Dünya’nın gözü Avustralya’da… En büyük belli oluyor

Kadınlar Dünya Kupası İspanya-İngiltere finali sonrası yeni sahibini bulacak. Finalde kazanan taraf tarihinde ilk kez kupaya uzanmış olacak. Şampiyon takım 10, finalis 7,5 milyon dolar para ödülü alacak.

Spor 20 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
İlk kez finale çıkan iki ülke İspanya ve İngiltere kupayı almak için sahaya çıkacak.

Avustralya ile Yeni Zelanda’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde, İspanya ile İngiltere kozlarını Avustralya’daki Sidney Olimpik Stadı’nda saat 13.00’te paylaşacak. Karşılaşma TRT Spor’dan naklen verilecek.

İngiltere’nin final yolu

Turnuvada peş peşe 3. kez yarı finale çıkan İngiltere, tarihinde ilk defa son 4’e kalan ev sahibi Avustralya’yı 3-1 mağlup ederek finale çıktı. İngiltere organizasyonda finale kadar yaptığı 6 maçta 5 galibiyet ve bir beraberlik aldı.

Bu maç kaçmazBu maç kaçmaz

İspanya’nin final yolu

İspanya ise 2019’daki turnuvanın 3’üncüsü İsveç’i 2-1 mağlup ederek adını finale yazdırdı. İspanya, turnuvadaki 6 maçını da kazanarak finale kadar geldi.

Kazanan tarihinde ilk kez kupayı alacak

Finalde kazanan taraf tarihinde ilk kez kupaya uzanmış olacak. Daha önce oynanan 8 Dünya Kupası organizasyonunda İspanya ve İngiltere, final oynama başarısı gösterememişti. Önceki turnuvalarda yarı final oynama başarısı gösteren İngiltere, FIFA Kadınlar Dünya Kupası tarihinde ilk kez finale çıktı. Bu turnuvaya kadar son 16 turundan ötesini göremeyen İspanya da tarihinde ilk kez finale yükseldi.

ABD, yarı finali göremedi

Son iki turnuvanın şampiyonu olan ve bu turnuvanın da favori takımları arasında yer alan ABD, 9. kez katıldığı turnuvada ilk defa yarı finali göremedi. FIFA Kadınlar Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımı ABD, kupayı 4 kez kazanmıştı. İlk kez 1991’de düzenlenen organizasyonda şampiyonluğa ulaşan ABD; 1999, 2015 ve 2019’da aynı başarıya ulaştı. 1995’te Norveç şampiyon olurken, Almanya 2003 ve 2007’de, Japonya ise 2011’de kupanın sahibi olmuştu. 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda ABD dışında Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa şampiyonluk için iddialı takımları arasında gösteriliyordu.

Aman Zokora duymasın: Taxi Fountas'ın başı ırkçılıkla belaya girmişAman Zokora duymasın: Taxi Fountas’ın başı ırkçılıkla belaya girmiş

Rekor para ödülü dağıtılacak

Bu turnuvadaki para ödülü miktarı, turnuva rekoru olacak. Önceki şampiyonaya oranla 80 milyon dolar daha fazla dağıtacak FIFA, toplam 110 milyon doları takımlar arasında paylaştırıyor. İspanya ve İngiltere finalinde şampiyonluğa ulaşacak takıma 10, finaliste ise 7,5 milyon dolar para ödülü verilecek.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.