 1 Nisan’da yapıldığını, sürecin de bu tarihten itibaren başlatılması gerektiğini belirtiyordu.

Çünkü, Siyasi Partiler Kanunu’na göre partilerin seçimden en az 6 ay önce teşkilatlarını kurması ve büyük kongrelerini yapması gerekiyor.

Bu tartışmalar yaşanırken, CHP’li 15 milletvekili partilerinden Istifa etti ve İYİ Parti’ye katıldı. Bir siyasi partinin Meclis’te grup oluşturabilmesi için en az 20 milletvekili tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Toplam 5 milletvekili olan İYİ Parti, CHP’li 15 milletvekilinin katılımıyla Meclis’te grup oluşturmak için gerekli sayıya ulaştı. İYİ Parti; AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin ardından parlamentoda grubu bulunan beşinci parti oldu.

CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi kararı, Meclis’te düzenlenen basın toplantısıyla duyurulmuştu, bazı vekillerin ağladığı görülmüştü.

15 vekilden biri olan CHP’li Nihat Yeşil 10Haber’e konuştu

CHP heyeti ile İYİ Parti heyeti arasında 22 Nisan 2018’de yapılan görüşme sonunda CHP’nin 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi kararı alındı.

CHP’den İYİ Parti’ye geçen 15 vekilden biri de dönemin Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’di.

Eski CHP Milletvekili Nihat Yeşil’e Meral Akşener’in “Biz önce bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır” sözlerine ilişkin değerlendirmesini sorduk.

Nihat Yeşil, o gün neden böyle bir karar alındığını şöyle anlattı:

“Genel Başkanımız ve partimizin yetkili organları bu kararı demokrasi adına almıştı. Sağ siyasi partiler demokrasiyi bir araç olarak kullanıyor, aracı tamamladıktan sonra da gereç olarak da bir kenara atıp gidiyor. Biz barış için, demokrasi için, yıllardan beri bu ülkede ayrıştıran, ötekileştiren bir anlayışı yıkmak için böyle bir adım atılmıştı ve biz buna inanarak yapmıştık. Toplumun tüm kesimlerinde de saygıyla ve takdirle karşılanmıştı.

Onların bu anlayışları yok. Onların çıkarları bitti mi, demokrasi olmuş olmamış önemi yok. Biz bunların tanığıyız.

Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin bağımsızlığı için emperyalizme karşı savaşı verirken, dönüp de silahları kendisine çeviren gerici, ırkçı, siyasal İslamcıların yarattığı o kaos neyse, bugün de bize çekilen oklar budur. Biz bu oklardan korkmayız.

Meral Hanımın sözlerinden üzüntü duyarım. Sağ kafayla sol politika olmaz.”

CHP’nin eski Ankara Milletvekili Nihat Yeşil.

‘Ben pişmanlık değil üzüntü duyuyorum’

CHP’li Nihat Yeşil, “Pişman mısınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Ben pişmanlık değil üzüntü duyuyorum. Biz bunu çıkar için yapmadık. Ama onlar yarın Tayyip Bey onlara her türlü şeyi versin onunla ittifak da yaparlar.

Benim babam benimle bir ay konuşmadı. Ben babama bunu demokrasi için yaptığımızı anlattıkça o da daha sonra hak verdi. Toplum da bunun barış ve insanlık için çok değerli olduğunu görmüştü.

O pişmanlık duyuyorsa onun bileceği iş. Biz pişmanlık duymayız. O gün Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu adımı olmasaydı, bugün İYİ Parti diye bir parti var mıydı? Esamesi okunmazdı. Hesabı farklıymış. Mustafa Kemal’in dediği gibi bunlar geldikleri gibi giderler.”

CHP’li Erdoğdu: İyilik için değil demokrasiyi korumak içindi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘pişmanlık’ açıklamasına 27. Dönem Milletvekili Aykut Erdoğdu’dan da yanıt geldi.

Erdoğdu, İYİ Parti’ye 15 milletvekilini demokrasiyi korumak için verdiklerini söyledi.

Twitter üzerindne paylaşımda bulunan Erdoğdu şunları kaydetti:

“Meral Hanım’la zor günlerde birlikte mücadele ettik. Meral Hanım’ı üzecek veya incitecek bir şey söylemeyiz. 15 Milletvekilimiz ‘iyilik’ olsun diye değil ‘demokrasiyi korumak’ için desteğe gitti. Ben kendi adıma hiçbir zaman “borç-alacak” ilişkisi olarak görmedim.”

 

https://twitter.com/aykuterdogdu/status/1672538163141648385

Aytun Çıray’dan manidar paylaşım

6 Haziran 2023’te İYİ Parti’den istifa eden Aytun Çıray, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in parti kongresinde yaptığı konuşmasının ardından sosyal medya hesabından manidar paylaşımlarda bulundu.

Çıray, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Nankörlük, zayıf insanların işidir. Kudretli insanlar içinde asla nankör olanına rastlamadım” sözünü paylaştı ve “Çok sevdiğim sözlerden biridir” diye yazdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bugün devam eden kongresinde parti içine yönelik “Hesaplaşacağız” söyleminde bulunmuş, ayrıca son iki genel seçimde ittifak kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik de sert söylemlerde bulunmuştu.

 

Özdağ’dan tartışılacak Akşener iddiası

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, dün Ankara’da yapılan kurultayda konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözlerine ilişkin Twitter hesabından çok tartışılacak bir açıklama yaptı ve Akşener’in “CHP’yi eleştirerek bitirme” planını bizzat kendisinden dinlediği notunu düştü.

Özdağ, Akşener’in “Bu parti seçime girsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Sayın Kılıçdaroğlu’na buradan bir kez daha teşekkür ediyorum ama o gün bugün 15 milletvekilinin bedelini ödeyemedik. Ömer Seyfettin’in Diyet’ine döndü bu iş” sözlerine paylaşımı üzernden şu yanıtı verdi:

‘Akşener, Kılıçdaroğlu’nu mecbur ettiğini anlatmış’

“Sayın Akşener, ‘CHP’den 15 milletvekili aldım. Bedel ödemekten bıktım’ demiş. Bu açıklama gerçekleri yansıtmıyor. CHP, 15 milletvekili karşılığında İyi Parti’den bedel istemedi. Şimdi olayların gelişmesini özetleyeyim.

İyi Parti’nin seçimlere sokulmaması için Ankara’da gizli bir toplantı yapıldığı ve karar alındığı bilgisi bana ulaştı. Bu bilgiyi Akşener ile paylaştım. Akşener bunun üzerine Kılıçdaroğlu ile görüştü ve TBMM’de grup kurarak seçime girmek için 15 milletvekili istedi. Kılıçdaroğlu çok istekli davranmamış. Akşener’in bana söylediğine göre ‘Basına bu talebimi anlatır ve sizin reddettiğinizi açıklarım’ demesi üzerine Kılıçdaroğlu kabul etmek zorunda hissetmiş. En azından Akşener bana böyle anlattı.”

Özdağ: İttifak teklifini İYİ Parti yapmıştı

“Üstelik Kılıçdaroğlu 15 vekil ile desteği ittifak şartı olmaksızın vermişti. CHP’li vekillerin katılmasının üzerinden kısa bir süre geçti. Akşener bir gün divana gelerek, ‘Kemal Kılıçdaroğlu ile el sıkıştık. Seçime ittifak ile giriyoruz, ne diyorsunuz’ diye sordu. İki genel başkanın el sıkışması sonrasında söyleyecek bir şey kalmamıştı. CHP-İyi Parti ittifakı, AK Parti’den İyi Parti’ye gelen yüzde 7 civarında oyun MHP’ye gitmesine neden oldu. CHP-İyi Parti ittifakı kararı, İyi Parti için iyi olmamıştı.

2019 Yerel seçimleri öncesinde İyi Parti divanında, Akşener ve bütün divan üyeleri ‘CHP ile yerel seçimlerde ittifak yapalım’ görüşünü savundular. Ben tek başıma ‘CHP-HDP ittifakı üzerinden saldırıya uğrarız, üstelik biz CHP ile ittifak yaparsak, ayrılmış olan AK Parti ve MHP tekrar bir araya gelirler, Cumhur İttifakı tekrar kurulur’ görüşünü savundum. İttifaka karşı çıktım. Reddedildi. Dikkat edin, yerel seçimlerde CHP İyi Parti’ye değil, İyi Parti CHP’ye ittifak teklif etti.”

‘Akşener, Sözünü tuttu, suçlayarak bitirdi’

İyi Parti tarafından bedel ödense tam tersi olurdu. Üstelik yerel seçimler sonrasında Sayın Akşener ve yakın çevresinin CHP’ye ‘nasıl bedel ödettiğini’ hepimiz biliyoruz. Sonuç olarak, olayları en yakından yaşayan beş kişiden birisi olarak Akşener’in bugün yaptığı açıklamanın doğru olmadığını biliyorum. CHP, hiçbir zaman ‘Biz size 15 vekil verdik, buyurun kasaya’ tavrı içinde olmadı. Eğer olsaydı en çok ben yeri göğü inletir, CHP’yi sert şekilde eleştirirdim. Hele Akşener ile en son konuşmamızı yaptığımız İstanbul’daki ofisindeki konuşmada CHP ile yolları ‘CHP’yi suçlayarak’ bitireceğim dediğini çok iyi hatırlıyorum. Akşener, Sözünü tuttu, suçlayarak bitirdi. Peki, bunları neden yazdım? Çünkü aynen böyle yaşadım ve dostluk da mertçe olmalı rekabet de…”

Aytun Çıray’da Özdağ’a onay verdi

Özdağ’ın paylaşımının altına yanıt yazan İyi Partili Aytun Çıray, Özdağ’ın anlattıklarını onayladığını ifade etti. Çıray, “Saygısızlık niyetim yok. Onay makamı değilim ama… O dönem Genel Sekreter sıfatıyla ve operasyonları yöneten biri olarak teyit ediyorum.” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu’ndan telefon, İmamoğlu’ndan twit

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı seçilen Meral Akşener’i telefonla arayarak tebrik etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise daha açıktan tebrik etme tercihinde bulundu.

İmamoğlu Twitter hesabından yayınladığı “İYİ Parti’nin 3. Olağan Kongresi’nde yeniden Genel Başkanlığa seçilen Sayın Meral Akşener’i tebrik ediyorum” dedi.

Kavuncu: Yerel seçimlere tek başımıza girecek gibi hazırlanmalıyızKavuncu: Yerel seçimlere tek başımıza girecek gibi hazırlanmalıyız

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.