Trabzonspor’dan federasyona istifa çağrısı ve Fenerbahçe’ye videolu yanıt

PFDK'nın Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylara dair cezaları açıklamasının ardından Trabzonspor cephesinden ses yükseldi. Başkan Yardımcısı Taner Saral TFF'yi istifaya davet etti. Kulüp sosyal medya hesabından da sert bir video yayınlandı.

Spor 3 Nisan 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Trabzonspor İkinci Başkanı Taner Saral, TFF'yi istifaya çağırdı.

Trabzonspor ve Fenerbahçe arasında oynanan ve hem maç esnasında hem de son düdüğün ardından yaşananlarla günlerdir gündemden düşmeyen karşılaşmanın PFDK kararları açıklandı. Trabzonspor’a altı maç seyircisiz oynama cezası verilen cezalar bordo-mavilileri hoşnut etmedi. Karadeniz temsilcisinde söz alan PFDK’nın Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylara dair cezaları açıklamasının ardından Trabzonspor cephesinden ses yükseldi. Başkan Yardımcısı Taner Saral yazılı açıklamayla federasyonu istifaya davet etti.

Taner Saral yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“Fenerbahçe ile oynadığımız maçın ardından yaşanan ve sadece Trabzonspor’u değil koca bir şehri linç kültürüyle boğmaya çalışan süreç bugün itibariyle artık tanımlamakta zorlandığımız bir yere evrildi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan cezalar ne kurala ne akla ne de ahlaka sığmaz bir halde. TFF Başkanı Büyükekşi ve A Takımı bugün duyurdukları cezalarla ülkemizde yeni bir kaosa neden olmuştur.

Trabzonspor olarak ne TFF Başkanı’na ne liyakatsiz ekibine ne de belli çıkar gruplarının parmağında oynattığı hakem camiasına en ufak bir güven kırıntımız dahi kalmamıştır. Maalesef gelinen noktada işini yapan iyi insanlar dahi bu aşağılık düzenin ya parçası olmuş ya da sessiz kalıp koltuklarının derdine düşmüştür.

Türkiye Futbol Federasyonu sezonun başından beri devam ettirdiği tiyatroda bugün yeni bir perde açmıştır. Bir kez daha en net şekilde ifade ediyoruz… Bu sürecin bir parçası olmadık, olmuyoruz ve olmayacağız!

TFF Başkanı Büyükekşi ve avenesi milletimizin gözünün içine baka baka milyonlarca vatandaşımızın futbol aşkını mahvetmiş, toplumun ortasına nifak tohumları ekmiş ve bugün itibariyle artık kontrolünü tamamen kaybetmiştir.

Ülkemiz futbolunun girdiği bu derin komadan çıkmasının tek yolu, ilk önce TFF Başkanı olmak üzere sorumluluk sahibi pozisyondaki herkesin istisnasız bir şekilde istifa etmesidir. Eğer bugün bu adımlar atılmazsa ülkemiz futbolunun yarınları da yine bu gaspçı ekip tarafından hiç edilecektir.

Şanlı Trabzonspor’un ve milyonlarca vefakar taraftarımızın hakkını bugün açıklanan kararda emeği olanlara asla helal etmiyoruz!

Eğer içinizde ufacık bir Allah korkusu kaldıysa, ağzınızdan düşürmediğiniz şerefin, haysiyetin zerresi varsa artık o koltukta oturmazsınız.

Büyük Trabzonspor taraftarı bilsin ki; emek hırsızları ve şikecilerle mücadelemiz sonsuza kadar devam edecektir.”

Açıklamanın ardından videolu paylaşım geldi

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Taner Saral’ın açıklamalarının yankıları sürerken bordo-mavili ekibin sosyal medya hesabı üzerinden de sert bir video paylaşıldı. Fenerbahçe’nin hedef alındığı video “Cumhuriyet içinde cumhuriyet kuran namerttir!” başlığıyla yayınlandı. İşte o video:

Fırtınalı maçın hükmü kesildi: Trabzonspor’a altı maç, iki Fenerbahçeliye birer maç cezaFırtınalı maçın hükmü kesildi: Trabzonspor’a altı maç, iki Fenerbahçeliye birer maç ceza

Tutuklu taraftarlarla alakalı da tepki geldi

Trabzonspor Genel Sekreteri Avukat Kemal Ertürk, tutukluluk hali devam eden dört taraftarla alakalı açıklama yayınladı. Kulübün resmi hesabından yayınlanan açıklamada şu sözler yer aldı:

Haksız ve hukuka aykırı bir şekilde 17 gündür tutuklu bulunan 4 taraftarımızın tutukluluk süreçleri halen daha devam etmektedir. Basit yaralamaya teşebbüs suçundan 17 gündür tutuklu bulunan taraftarlarımızın tutukluluğa itiraz dilekçeleri iki kez ‘jet hızıyla’ reddedilmiştir. Ancak aynı ‘hassasiyet’ Fenerbahçeli bir kısım futbolcular hakkında yapılan şikayet başvuruları için geçerli olmamış, dilekçeler 17 gün boyunca Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işleme alınmamıştır.

Buradan yüksek sesle soruyoruz;

1- Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı şikayet dosyalarına ilişkin süreci 17 gündür neden başlatmamıştır?

2- Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı bu süreci ne zaman başlatmayı düşünmektedir?

3- Haklarında suç duyurusu bulunan özellikle yabancı oyuncular ilerleyen zamanlarda yargılama sürecine dahil edilmeden ülkeyi terk ederlerse bunun sorumluluğunu ve meydana gelebilecek maddi/manevi zararları kim üstlenecektir?

Hukuk eğilip bükülmemeli, herkese eşit uygulanmalıdır. Adli yargı nezdinde yürütülmekte olan soruşturma dosyasının ve taraftarlarımızın yapmış oldukları şikayet başvurularının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu uğurda asla geri adım atmayacağımızı altını çizerek vurguluyoruz. Bugün adaleti eşit dağıtma cesareti gösteremeyenlerin yarın adalet isteme hakkı olamaz.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.