Hani o zabıta var ya! Dünya şampiyonu oldu

Amasya Merzifon'da yaşayan zabıta memuru Yasin Ayrancı, vücut geliştirme sporunda hedefi olan dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı.

Spor 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Yasin Ayrancı 'Pro card' almayı başardı.

Yasin Ayrancı, bir arkadaşının tavsiyesiyle 2010’da vücut geliştirme sporuyla tanıştı. Merzifon Belediyesinde zabıta memuru olarak görev yapan Ayrancı, bir yandan da vücut geliştirme sporuyla ilgilendi. 2021 yılında Türkiye şampiyonu olan Ayrancı, kariyerini 16 Nisan’da Arnavutluk’ta düzenlenen Vücut Geliştirme ve Fitness Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak taçlandırdı. Sporu 13 yıldır severek yaptığını ve hiç pes etmediğini belirten Ayrancı, “Kendimdeki değişimleri görüp, çevremden de iyi tepkiler almaya başladıkça, ‘Bu iş oluyor.’ dedim. 2016’ya kadar amatörce yaptım. Daha sonra profesyonel devam ettim. 2017’den sonra yarışmalara katılıp daha iyi yerlere geleceğime inandım” dedi.

FIVB’den radikal değişiklik, voleybol dünyasından tepki: Tükenmişlik sendromu kaçınılmazFIVB’den radikal değişiklik, voleybol dünyasından tepki: Tükenmişlik sendromu kaçınılmaz

İyi beslenme ve sıkı sporla katıldığı şampiyonalarda önemli başarılar kazandığını, bunun yanında işini de en iyi şekilde yapmaya çalıştığını anlatan Ayrancı şöyle konuştu: “Hem işimi hem sporu çok seviyorum. İlçe halkından övgüler almaktan mutluluk duyuyorum. Esnaftan espriyle yaklaşıp, ‘Çok vücutlusun.’ diyenler var. Memleketime şampiyonluk haberleri getirmek beni ayrıca gururlandırdı.”

Arina Fedorovtseva’dan Türk erkeklerine önlem: Yüzük...Arina Fedorovtseva’dan Türk erkeklerine önlem: Yüzük…

Ayrancı, Arnavutluk’taki organizasyonda sıkletinde şampiyon olmamının yanı sıra, “şampiyonlar şampiyonu” sıkletinde de ikinci sırayı aldığını belirterek “Bu sonuçlarla ‘Pro card’ almaya hak kazandım. ‘Pro card’ biz sporcular için çok önemli. Yıllardır bunun için çalışıyorum. Sonunda Allah bize nasip etti. Bu kartla profesyonel lige yükselme şansı elde ettim. Bundan sonraki yarışmalar tamamen uluslararası platformlarda olacak. Tek amacım ay-yıldızlı formayı giymekti. Çok şükür giydik ve devamı geldi. Bu süreçlerde her daim yanımda olan eşime ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yasin Ayrancı önce Türkiye sonra Dünya şampiyonu oldu

Genç sporculara tavsiyelerde bulunan Ayrancı, şunları söyledi: “Sporun bahanesi olmaz. Günlük hayatımızda her şeye zaman ayırıyoruz. Hem işi hem de sporu bir arada yürütebiliyorsam, tüm bireyler yürütebilir. Özellikle gençlerimiz boş durmasın, spor yapsın. Gençler hayallerinin, hedeflerinin peşinden koşsun.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.