İnce’nin ardından Babacan da itiraz etti: Erdoğan aday olamaz

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığına itiraz edeceklerini açıkladı.

Siyaset 23 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) adaylık başvurusu yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’ya göre aday olamayacağını belirterek bu duruma itiraz edeceklerini söylemişti.

Muharrem İnce’nin ardından Flash Haber TV’de “Türkiye Nereye” programında gündeme dair açıklamalarda bulunanan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Erdoğan’ın adaylığına itiraz edeceklerini açıkladı.

Babacan, “Sayın Erdoğan adaylığı için başvurduktan sonra biz de YSK’ya başvuracağız. ‘Hukuken bu mümkün değil’ diyeceğiz. Çünkü bu Sayın Erdoğan’ın ikinci dönemi. Türkiye’deki hukukçuların da kahir ekseriyetinin değerlendirmesi bu. Dolayısıyla bu, Anayasaya aykırıdır” diye konuştu.

Öte yandan Babacan, “Artık seçim kararı alındı, seçime doğru yürüyoruz. Hazırız; planlarımızla hazırız, kadrolarımızla hazırız bir de hayırlı işte acele etmek lazım” dedi.

Muharrem İnce: Kemal Bey lehine çekilmeyi bilirim ama…

Babacan’a İnce sorusu

Ali Babacan’a “Muharrem İnce’yi takip ediyor musunuz?” diye soruldu. “Muharrem İnce’yi takip etmiyorum, günlük basın özetlerinde bile önüme gelmiyor yani öyle diyeyim” diyerek güldü. “Neden takip etmiyorsunuz?” sorusuna ise Ali Babacan, “Bizim stratejimizi etkileyen bir şey değil. Seçim stratejimizi etkilemiyor, seçimden sonra yapacaklarımızı etkilemiyor. Bizi etkileyen bir durum yok yani” diye yanıt verdi.

Reuters’a konuşan CHP’li yetkili: Ekonominin başına Ali Babacan gelecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.