Mehmet Büyükekşi açıkladı: Hakemler yeni sezona zamlı maaşla girecek

Hakem Akademisi beş üniversite ile işbirliğine gitti. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi 'Daha nitelikli hakem yetiştirme imkanına kavuşacağız. Hakem maaşlarında ağustos ayında gerekli iyileştirme yapılacak' dedi.

Spor 15 Mayıs 2024
TFF'nin iş birliği yaptığı üniversiteler şöyle: Pamukkale, Ankara, Ege, Marmara, Gazi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki merkezinde Hakem Akademisi ile beş üniversite arasında iş birliği protokolü imzalandı. Törene TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yönetim kurulu üyeleri, TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, TFF Hakem Akademisi Direktörü Erden Or, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Serdar Öztürk, Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Ramazan Timuçin Gençer, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Serdar Eler ve Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Mehmet Yorulmazlar katıldı. Mehmet Büyükekşi yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi…

İnteraktif bir eğitim anlayışı: TFF Hakem Akademisi ve bu iş birliği Türk futboluna hayırlı olsun. TFF Hakem Akademisi, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan, hakemliği kural bilgisi ve pozisyon yorumlanmasının ötesine taşıyan interaktif bir eğitim anlayışı ile çalışmalarına başladı.

Yeni nesiller hakem olmak istemiyor: Dünyada hakem sayısında ciddi düşüşler var. Yeni nesiller hakem olmak istemiyor. Aday hakem kursları açarak hakemliği özendirecek çalışmalara başladık.

Bilimsel terfi: Süper Lig hakemleri hakem koçlarıyla birebir çalışıyor. Psikoteknik laboratuvar kuruldu. Hakemlerin yetenek, yetkinlik ve kişilik özelliklerini ölçme ve değerlendirme imkanı bulunuyor. Elde edilen bilimsel veriler terfilerde belirleyici olacak.

Hugh Dallas giderayak hakemlere Mehmet Büyükekşi'yi şikayet ettiHugh Dallas giderayak hakemlere Mehmet Büyükekşi’yi şikayet etti

3-5 yıl beklememiz gerekecek: Beş üniversitede futbol hakemliği sertifika programı açılacak. Böylelikle daha nitelikli hakem yetiştirme imkanına kavuşacağız. Üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin tesislerinden yararlanabileceğiz. Üniversitelerimizin akademik personelinin bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmasına imkan tanıyacağız. Bu iş birliği yeni üniversitelerimizin katılımıyla devam edecek. Günü değil geleceği kurtarmak için çalışıyoruz. Bu işler meyvesini 3-5 yıl sonra verecek. Sabretmemiz gerekiyor.

Hakemlerin maaşlarına düzenleme:  Hakem maaşlarında ağustos ayında gerekli iyileştirme yapılacak.

TFF Hakem Akademisi Direktörü Erden Or kuruldukları 2023 Ocak’tan bu yana yaptıkları çalışmalara ilişkin sunum yaptı. Beş üniversite ile iş birliğinin öneminin altını çizen Or “Yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Bilimsel, objektif ve şeffaf çalışmaların üniversiteler ile iş birliği çerçevesinde daha anlamlı hale geleceğine inanıyoruz. Yenilikçi faaliyetlere imza atmak istiyoruz. Sürdürülebilir olmak bizim için son derece önemli. Aday hakem kurslarıyla çalışmalarımızı yenilemeye başladık. Hakem gelişimlerinin yol haritasını oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Futbola yeni kural! Kaptan dışında hakeme yaklaşmak yasakFutbola yeni kural! Kaptan dışında hakeme yaklaşmak yasak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.