Bahçeli ‘Soylu’ çıkışından sonra Erdoğan’a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 45 dakika sürdü. Bu görüşmenin Bahçeli'nin eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sahip çıkmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Siyaset 28 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 14.00’te başlayan görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

Devlet Bahçeli, önceki gün sosyal medya hesabından sert açıklamalarda bulunarak, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sahip çıkmıştı.

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın tutuklanmasının ardından eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla bağlantılı olduğu iddiaları gündeme gelmiş ve Bahçeli, X hesabından Soylu’ya destek vermişti.

Bahçeli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Soylu’nun Ayhan Bora Kaplan liderliğindeki çeteye yönelik operasyonda adının geçmesiyle ilgili “Hakkında pek çok iddianın bulunduğu bir şahsa karşı icra edilen operasyonun hitamında Sayın Soylu’nun sözde irtibat ve illiyeti bahanesiyle töhmet altında bırakılması, sürekli tahrik ve taciz cenderesinde tutulması hem şerefli bir davranış olmayıp hem de adil, hukuki ve hakkaniyetli bir muamele değildir” demişti.

Yaşananlarla yerel seçimler arasında bağ kuran Bahçeli, “Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde zillet ittifakının paydaşlarını akıllarınca parlatmaya, öne çıkarmaya, tahkim ve taltif etmeye azmetmiş işbirlikçi ve işportacı gazeteci ve yorumcuların demokrasi ve insan onuruna ileri derecede kast ettikleri her türlü izahtan da varestededir. Bunların bildikleri her neyse Cumhuriyet Savcılarının öğrenmesi, gereğini yapmaları hukuk devleti ilkesinin kaçınılmaz bir icabıdır” diye konuştu.

MHP lideri, konunun Soylu’yla hiçbir ilgisinin olmadığını öne sürdüğü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sorosçu Kavala ile terörist Demirtaş’ı bayraklaştırıp nevzuhur hak talebi için milli ve manevi tüm değerlerle ters düşen güdümlü kişilerin Sayın Soylu’yu hiçbir alakasının olmadığı yasa dışı ilişki ağlarında devamlı gösterme çabası müfteriliğin daniskası, müptezelliğin de düpedüz şahikasıdır. Bilmeyenler için tekrar ifade etmeliyim ki, Sayın Süleyman Soylu Türk milletine mal olmuş, bakanlığı döneminde koltuğunda bir saniye oturmayarak dağ tepe demeden dolaşmış, bölücü terör örgütüne kök söktürmüştür. Bu itibarla Milliyetçi Hareket Partisi vefanın ve siyasi ahlakın bir gereği olarak Sayın Süleyman Soylu’nun sonuna kadar arkasındadır.”

Siyasette Soylu üçgeni: MHP 'arkasındayız' dedi, Ak Parti sessiz, CHP tepkiliSiyasette Soylu üçgeni: MHP ‘arkasındayız’ dedi, Ak Parti sessiz, CHP tepkili

Soylu’dan jet hızıyla teşekkür

Ak Parti Milletvekili Süleyman Soylu, kendisine destek veren MHP lideri Bahçeli’ye sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla teşekkür etmişti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.