Kılıçdaroğlu-İnce buluşmasının özeti: Hoş geldiniz, güle güle

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi ziyaret etti, görüşme sonrası İnce adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı. Ancak kulise yansıyan bilgilere göre CHP'li kurmaylar henüz ümitlerini kesmiş değil.

Siyaset 30 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Siyasette günün önemli sorularından biri, Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan çekilip çekilmeyeceğiydi. Cevap şimdilik belli: Hayır, çekilmiyor.

Dün bu amaçla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi ziyaret etti, yaklaşık 1 saat görüştü. Görüşme sonrası yapılan basın açıklaması oldukça renkliydi. Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’na “Hoş geldiniz, güle güle” dedi. Bu cümle aslında görüşmenin sonucunun özeti gibiydi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, ‘çözüm’ vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Bizi kabul ettiği için teşekkür ederim. Doğal olarak deprem bölgesi olmak üzere pek çok sorunu görüştük. Yaşanan sorunlarla ilgili çözümleri de ifade ettik. Halil İbrahim sofrasını büyütmeye çalışıyoruz. Sorunları masaya yatırmak, çözümler üretmek benim ve Sayın İnce’nin görevi”

Muharrem İnce ise yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Siyasette ittifaklar olmalıdır ama menfaat değil ilke ittifakı olmalıdır. Bizim ilkelerimiz nettir. Atatürk’ü tartıştırmayız. Teröre karşı mesafeliyiz. Bu duruştan asla taviz vermeyiz. İlkeler etrafında bu memleketi ayağa kaldırabiliriz. Bu Erdoğan gitmelidir. Bu Erdoğan yorgundur, kibirlidir. Akla, bilime, hukuka inanmamaktadır. 5 dakika dahi bu ülkeyi yönetmemelidir. Sayın Genel Başkan’a teşekkür ediyoruz. Biz döne döne Köroğlu gibi savaşıyoruz. Herkes ateş ediyor bize, biz de döne döne vuruşmaya devam edeceğiz.”

Basın toplantısının ardından bir gazetecinin “Erdoğan’ı göndermek derken adaylıktan çekilecek misiniz?” sorusunu yanıtlayan İnce, “Öyle bir şey demedim. Biz döne döne, Köroğlu gibi savaşıyoruz. Bütün PKK’lılar, kaçak FETÖ’cüler, herkes bize ateş ediyor. Biz de Köroğlu gibi döne döne vuruşmaya devam edeceğiz” dedi.

Muharrem İnce: Kemal Bey lehine çekilmeyi bilirim ama…

‘Hoşgeldiniz, güle güle’ planlı mıydı

Görüşmenin ardından Muharrem İnce, tv100 Ana Haber’de Ece Üner’in sorularını yanıtladı.

İnce “Hoşgeldiniz, güle güle” lafı planlı bir şey miydi” sorusuna “Hayır, gelişine yaptım. Asla bir art niyetle yapılmış bir şey değildir. Bir saat sohbet ettik, eski günlerden bahsettim. Seçim güvenliği, depremden konuştuk. Hoş geldiniz, güle gülenin neresinde art niyet olabilir” cevabını verdi.

Muharrem İnce “Hoşgeldiniz, güle güle” lafı “Gel bakalım Muharrem’ lafının intikamı mı?” sorusuna karşılık ise şunları söyledi: “Hayır, böyle bir intikam almak gibi bir derdim olmadı. Hoş geldiniz ve güle güle Türkçe’de en fazla kullanılan sözcüklerden birisidir. Büyük anlamlar çıkarmaya gerek yok, ben niyetimi biliyorum. Niyetim salihtir.”

İnce, “İttifak teklifi oldu mu?” sorusuna “Hayır öyle bir konuşma ve teklif olmadı. Tek bir kelime dahi konuşulmadı” yanıtını verdi. İnce sözlerini şöyle bitirdi: “Ne yaptığımı biliyorum, hırslarımın ve egomun peşinde değilim, o kadar siyasi deneyimim var. Haklı çıktığımı zaman gösterecek.”

‘CHP’nin İnce defteri henüz kapanmadı’

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport adlı sitesinde, CHP kurmaylarının Muharrem İnce’nin Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan çekilmesi için ümitlerini koruduğunu yazdı.

Yetkin’in aktardığı kulis bilgilerine göre bazı CHP kurmayları, “Daha durun bakalım” demişti; “Cumhurbaşkanı adayları kesinleşmedi. Daha milletvekili listelerinin kesinleşmesine de çok var.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.