Akşener üç iddiadan ikisini yalanladı: Ofis açmadım, yargı ricasında bulunmadım

Meral Akşener,Cumhurbaşkanı ile yaptığı sürpriz görüşmeye dair günler sonra sessizliğini bozdu. Ofis açtığı ve bir iş insanının Yargıtay’daki dosyası için ricada bulunduğu iddialarını reddeden Akşener oğluyla ilgili iddiayı ise yalanlamadı.

Siyaset 12 Haziran 2024
Erdoğan ile Akşener Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü.

İYİ Parti’nin eski genel başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı, partisinin bile ancak o gün öğrendiği sürpriz görüşme siyasetin en yakıcı başlıklarından biri olmaya devam ediyor.

Sonrasında iki taraftan da açıklama yapılmayan görüşme sonrası kulisler hızlanmış, kimi eski İyi Partililer, kimi gazeteciler bazı iddialar sıralamıştı.

Genel olarak şu üç iddia öne çıktı:

  • Görüşmede Akşener, Galatasaray Lisesi mezunu olan oğlu için Paris Büyükelçiliği’ni istedi.
  • Görüşmede Akşener’e Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edildi ve sonrasında Akşener TBMM’ye yakın bir yerde ofis açtı.
  • Akşener dosyası Yargıtay’da olan bir iş insanı için Cumhurbaşkanı’ndan ricada bulundu.

‘Cumhurbaşkanı’nı da zan altında bıraktılar’

Kurucu olduğu partiden önemli isimlerin de “her şeyi açıklayın artık” çağrısı yaptığı Akşener dün günler süren sessizliğini bozdu ve görüşmeye dair iddiaların birçoğunu uzun bir mesajla yalanladı.

Akşener X hesabından yayımladığı açıklamada kendisi hakkında yalan haber yaptığını öne sürdüğü gazetecileri eleştirdi, “Ne yazık ki son günlerde ülkemizde yozlaşan birçok değer gibi gazetecilik mesleğinin de, kendisini gazeteci olarak tanımlamasına rağmen görevini yerine getirme şuurundan uzak bir kesim tarafından, demokrasimizdeki kıymetli yeri ve sorumluluğundan uzaklaştırılarak yozlaştırıldığına şahit oluyorum” dedi.

Akşener gazeteci İsmail Saymaz’ın “Meral Akşener’e en yakın olduğunu bildiğim isimlerle konuştum. Beştepe’ye gitme ziyaretinin bir iş adamının Yargıtay’daki davasını çözmek olduğunu söyledi ve bunu anlattıktan sonra ‘Yazık bizim emeklerimize’ diye bitirdi” sözlerine değindi. Akşener bunun doğru olmadığını söyledi, “Bugüne kadar herhangi bir iş insanı veya başka bir kişi adına, yargıya intikal etmiş bir konuda hiç kimseden açık veya örtülü hiçbir talebim olmamıştır, bugünden sonra da olmayacaktır. İsmail Saymaz’ın bu gerçek dışı iddiası sadece şahsımı değil, aynı zamanda bağımsız Türk Mahkemelerini ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı da zan altında bırakmaktadır” dedi.

Gazetecilere çattı, iddialara kızdı ama bir iddiayı es geçti

Akşener konuya dair açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ayrıca 10 Haziran 2024 tarihinde, sosyal medya üzerinden yine İsmail Saymaz’ın şahsi hesabından paylaşılan ‘İYİ Parti eski lideri Meral Akşener Çankaya’da TBMM’ye çok yakın bir mesafedeki Cinnah Caddesi 57 numaralı binada ikinci katta ofis tuttu. Taşınma bugün başladı’ paylaşımı da sosyal medyada bilgi kirliliği yaratan gerçek dışı bir paylaşımıdır. Ofis açıp açmadığımı bu kadar çok merak edenleri aydınlatmak isterim ki Türkiye’nin herhangi bir yerinde, herhangi bir amaçla bir ofis açmadım. Şimdilik böyle bir planlama içinde de değilim.”

Söz konusu haberlerin “dedikodu” olduğunu belirten Akşener “Gazetecilik mesleğinin itibarı açısından oldukça üzücü olan bu açıklamalarından ötürü İsmail Saymaz’ı haberciliğin evrensel ilkeleri çerçevesinde tarafsız, şeffaf, dürüst davranmaya ve ciddi, dengeli, sorumlu bir bakış açısıyla haber yapmaya davet ediyorum. Yukarıda ifade ettiğim konular hakkında en kısa zamanda hukuki yollara başvuracağımı da bu vesileyle bilinmesini isterim” dedi.

Akşener’in görüşmede Erdoğan’a oğlu ile ilgili ricada bulunduğu iddiasına değinmemesi ise dikkat çekti.

Dervişoğlu da paylaşıma yorum yaptı

Akşener’in bu paylaşımı sonrası, özellikle bugünkü grup toplantısında yapacağı açıklamalar merak konusu olan İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’ndan bir çıkış geldi.

Meral Akşener’in paylaşımını alıntılayan Dervişoğlu, “Hiç kimse yeise kapılmasın. İYİ Parti’ye düşmanlık bize sadece güç verir. Dünümüz de bizimdir, yarınımız da” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, Erdoğan - Akşener görüşmesiyle ilgili el yükseltti: Kimsenin memuru değilimDervişoğlu, Erdoğan – Akşener görüşmesiyle ilgili el yükseltti: Kimsenin memuru değilim

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.