İBB bütçe görüşmelerinde ‘tatile gidecek’, ’emekli olacak’ atışması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 2024 yılı bütçesinin, iştirak şirketleriyle birlikte toplam 516 milyar lira olarak belirlendiğini söyledi. Bütçe oturumuna Tevfik Göksu ile Ekrem İmamoğlu atışması damga vurdu.

Siyaset 29 Kasım 2023
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Ekrem İmamoğlu İBB'nin 2024 bütçesini İBB Meclisi'ne sundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2024 yılı toplam bütçe gelirlerini 178 milyar 500 milyon lira, toplam bütçe giderlerini ise 213 milyar 500 milyon lira olarak tasarladıklarını bildirdi.
İBB Meclisinin kasım ayı yedinci birleşimi Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı. İBB’nin 2024 yılı bütçesini sunan İmamoğlu, hedefledikleri proje ve yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Tatile göndereceğiz”

İmamoğlu’ndan sonra parti grupları adına konuşmalar yapıldı. AK Parti Grubu adına konuşan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu İBB yönetimini sert sözlerle eleştirdi, “Önümüzde bir yerel seçim var. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizi emanet edeceğimiz seçimler var. 31 Mart 2024’de inşallah bu koltukta AK Partili bir belediye başkanı oturacak. Mevcut belediye başkanımıza da çok büyük bir iyilik yaparak tatile göndereceğimizi söylüyorum” dedi.

“Kendisi birkaç ay sonra emekli olacak”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Göksu’nun sözlerine karşı “Birkaç ay sonra herhalde kendisi emekli olacak. Yolu açık olsun, öyle görünüyor. Umutsuzluk görüyorum kendi yüzünde. Yine de güzel anılarla kendileri ile vedalaşmış olduk. Yolu açık olsun, başarılar dileriz” yanıtını verdi.

İBB bütçesi sunumu yaptı

Oturumun başında İBB’nin 2024 yılı bütçesini sunan İmamoğlu, hedefledikleri proje ve yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bütçeye ilişkin özet bilgiler paylaşan İmamoğlu, şunları aktardı:
“Toplam bütçe gelirlerimizi 178 milyar 500 milyon lira, toplam bütçe giderlerimizi 213 milyar 500 milyon lira olarak tasarladık. Dolayısıyla 2024 yılında hizmet ve yatırımlarımız için 35 milyar lira finansmana ihtiyaç duyacağımızı öngörüyoruz. Bunun 15 milyar lirasını nakit ve eurobond mevcudumuzdan karşılayacağız. 20 milyar lirasını ise borçlanmayla finanse etmeyi planlıyoruz.
İSKİ ve İETT dahil 2024 yılı konsolide bütçemiz 294 milyar lira, iştirak şirketlerimizin 2024 yılı bütçesi ise 222 milyar lira olacak. Dolayısıyla toplam konsolide bütçemiz 516 milyar liraya ulaşacak. 2024 yılında iştiraklerimiz dahil yatırıma 145 milyar lira ayırdık. Böylece Türkiye’de yerel yönetimler eliyle yapılacak bütün yatırımların dörtte birini tek başımıza İstanbul olarak yine biz yapacağız.”

İmamoğlu: Yılda 13 kilometre raylı sistem yaparak rekor kırdık.

Raylı sistem yatırım bütçesi 33 milyar 338 milyon lira

İmamoğlu, 2024 bütçelerinde de en büyük kalemin yatırım harcamaları olacağını belirterek, göreve geldiklerinden bu yana 47,3 kilometre metro hattının yapımını tamamladıklarını bildirdi.
Ekrem İmamoğlu, 2024’te Mart ayının sonuna kadar Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın Çekmeköy-Samandra arasındaki 6,5 kilometrelik kısmı ile Ataköy-İkitelli Metro Hattı’nın Bahariye-Ataköy arasındaki 11,3 kilometrelik bölümünü tamamlayacaklarını belirtti.
Toplam 17,8 kilometrelik yeni metro hattını görev sürelerince hizmete açacaklarını dile getiren İmamoğlu, şunları kaydetti:
“Dolayısıyla ilk dönemimizde 65,1 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattının inşasını tamamlayarak hizmete açmış oluyoruz. Bu da yıllık ortalama 13 kilometreye tekabül ediyor. Gururla ifade ediyorum ki bizden önceki 25 yılın ortalamasının 4 katından daha fazla metro hattını her yıl İstanbul’a kazandırdık. Bu atılım sayesinde bugün İstanbul’un toplu ulaşımında yolculuk sayıları bakımından raylı sistemlerin payını yüzde 35’den yüzde 42’ye çıkardık.”
İmamoğlu, 2024 yılı bütçesinde raylı sistem yatırımlarını bu yıla kıyasla yüzde 55 artırarak, 33 milyar 338 milyon lira kaynak ayıracaklarını aktardı.

Deprem çalışmalarına 10 milyar 623 milyon liralık kaynak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki meydana gelen depremlerde İBB’nin bölgede yürüttüğü faaliyetlere değinen İmamoğlu, bütçede deprem alanındaki çalışmalar için 10 milyar 623 milyon lira kaynak ayırdıklarını kaydetti.
İmamoğlu, “İBB Miras” ekiplerince yürütülen çalışmalarla 180 çeşme, 420 tarihi hazire, 13 tarihi türbe ve 18 anıtın aralarında yer aldığı toplam 680 kültür varlığında bakım ve onarımın yapıldığını sözlerine ekledi.

“Önümüzdeki yıl sıraları boşalacak”

İmamoğlu konuşmasını, “2024 bütçesi, halkımıza ait bir bütçedir. Bütçenin hakkını vereceğiz. Yüksek bir inançla ve tam motivasyonla, eksiksiz bu zaman dilimini dinlediğiniz için, motivasyonu düşen ve önümüzdeki yılda muhtemelen sıralarını boşaltacak olan arkadaşlarımızın bu bütçeyi yüzde 70’e yakın eksik bir şekilde dinlemelerini, ikinci döneme olan motivasyonlarının bir göstergesi olarak altını çiziyor, hepinize yürekten teşekkür ediyorum” sözleriyle tamamladı.

Verilen aranın ardından İmamoğlu başkanlığında devam eden toplantıda, siyasi partilerin grup başkanvekilleri konuşma yaptı.

İBB Meclisi toplantısı Saraçhane’deki İBB binasında yapıldı.

“Engelleme söyleminin gerçekle alakası yoktur”

MHP Grup Başkanvekili Volkan Yılmaz, 2024 seçimlerine atıfta bulunarak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bazı belediye başkanları gibi hazırladığı bütçenin uygulamasında bulunamayacağını söyledi.
İBB yönetiminin 5 yıllık süreçteki çalışmalarını değerlendiren Yılmaz, İstanbulluların bu vaatlerin yerine getirilmediğini yaşayarak gördüğünü söyledi.
Yönetimin “engellendik” şeklinde algı çabası içerisinde olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
“Yandaşlarınıza, ‘Ekrem Bey İstanbullu uçuracaktı ama Cumhurbaşkanı, hükümet her türlü engellemeyi yaptı’ diye propaganda yaptıracaksınız. Merkezi idarenin İBB bütçesindeki en büyük gelir veren olduğu, bunu da herhangi bir kısıtlama yapmadan beklenenden önce belediyeye aktardığını anlatmayacaksınız. Üstünü kapatacaksınız. Merkezi idare ve İller Bankasından 4 yıl içerisinde 104 milyar 654 milyon lira gelmiştir. Bunun gelir bütçesindeki oranı yüzde 83’tür. Merkezi idareden gelen gelirlerin oranı da her yıl artmaktadır. Bu rakamlar göstermektedir ki merkezi hükümetin Ekrem Bey yönetimine engellemede bulunduğu söylemlerinin gerçekle alakası yoktur.”

“İBB’nin kaç kentsel dönüşüm yaptığını söyleyemedi”

2019’da verilen vaatleri de hatırlatan Yılmaz, İmamoğlu’nun konuşmasında değindiği bazı yatırımlar hakkında şunları kaydetti:
“Ekrem Bey konuşmasında dakikalarca kentsel dönüşüm konuştu ancak konuşması ziyaret, tarama, gözlem, tespit gibi şeylerle doluydu. Bir türlü İBB’nin 4,5 yılda kaç konutu yenilediğini, kaç kentsel dönüşüm yaptığını söyleyemedi. Slogan, ‘Bir yılda 20 bin, 5 yılda 100 bin’di. 5 yılda bin konut yaptığınızı düşünelim. Hesap yaptığımızda 500 yıl yapar. Ekrem Bey’in 50 dönem belediye başkanı olması lazım bu vaadini yerine getirebilmesi için. Buradan yola çıkıp Ekrem Bey’in yatırım hızını görebiliriz.”
Büyük bütçelere karşın İstanbul’a bırakılan eserleri halkın değerlendireceğini belirten Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
“Fahrettin Kerim Gökay denilince akla ilk tanzim satış mağazaları gelir. Ahmet İsvan denilince akla ilk Halk Ekmek fabrikaları gelir, Recep Tayyip Erdoğan deyince akla çöp sorunu ve susuzluğun bitirilmesi gelir. Kadir Topbaş denilince akla metrolar, köprüler gelir. Ekrem İmamoğlu denilince akla İstanbul’da ne gelecektir? Ziya Paşa’nın söylediği gibi: ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.'”

“İnsan odaklı bir yatırım bütçesi”

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, ekonomik durum, faiz kararları gibi konulara değindi.
Bütçeyle ilgili konuşan Özkan, “Yeni İBB yönetimi, 2019 yılından beri İBB bütçesini hazırlama felsefisine baktığımızda, temel hizmetlere yeterli kaynak ayıran, gelirler ve harcamaların düzenli bir şekilde izlendiği, şeffaf, dengeli, kişi veya kişilere değil toplumun ihtiyaçlarına uygun katılımcı bir süreçle oluştuğunu gördük. 5 yıllık stratejik plan çerçevesinde hazırlanan 2024 bütçesi de saydığım bu çerçevede ve insan odaklı bir yatırım bütçesi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.” dedi.
Ülkenin yaşadığı ekonomik durumunun da göz ardı edilmeden bütçesinin değerlendirilmesini gerektiğini kaydeden Özkan, ulaşımın daha düşük maliyetlerle ve belediyelerin sırtında yük olmaktan kurtarabilmenin tek yolunun, kamu hizmeti veren araçlarda ÖTV ve KDV istisnası getirilmesi olduğunu söyledi.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi vadettiği 150 kreşten 75’ini yaptığını, bunun da iyi bir veri olduğunu savunan Özkan, bütçenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Baba oğlu ilişkisinden ‘hançer’ ilişkisine”

İBB Meclisi’nde AK Parti grubu adına konuşan Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu’na yüklendi. Göksu, “İBB’nin iştirakleri partizanlık, peşkeş ve israftan dolayı bir bir batma noktasına gelmişken, CHP’li İBB Başkanı açık ve gizli ortaklarını bu şirketler üzerinden finanse etmeye maalesef devam etmektedir. CHP’li İBB Başkanı; Cumhurbaşkanlığına aday olmak istemiş, Cumhurbaşkanı yardımcılığına aday olmuş, CHP’nin Genel Başkanlığına aday olmak istemiş, en sonunda CHP’nin eş genel başkanı olabilmiş, ama İstanbul’a başkan olamamıştır. Sayın başkanın siyasal zihin haritasının göstergelerinden en önemlisi şudur, 6 ay önce kapı kapı dolaşarak ‘Türkiye’yi bu adam kurtaracak, oda benim yiğitlerim’ diyen kişiyi seçimden hemen birkaç saat sonra ertesi sabah ‘Partiyi bile yönetemedi, Türkiye’yi nasıl yönetecek?’ diyerek baba oğul ilişkisinden ‘hançer’ ilişkisine geçen bir boyuta şahitlik ettik” ifadelerini kullandı.

Göksu: Mevcut başkanı tatile göndereceğiz

Konuşmasında İBB yönetimini sert sözlerle eleştiren Ak Partili Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “Önümüzde bir yerel seçim var. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizi emanet edeceğimiz seçimler var. 31 Mart 2024’de inşallah bu koltukta AK Partili bir belediye başkanı oturacak. Mevcut belediye başkanımıza da çok büyük bir iyilik yaparak tatile göndereceğimizi söylüyorum” dedi.

İmamoğlu yanıt verdi: Emekli olacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Göksu’nun sözlerine karşı “Konuşmasında incitici şeyler olsa da havaya sıkılan boş tarifler olduğu için muhatap almayacağım, tenezzül edip cevap vermeyeceğim. Kurumun başında adam yok gibi bir çok şey var ama dediğim gibi, kötü söz sahibine aittir. Çok anlamlı sözler de değil. Birkaç ay sonra herhalde kendisi emekli olacak. Yolu açık olsun, öyle görünüyor. Umutsuzluk görüyorum kendi yüzünde. Yine de güzel anılarla kendileri ile vedalaşmış olduk. Yolu açık olsun, başarılar dileriz” yanıtını verdi.

Bütçe kabul edildi

Grup Başkanvekillerinin konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 213 milyar 500 milyon olarak belirlenen 2024 mali yılı bütçesi meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. 2024 mali yılı bütçesi 221 kabul 34 ret oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

 

İBB’den ‘yabancıya konut satışı askıya alınsın’ önerisi geldiİBB’den ‘yabancıya konut satışı askıya alınsın’ önerisi geldi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.