Davutoğlu’ndan açık çek: Kılıçdaroğlu isterse bırakırım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kendisinden 'Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinden feragat etmesini' istemesi halinde; "bir an bile düşünmeden" ayrılacağını açıkladı

Siyaset 21 Mayıs 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi ilk turda kazanamasına ilişkin değerlendirmelerde öne sürülen sebeplerden biri, fazla sayıda Cumhurbaşkanı Yardımcılığının yönetimde bir kargaşaya yol açacak olması idi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bu konuda kendisine sorulan bir soruya, ‘Öyle bir talep olursa tereddütsüz Cumhurbaşkanı Yardımcılığından çekilirim’ yanıtını verdi.

14 Mayıs’taki seçimlerin ardından ittifakta çatlak olduğu iddiaları gündeme geldikten sonra partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, “Biz 6 lider ve 2 büyükşehir belediye başkan ile hemen hemen her gün görüşüyoruz. Son derece uyumlu bir şekilde iyi bir iş bölümü ile ve ortak bir tavırla 28 Mayıs’a yürüyoruz” demişti.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TELE1’de katıldığı programda gazeteci Zeynel Lüle’nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

-14 Mayıs’tan 2 gece önce bir aradaydık. Prensip olarak, seçim gecesi Ankara’da olma kararı vermiştik.

-Genel Merkez’de takip ettik. Gece 12’de diğer liderle beraber CHP Genel Merkezi’nde izledik. İlk sonuçtan ne üzüldüm ne sevindim. Birçok tecrübeden sonra kesin sonuçların sabaha alınacağını biliyorduk. Telaş anımız da yoktu.

-Bizim bütün teşkilatlarımız, sandıklarda görev aldı. İlk gelen okul çıktılarında daha farklılık arz ediyordu AA’ya göre. Sonuçlar itibariyle Millet İttifakı olarak daha yüksekti beklentimizdi. Ama büyük bir şok etkisi yaptı demem doğru değil. Siyasette her sonuca hazır olmalısınız.

-İkinci tur kesinleşince basının karşısına çıktık. İkinci turu görünce bir dayanışma içinde bir basın toplantısı oldu. İki gün sonraki toplantıda seçimi rasyonel olarak değerlendirdik. Hep beraber 28 Mayıs’a nasıl gideceğimizi düşündük. Teşkilatlarımızı mobilize etmeyi konuştuk. Hem Kılıçdaroğlu’na verilen oyu konsolide etmeyi hem de yeni oyları almayı konuştuk. Genel Merkez’de bütün il başkanları talimatlandırdım. Bütün arkadaşlarımız alanda çalışıyor.

Özeleştiri verdi: Daha başarılı olabilirdik

-Seçimin mantığı gereği bunu ölçmek çok zor. Biz de kendi amblemimiz ile girmek isterdik ama bu seçim sisteminde zor. Bunu İYİ Parti’ye eleştiri için söylemiyorum. Tek listeden kastım, her yerde CHP listesi değil baştan beri kanaatim 50 ilde CHP, 30 ilde İYİ Parti listesiydi. Güçlere göre. Belli yerlerde seçmenin niteliğinde şu veya bu partiye oy vermekte zorlanıyor. Öyle olsaydı daha başarılı olabilirdik. Birlikte olsa daha iyi olurdu. Seçim yasası değiştiği gün, partilerimizin alacağı oylardan daha çok topluca Meclis’te çoğunluk elde etmemiz, hangi opsiyona uyum sağlayacağımızı söyledik.

-Arkadaşlar birçok kanaati oldu. Toplantılarda konuşulanları dışarı konuşmayı sevmem. Bu da dahil bütün opsiyonlar konuşuldu. Her konu konuşulabilir. Ben olabilecek bir makamdan değil, sahip olduğum makamı Türkiye için çekildi. Türkiye’nin en kudretli Başbakanlık makamını hiç tereddüt etmeden bıraktım. Kimse bana şuradan çekilir misin diyemez, bütün makamları gördük. Sayın Kılıçdaroğlu ile iki kez seçim rekabeti yaptık. Onun cumhurbaşkanlığını destekliyorum hiçbir ego yapmadan. Şimdi de derse kamuoyu, Kılıçdaroğlu tek çıksın benim için sorun yok. Önemli olan bir ekip olarak gören kitlelerin bize vereceği oyda olumlu yönde bir değişim olacaksa makamlar hiçbir önemi yok. 6-7 Cumhurbaşkanlığı yardımcısı bir karışıklık yaptıysa muhasebesi yapılır. Kılıçdaroğlu, isterse bir an bile düşünmem. Farklı kesimlere teminat vermek için bulunuyoruz.

‘Oğan ile görüşmemizde pazarlık iklimi yoktu’

Programda ayrıca ikinci tur için kilit role kavuşan Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ile geçmişten gelen insani bir ilişkisi olduğunu anlatan Davutoğlu, Oğan ile yaptıkları görüşmeye dair, “Sinan bey bu seçimde bir göz önüne alınması gereken bir oy oranı aldı. Ortak dostumuz vasıtasıyla görüştük. Orada da kendisine ifade ettim. Kılıçdaroğlu, sizinle konuşur ben bir akademisyen devlet adamı olarak konuştum. Toplantının sohbeti iklimi buydu. Siyasi bir pazarlık söz konusu olmadı. Türkiye’nin gerçekleri ilişkileri nedir? Nasıl bir siyasi tavır almak lazım? Bunları konuştuk. Kılıçdaroğlu’na bir gün önce görüşeceğimi bildirdim. Mansur Yavaş ile de görüştüm çünkü onun da bazı temasları vardı. Teklif götürecek kişi Kılıçdaroğlu’ dur. Ben bizim perspektifimizi anlattım” dedi.

Sinan Oğan kararını Pazartesi açıklayacakSinan Oğan kararını Pazartesi açıklayacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.