Ali Koç’tan Galatasaray’a büyük suçlama: Zaha…

Gebze Fenerbahçeliler Derneği'nin açılış törenine katılan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Wilfried Zaha, 1959 öncesi şampiyonluklar, sezon değerlendirmesi, transfer ve birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Spor 27 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Fenerbahçe Başkanı Zaha konusunda Galatasaray'ın KAP'a bildirdiği rakamları doğru olmadığını iddia etti.

Galatasaray’ın transfer ettiği Zaha için açıkladığı yıllık ücretin yüzde yüz yanlış olduğunu belirten Koç, “Hesaba, kitaba göre bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu sene her bir kuruş gelirimizin yüzde 50’si bankalara gidiyor. Yapılandırma yapan diğer kulüpler için de böyle. Malum transferle ilgili biz görüştük, görüştük… Yıllık rakam 9’a (milyon euro) kadar geldi. Sonra biz masadan kalktık. Rakip takım (Galatasaray) transfer yaptı. Açıkladıkları rakamlar yüzde 100 yanlış rakamlardır. Bunu size adım gibi söyleyebilirim. Çünkü bizde de evrak var. Bizim yüzde 50’mize alıyorlarsa bir şey diyemem, büyük başarı. Ancak öyle bir şey olmadığını gayet iyi biliyorum. Başka transferlerde de bunu biliyorum” dedi.

Wilfried Zaha’nın maliyeti belli oldu: Erden Timur Avrupa hedefini vurguladıWilfried Zaha’nın maliyeti belli oldu: Erden Timur Avrupa hedefini vurguladı

Koç’un açıklamaları özetle şöyle…

Transfer konusunda iyi gidiyoruz: İncelediğimiz, görüşmelere devam ettiğimiz çok futbolcu var. Transfer konusunda iyi gidiyoruz. Temmuz ayında neredeyse tüm transferleri bitirmiş olacağız. Transferi erken bitirmenin artısı da eksisi de var. Geçmiş yıllarda finansal fair-play sıkıntısı, mali gücümüzdeki sıkıntılardan dolayı manevra alanımız dar olduğu için bizim gibi çoğu Türk kulüpleri son dakikaya kalıyordu. Oyuncusunu satmak isteyen adam kiralık vermiyor, sona bırakıyor. Dolayısıyla geldiğimiz nokta itibarıyla doğru yoldayız.

Sosyal medyaya takılmıyoruz: Sosyal medyanın gerçeği anlık değişen görüşler. Transfer yapıyorsun, bir dakikada ‘Kralsın, ayağına taş değmesin’… Aynı kişinin iki üç mesaj yukarısına bakıyorum, küfür kıyamet. Bunlara takılmıyoruz. Sizden ricam; inanmaya, desteklemeye, Fenerbahçe’nize sıkı sıkı sarılmaya devam etmeniz.

1959 öncesi şampiyonluklar: 1959 öncesiyle ilgili birkaç şey söyleyeceğim. Bazı kulüpler çok iyi sosyal medya kullanıyorlar, çok iyi taraftar baskısı yapıyorlar. Yaygara koparınca istediklerini elde etmeye öyle alışmışlar ki özellikle federasyonda. Şunu söyleyebilirim. 27 aydır cevap alamıyoruz, ‘Öyle mi’ dedik. ‘Biz de 5 yıldızla çıkacağız’ dedik. Bu hamle sonrasında federasyon da bir hamle yaptı. Ve doğrusu olan uzun zamandır olması gereken ‘bir komisyon kuracağım. Liyakatli kişilere bunu inceleteceğim. Sonra da karar vereceğim. Olumlu, olumsuz. Haklı, haksız’ dediler.

Koç, Dursun Özbek için “Ya bilerek yalan söyleniyor ya da yanlış bilgilendiriliyor” dedi.

Fenerbahçe Tahkim Kurulu tarafından reddedildi deniyor, yalan: Bizim bu süreçte atacağımız her adım belli. Çok da kuvvetli. Onun için bir an evvel bu adımın atılıp çalışmanın başlamasını istiyorduk çünkü dünyaya baktığınız zaman bizim argümanlarımızı çürütmek neredeyse imkansız. Ama ne oluyor malum kulüp. Onun başkanı, onu yanlış bilgilendiren arkadaşları kurulmuş makine gibi, eskiden kurulmuş oyuncular vardı. Kurardınız hep aynı istikamette giderdi. Yalanlar söyleniyor, Fenerbahçe Tahkim Kurulu tarafından reddedildi deniyor. Ancak gerçeği pek çok kez açıkladık, Fenerbahçe bu konuda daha önce hiçbir adım atmamıştı. Bu konu hiçbir zaman incelenmedi, komisyonlar kurulmadı. Bilmiyorum ya bilerek yalan söyleniyor ya da yanlış bilgilendiriliyor Dursun Özbek. Hatırlarsanız olay mahalline ilk katil gelir demişlerdi. Ne oldu, komisyon kurulacağı haberi çıktıktan sonra ilk kim kafayı çıkardı. İlk kim topa girdi ve hala girmeye devam ediyor.

Yaz arası bitiyor! Futbol dönüyor... Her puan Türkiye içinYaz arası bitiyor! Futbol dönüyor… Her puan Türkiye için

Avrupa’da her puan önemli: Türkiye 20. sıralara geriledi, biliyorsunuz.Geçen seneye 20. sırada başladık. Tüm takımlarımızın topladığı puanlarla ve en çok Fenerbahçe puan topladı, 12.sırada bitirdik. 12.sıra önümüzdeki senenin katılımını etkiliyor. Bu seneki katılımımız, yani 1 Şampiyonlar Ligi play-off, 3 Konferans Ligi play-off 20. sıranın hakkı. Önümüzdeki sezon ne olacak? 2 Şampiyonlar Ligi play-off’umuz olacak, kupa galibi UEFA’ya yani Avrupa Ligi’ne play-off’tan girecek, 2 tane de Konferans Ligi’ne. Yani 1 takım fazla olacak. Şampiyonlar Ligi’ne 1 takım fazla girme şansımız olacak. Bu sene bulunmadığımız Avrupa Ligi’ne de gireceğiz bir takımla. İnşallah bu sezon da aynı başarıyı gösterip 11.sıraya gelirsek o zaman 11.sıradaki ülkenin takımı direkt giriyor. Dolayısıyla işler değişebiliyor. O yüzden sadece bizim değil, bütün kulüplerimizin Avrupa’da yolu açık, şansı bol olsun. Her puan ülke puanıdır. Bilmeyenler için şunu da ekleyeyim, Konferans, Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi, orada kazanılan puanlar aynı puanlar. Yani bir turnuvada kazandığın maç diğer turnuvaya göre farklı puan vermiyor. Dolayısıyla her puan çok önemli. İnşallah Türkiyemizin bol puanlı geçireceği bir Avrupa sezonu olur.

Gebze’deki açılışta Ali koç’a büyük ilgi vardı.

Türkiye Kupası’nı aldık diye suçlanmayalım: Fenerbahçe için başarı şampiyonluktur. Ama Türkiye Kupası’nı kazandık diye de suçlanmamamız gerek diye düşünüyorum. İnşallah bu kupa bu şanssızlığı kırmamızın ve önümüzdeki kupaların habercisi olur diye ümit ediyorum. Allah Fenerbahçe’nin sadece futbolda değil her alanda yolunu açık, şansını bol etsin.

Fenerbahçe’nin fabrika ayarlarına dönmesi gerek: Bizim en büyük rekabet avantajımız stadımızdı. Etrafa baktığım zaman benim yaşlarıma yakın, aynı jenerasyon diyebileceğimiz çok insan var. Bugün son yıllarda biz seçilmeden önce de Aziz başkan döneminde de gördüğümüz stattaki tutum, davranış bizim hiç alışık olmadığımız, bize öğretilenden çok uzak. ‘Yensen de yenilsen de’ veya ‘Pazara kadar değil, mezara kadar’ anlayışından çok uzak çok farklı bir anlayışla karşı karşıyayız. İnşallah taraftarlarımız bunu bu sene kırabilir. Fenerbahçe’nin fabrika ayarlarına dönmesi gerekir. İnşallah bu sezon dönebiliriz.

Djiku transferini Rennes maçı tetiklemiş!Djiku transferini Rennes maçı tetiklemiş!

Karaborsayı engellemek için kombine hamlesini yaptık: Kombinelerle ilgili bilgi vermek istiyorum. Biraz öfkelenen derneklerimiz var, taraftar grupları var. Hem kulübümüzün ekonomisi için hem de karaborsayı engelleyebilmek için önlemler almak zorunda kaldık.  Geçen sattığımız kombinelerin 3/2’sini çıkma kararı aldık. Büyük kulüpler arasında maç günü en ez bilet satan kulüp biziz. Çok kombine sattığımız için bin 500, 2 bin bilet satabiliyoruz. Diğer kulüpler maç günü bilet satışlarından çok büyük gelir kazanıyorlar. Bir de işin ne yazık ki üzücü tarafı var. Her maç aşağı yukarı 5 bin, 5 bin 500 bilet karaborsaya çıkıyor. Biz taraftarlarımıza 2 bin bilet satarken, taraftarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamazken, maçtan bir gün önce ya da maç günü neredeyse her tribünde hatta 4-6-8 kişi yan yana olabilecek şekilde bilet satışı yapılıyor. Doğal olarak biz taraftarlarımızdan ve üyelerimizden çok büyük tenkit yiyoruz ve biz bunun önüne geçmeliydik. 29 maçta 29 devir yapan kombine sahipleri var. Bir anne bana yazmış, 18-20 yaşlarındaki oğlunu anlatmış. Ne kadar iyi Fenebrahçeli olduğunu, Ankara’dan geldiğini vs. Kombine yenilemede hemen baktık. Çocuk 29 maçın 27’sinde transfer yapmış. Hatta transfer yaptığı maçlardan birkaçına başka kategorilerden bilet alıp girmiş. Bunu izah edince anladılar. Bunun önüne geçmemiz gerekiyordu, derneklerimize de geçen yıl verdiğimiz 3 bin 300 kombinenin 3/2’sini yani aşağı yukarı 2 bin 500 kombine vereceğiz. Maç günleri almak istiyorsanız derneklerimizin her zamanki gibi öncelikleri de devam edecektir. İnşallah hep beraber güzel bir sezon geçiririz.

Diğer branşlarda transfer bitti: Kadın voleybol, erkek basketbol da transferler bitti. Kadın basketbol da bitmek üzere. Erkek voleybolda da son transferleri yapıyoruz. Amatörlerde çok başarılarımız var ama futbolda başarı olmayınca onların pek kıymeti olmuyor.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.