Eda Erdem ‘Uluslararası Cesur Kadınlar’ ödülüne aday gösterildi

A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Fenerbahçe'nin kaptanlığını üstlenen Eda Erdem ABD Dışişleri Bakanlığının verdiği "Uluslararası Cesur Kadınlar" ödülüne aday gösterildi.

Spor 26 Mart 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
ABD Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake (sağda), ABD İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh (solda) ve Filenin Sultanları'nın Kaptanı Eda Erdem Dündar.

Birleşik Devletler İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh’in ev sahipliğinde ABD İstanbul Başkonsolosluğu Konukevi’nde gerçekleştirilen resepsiyona ABD Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Fenerbahçe Kulübü Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, başarılı oyuncu Eda Erdem katıldı. Eda’ya ödül adaylığı sebebiyle plaket takdim eden Jeffry L. Flake kadınların güçlendirilmesi konusunda Eda Erdem Dündar’ın çok önemli bir figür olduğunu belirtti ve “Aynı zamanda kendisi dünyanın en iyi voleybol takımının kaptanı. Böyle bir mevkide olmak kolay değil. Kaptan Eda Erdem, genç kadınlara zaman ayırıyor, onlara her şeyi başarabileceklerini gösteriyor. Bu ödül adına bizim açımızdan son derece doğal bir adaydı” diye ekledi.

Bu onura layık görülen Eda Erdem ise “Çok güçlü, önemli, başarılı kadınların arasında ismimin geçmesi çok önemli. Bu adaylık çok fazla sorumluluk da ekliyor omuzlarıma ama bunun bilincindeyim. Yeni jenerasyona en iyi şekilde rol model olmaya çalışıyoruz. Her zaman söylerim, biz çok farklı karakterlerden kurulu rengarenk bir takımız. Ama konu bir amaç olduğu zaman bir olabilen, biz olabilen bir takımız. Takım arkadaşlarımla beraber çok güzel işler başarıyoruz. Takım arkadaşlarımın da bu ödüle aday gösterilmemde çok büyük emeği var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Hayatımda yine unutamayacağım bir akşam oldu diyebilirim” diye konuştu.

Eda Erdem, plaketiyle poz verdi.

‘Hayal edemediğim bir kariyer ve hayatı yaşıyorum’

Söz konusu adaylıktan ötürü yaşadığı gururu anlatan Eda Erdem “Geçmişe gidip bugünkü halimin bu şekilde olacağını hiçbir zaman düşünemezdim. Ama hayal etmekten vazgeçmedim. Heykelimin dikilmesi yıllardır konu olan bir şeydi, onun gerçekleşmiş olması inanılmaz bir duygu benim için. Her gün önünden geçtiğimde ‘Bu gerçek mi?’ diyorum. Tabii ki bunları hayal edemezdim ama çok şanslıyım. Hala kariyerim devam ederken böylesi bir değer görmek, buna sahip olabilmek benim için paha biçilemez. Çok mutlu ve gururluyum. Buradan tekrar kulübümüze ve güzel taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hayal edemezdim ama şu anda hayal edemediğim bir kariyer ve hayatı yaşıyorum” dedi.

‘Yakın gelecekte voleybol oynamak istiyorum’

Heykelinin dikilmesinin ardından ileride film ya da belgeselinin çekilmesinin nasıl bir duygu yaratacağıyla ilgili de konuşan milli sporcu “İnanın bilmiyorum. Şu anda kariyerim devam ediyor. Yapılır mı, yapılmak istenir mi inanın bilmiyorum. Tabii ki böyle bir şeyin söz konusu olması bile beni heyecanlandırıyor. Vücudum el verdiğince takımıma hizmet etmek istiyorum. Yakın gelecekte voleybol oynamak istiyorum. Sonrasında hep birlikte neler olacağını, hangi fırsatların önüme çıkacağını göreceğiz” diye konuştu.
Her gün geçerken gördüğü heykeliyle henüz fotoğraf çekmediğini vurgulayan Eda Erdem Dündar şunları söyledi: “İlk gün haricinde heykelin önünde fotoğraf çekilmedim. Ama önünden geçerken insanları görünce ‘Şu insanları şaşırtsam mı?’ diyorum. Bir gün hava güzel olunca orada arabamı kenara çekip insanları şaşırtarak kendim de ir özçekim yapmak istiyorum, aklımda bu var.”

Simla Türker Bayazıt: Çok gurur duyuyoruz

Fenerbahçe Kulübü Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt da Eda’nın ödüle adaylığı için düzenlenen törende konuştu. Sporcusuyla gurur duyduğunu belirten Bayazıt 8 Mart’ta Eda’nın heykelini açtıklarını hatırlatarak “Bugün de burada uluslararası bir ödül töreni için hep beraberiz. Çok gurur duyuyoruz. Eda, Türk sporu ve uluslararası arena için çok önemli bir kadın figürü. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Bu tip ödüllerin devam edeceğini düşünüyoruz. Kız çocuklarına ve tüm kadınlara ilham vereceğinin farkındayım. Tarihimizde kadın sporcu heykeli az. Bunu biz Fenerbahçe olarak yapmamız ayrı bir değer. Eda kaptan bunları hak ediyor, her şeyi hak ediyor. Duruşu ve sporcu kişiliğiyle çok önemli bir isim. Bu tarif edilmez bir duygu” diye konuştu.

Galatasaray görüntülerin nasıl kaydedildiğini sorgularken Fenerbahçe istifa talep ediyorGalatasaray görüntülerin nasıl kaydedildiğini sorgularken Fenerbahçe istifa talep ediyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.