Gazze’deki Türk hastanesinin vurulmasına Koca’dan tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’de Türkiye tarafından yapılan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin bombalanmasına tepki gösterdi: İnsanlık vicdanında bunun hesabını vermeye kendilerini hazırlasınlar.

Siyaset 31 Ekim 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

İsrail-Hamas arasındaki savaş, Türkiye ile Batı arasındaki diplomatik gerilimi de her geçen gün tırmandırıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin vurulmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Gazze’de bulunan ve İsrail tarafından hedef alınan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’ndeki son duruma ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Hastanenin 3.katı da bombalanmış

“Bir hastanenin çevresinde bile hareket eden her şeyi bombalayanlar, insanlık vicdanının mahkemesinde bunun hesabını vermeye kendilerini hazırlamalıdırlar. Gazze’de Türkiye tarafından yapılmış olan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin etrafı dün saat 23.00 civarında yoğun bir şekilde bombalandı. Hastanenin odalarına şarapnel parçaları düştüğü, su borularının patladığı, akaryakıtın tükenmek üzere olduğu, elektriğin her an kesilebileceği bilgisini aldık. Hastanenin bir yöneticisiyle iletişim kuran bir uzmansa, 3. katın bombardımandan isabet aldığını, fakat muhtemel bir saldırı sebebiyle daha önceden boşaltıldığı için can kaybı yaşanmadığını ifade etmiştir. Eğer tedbir alınmasaydı can kaybı kaçınılmazdı. Çevresi yoğun bombardıman altında kalan bu hastane, Gazze’deki tek kanser hastanesidir. Hastaların şu an başka bir seçeneği yok. Ölüm döşeğinde olan bu kanser hastalarının ilaçları ise tükenmiş durumda. Personelin hastaneye gidip gelmesinin ve ambulansların hastaneye hasta taşımasının neredeyse imkânsız olduğu bilinmektedir. Yaşananların apaçık ifadesi olan şu cümle dehşet vericidir: ‘Hareket eden her şey bombalanıyor.’ İnsanlık kaygı içinde. Türkiye’nin tüm insanları, tüm sağlık çalışanları büyük kaygı içinde. Ülkemizin Gazze’de kurduğu kanser hastanesinin hizmetine devam edebilmesi için harekete geçileceğinden hiç şüphe duyulmamalı. Bir hastanenin çevresinde bile hareket eden her şeyi bombalayanlar, insanlık vicdanının mahkemesinde bunun hesabını vermeye kendilerini hazırlamalıdırlar.”

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.