Demirtaş’ın ‘aşağılama’dan yargılandığı dava ertelendi, Kobani’deyse karar bekleniyor

Selahattin Demirtaş'ın "Hükümeti, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması ertelendi. Demirtaş’ın da yargılandığı Kobani davasında ise yarın karar bekleniyor.

Siyaset 15 Mayıs 2024
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmalarında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı” gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması avukatının ek süre istemesi üzerine ertelendi.

Mersin 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılmadı. Duruşma salonunda hazır bulunan sanık avukatı müvekkillerinin mütalaaya karşı savunma yapması için ek süre istedi.

Talebi kabul eden hakim duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi.

Erdoğan, Kobani Davası'nın kritik gününde kürsüden Demirtaş'a Kobani olaylarıyla yüklendiErdoğan, Kobani Davası’nın kritik gününde kürsüden Demirtaş’a Kobani olaylarıyla yüklendi

Kobani duruşmasında karar günü

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 kişinin yargılandığı Kobani davasında da yarın karar çıkması bekleniyor.

Aralarında HDP yöneticilerinin de yer aldığı 108 kişi 2014 yılındaki Kobani olaylarına ilişkin ”devletin bütünlüğünü bozma” başta olmak üzere pek çok suçla yargılanıyor. Davanın iddianamesi Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Ocak 2021’de kabul edildi.

Davada yargılananlar hakkında 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ”ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası isteniyor. Demirtaş 25 Aralık 2023’teki ilk savunmasında ”Hakkımda somut tek bir delil yok, bu bir siyasi intikam davasıdır, hukuken tutuklanmadık, hepimiz siyasi rehineleriz” demişti.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan olaylarda eylemcilerle kolluk kuvvetleri arasında çatışmalar çıkmış ve resmi kaynaklara göre 37 kişi hayatını kaybetmiş, 326’sı kolluk kuvveti olmak üzere toplamda 761 kişi de yaralanmıştı.

Kobani davasında Demirtaş savunma yaptı: Ahlak, erdem onlara ne oldu?Kobani davasında Demirtaş savunma yaptı: Ahlak, erdem onlara ne oldu?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.