Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Varlık Fonu sorusu: Rüşveti paylaşmadığı için mi tutuklandı?

Eski Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan'ın tutuklanmasıyla ilgili paylaşım yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu kişi rüşvet aldığı için mi tutuklandı, rüşveti paylaşmadığı için mi?" diye sordu.

Siyaset 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdroğlu, Eski Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın tutuklanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, “Türkiye Varlık Fonu, Saray hükümetinin her türlü denetimden uzak tuttuğu kara kutusudur. Şimdi eski başkanı tutuklanmış. Meclis’ten ‘TMSF’deki yolsuzluklar araştırılamaz’ kanununu geçiren Erdoğan’a soruyorum, bu kişi rüşvet aldığı için mi tutuklandı, rüşveti paylaşmadığı için mi?” diye sordu.

Ne olmuştu?

Eski Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan ve Mineks Uluslararası Sermaye ve yatırım danışmanlığı firmasının yönetim kurulu başkanı Bülent Göktuna’nın, 25 milyon dolarlık bir komisyona aracılık ederek devleti zarara uğrattıkları gerekçesi ile tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulduğu ortaya çıkmıştı.

Mehmet Bostan Kasım 2016’da 200 milyar doları yöneten Varlık Fonu’na, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından başkan olarak atanmış, 11 ay boyunca Varlık Fonunu yöneten Mehmet Bostan Eylül 2017’de görevden alınmıştı.

Kılıçdaroğlu mu haklı SADAT Başkanı mı? İşte SADAT-Wagner kıyaslamasıKılıçdaroğlu mu haklı SADAT Başkanı mı? İşte SADAT-Wagner kıyaslaması

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.