Fırtınalı maçın hükmü kesildi: Trabzonspor’a altı maç, iki Fenerbahçeliye birer maç ceza

PFDK, Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşanan olaylara dair cezaları açıkladı. Bordo-mavililere altı maç seyircisiz oynama cezası geldi. Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat birer maçtan men edilirken Osayi-Samuel'e ceza çıkmadı.

Spor 3 Nisan 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
PFDK, Trabzonspor-Fenerbahçe maçının cezalarını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) 17 Mart 2024 günü Trabzonspor ve Fenerbahçe arasında oynanan maçta çıkan olaylara dair cezaları maçtan 17 gün sonra açıkladı.

Federasyondan yapılan açıklamada yaşanan saha olayları nedeniyle Trabzonspor’a iç sahada altı maç seyircisiz oynama cezası verildi. Böylelikle bordo-mavililerin bu sezon Süper Lig’de kalan tüm maçlarını seyircisiz oynayacağı kesinleşti. Bununla birlikte Futbol Disiplin Talimatı Madde 99/4 “seyircisiz oynama cezaları kendi kategorisinde uygulanır” dediği için Trabzonspor kupadaki yarı final ilk maçını seyircili oynayacak. Ayrıca Trabzonspor Antrenörü Egemen Korkmaz’a da bir maç men cezası geldi.

Fenerbahçe cephesinde ise PFDK’ya sevk edilen üç oyuncudan ikisi ceza aldı. Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat’a FDT’nin 12. maddesinin uygulanmasıyla birer maç men cezası gelirken Bright Osayi-Samuel’e ceza çıkmadı.

TFF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun 03.04.2024 tarih ve 69 sayılı toplantısında almış olduğu kararlar aşağıda belirtilmiştir.

1- TRABZONSPOR A.Ş.’nin, 17.03.2024 tarihinde oynanan TRABZONSPOR A.Ş.-FENERBAHÇE A.Ş. Trendyol Süper Lig müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 6 RESMİ MÜSABAKAYI KENDİ SAHASINDA SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI ve 3.000.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, FDT’nin 52/3. maddesi uyarınca saha olaylarına karışan taraftarların bulunduğu BATI ALT VIP PLATİNUM C, SOCİOS.COM TRA FAN TOKEN DOĞU ALT TRİBÜNÜ DOĞU ALT J, I, KUZEY KALE ARKASI KUZEY ALT J numaralı blokta yer alan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi kulüp olduğu müsabakaya girişlerinin engellenmesine,

Aynı müsabakada TRABZONSPOR A.Ş.’nin, anons sisteminin ev sahibi takımı destekleyici şekilde kullanılmasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle 112.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,

Aynı müsabakada TRABZONSPOR A.Ş. antrenörü EGEMEN KORKMAZ’ın, rakip takım sporcusuyla kavga eylemi nedeniyle FDT’nin 45/1-c ve 35/4. maddeleri uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 1 RESMİ MÜSABAKADA SOYUNMA ODASINA VE YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI ve 13.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,

2- FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu BRIGHT OSAYI SAMUEL hakkında, 17.03.2024 tarihinde oynanan TRABZONSPOR A.Ş.-FENERBAHÇE A.Ş. Trendyol Süper Lig müsabakasında, rakip takım taraftarlarıyla kavga eylemi nedeniyle Kurulumuza sevk yapılmış ise de; isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA,(oyçokluğu)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu JAYDEN QUINN OOSTERWOLDE’nin, rakip takım tribünlerine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 39.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,(oyçokluğu)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu JAYDEN QUINN OOSTERWOLDE’nin, rakip takım taraftarlarıyla kavga eylemi nedeniyle FDT’nin 45/1-a ve 35/4. maddesi uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 13.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,(oyçokluğu)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu İRFAN CAN EĞRİBAYAT hakkında, rakip takım tribünlerine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle Kurulumuza sevk yapılmış ise de; isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA,

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu İRFAN CAN EĞRİBAYAT’ın, rakip takım taraftarlarıyla kavga eylemi nedeniyle FDT’nin 45/1-a ve 35/4. maddesi uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 13.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,(oyçokluğu)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. görevlisi KÜRŞAT ÇİFTLİK’in, rakip takım taraftarlarıyla kavga eylemi nedeniyle FDT’nin 45/1-c maddesi uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 15 GÜN HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırılmasına,(oyçokluğu)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. görevlisi OKAN ÖZKAN’ın, rakip takım antrenörüyle kavga eylemi nedeniyle FDT’nin 45/1-c maddesi uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 15 GÜN HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırılmasına,(oyçokluğu)

Karar verilmiştir.

Fenerbahçe'de ligden çekilme rafa kalktı, Süper Kupa protestosuna vize çıktıFenerbahçe’de ligden çekilme rafa kalktı, Süper Kupa protestosuna vize çıktı

Trabzonspor’dan ilk tepki geldi

PFDK tarafından altı maç seyircisiz oynama cezasının yanı sıra üç milyon lira para cezasına da çarptırılan Trabzonspor TFF’den yapılan açıklama sonrası sosyal medya hesabı üzerinden karara tepki gösterdi. Bordo-mavililerden yapılan açıklamada federasyona yönelik “Adaletiniz batsın! Kalkın koltuklarınızdan, istifa edin!” ifadeleri kullanıldı.

Tahkim Kurulu toplandı

17 gün önce oynanan maça dair kararların Fenerbahçe-Adana Demirspor karşılaşmasının olduğu gün açıklanması, sarı-lacivertlilerde ceza alan Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat’ın cezalarını hangi maçta çekeceğine dair soru işareti yaratmıştı. Oosterwolde ve İrfan Can’ın Adana Demirspor maçında oynayıp oynamayacağı belli oldu. TFF Tahkim Kurulu; Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat’ın Yukatel Adana Demirspor maçında oynayabileceğini, cezaların kaldırılıp kaldırılmayacağının daha sonra inceleneceğini açıkladı!

Emin Özkurt 10Haber’e konuşmuş, Fenerbahçeli futbolcuların ceza almaması gerektiğini söylemişti

Olaylı maçın ardından Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi Yargıcı ve Türkiye’nin tek CAS hakemi Emin Özkurt 10Haber’e konuşmuştu. Fenerbahçeli futbolcuların içinde bulundukları eylemleri “Kendilerini savunma adına yaptıkları eylemlerin cezalandırılma ihtimalleri genel hukuk prensiplerimiz çerçevesinde mümkün değildir” şeklinde değerlendirip ceza almaması gerektiğini hukuki çerçevede açıklayan Özkurt’a karşın PFDK’dan sarı-lacivertli iki futbolcuya ceza geldi.

Özkurt ayrıca Trabzonspor Antrenörü Egemen Korkmaz’ın içinde bulunduğu eylemlerin Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini ve bu maddeden değerlendirme yapılırsa Korkmaz’a 195 bin TL ve 90 gün hak mahrumiyeti cezası gelmesi gerektiğinden bahsetmişti. 44. maddeden sevk edilmeyen Korkmaz FDT’nin 12. maddesinin uygulanması sonucu bir maçtan men ve 13 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Murat Sancak'tan salvo: Ben bu oyunu bozarım!Murat Sancak’tan salvo: Ben bu oyunu bozarım!

Trabzonspor: Şerefiniz varsa o koltukta oturmazsınız

Verilen kararlar sonrası Trabzonspor cephesinden Taner Saral TFF’yi istifaya çağırdı ve şu açıklama yayınlandı:

Fenerbahçe ile oynadığımız maçın ardından yaşanan ve sadece Trabzonspor’u değil koca bir şehri linç kültürüyle boğmaya çalışan süreç bugün itibariyle artık tanımlamakta zorlandığımız bir yere evrildi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan cezalar ne kurala ne akla ne de ahlaka sığmaz bir halde. TFF Başkanı Büyükekşi ve A Takımı, bugün duyurdukları cezalarla ülkemizde yeni bir kaosa neden olmuştur.

Trabzonspor olarak ne TFF Başkanı’na ne liyakatsiz ekibine ne de belli çıkar gruplarının parmağında oynattığı hakem camiasına en ufak bir güven kırıntımız dahi kalmamıştır. Maalesef gelinen noktada işini yapan iyi insanlar dahi bu aşağılık düzenin ya parçası olmuş ya da sessiz kalıp koltuklarının derdine düşmüştür.

Türkiye Futbol Federasyonu, sezonun başından beri devam ettirdiği tiyatroda bugün yeni bir perde açmıştır. Bir kez daha en net şekilde ifade ediyoruz… Bu sürecin bir parçası olmadık, olmuyoruz ve olmayacağız!

TFF Başkanı Büyükekşi ve avenesi milletimizin gözünün içine baka baka milyonlarca vatandaşımızın futbol aşkını mahvetmiş, toplumun ortasına nifak tohumları ekmiş ve bugün itibariyle artık kontrolünü tamamen kaybetmiştir.

Ülkemiz futbolunun girdiği bu derin komadan çıkmasının tek yolu, ilk önce TFF Başkanı olmak üzere sorumluluk sahibi pozisyondaki herkesin istisnasız bir şekilde istifa etmesidir. Eğer bugün bu adımlar atılmazsa ülkemiz futbolunun yarınları da yine bu gaspçı ekip tarafından hiç edilecektir.

Şanlı Trabzonspor’un ve milyonlarca vefakar taraftarımızın hakkını bugün açıklanan kararda emeği olanlara asla helal etmiyoruz!

Eğer içinizde ufacık bir Allah korkusu kaldıysa, ağzınızdan düşürmediğiniz şerefin, haysiyetin zerresi varsa artık o koltukta oturmazsınız.

Büyük Trabzonspor taraftarı bilsin ki; emek hırsızları ve şikecilerle mücadelemiz sonsuza kadar devam edecektir.

'Olağanüstü' Fenerbahçe 'Demir'i ustalarıyla dövdü‘Olağanüstü’ Fenerbahçe ‘Demir’i ustalarıyla dövdüBeşiktaş da topa girdi

PFDK’nın ceza kararlarını açıklamasının ardından Beşiktaş da açıklama yaptı. Geçmişte kendilerinin başına gelen olayları hatırlatan siyah beyazlılar, kararların geç açıklanmasını da eleştirdi. Beşiktaş’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye’de spor hukukunun bu kadar değersizleştirildiği, standardının kalmadığı ve adalete güvenin yok olduğu başka bir dönem görülmemiştir.

Günden güne maç sayısının arttığı, fikstürlerin yoğunlaştığı gerçeğine dayanarak çağdaş spor hukukunda kararlar hızlı alınmalıdır. Kararlar, doğru ve evrensel standartlara göre belirlenmelidir. Ne yazık ki federasyonumuz bu konuda aldığı kararlarla güveni sağlamaktan yoksundur.

Bir sporcumuza dudak okuma yöntemiyle bir gecede kural değiştirerek altı maç ceza veren, bir sporcumuza sahaya inen taraftarı arkadaşını koruma amaçlı uzaklaştırdığı için ceza veren federasyonla ülke gündemini 15 gündür meşgul eden olaylı maç sonrası bilinen cezaları veren federasyon aynıdır.

Türk futbolu, Josef de Souza olayında yaşananların oyunun gelecekte uğrayabileceği yıpranmayı göz önünde bulundurarak irdeleyip içtihatlar kurmak, spor hukukunu gelişen şartlara göre güncellemek yerine, genel geçer bir itinasızlıkla ele almanın faturasını içinden çıkılmaz bir kaosla ödemek zorunda kalmıştır.

Geç ve geçmişe kıyasla orantısız alınan kararlar, geleceğe dair adaletin tesis edilebileceği yönünde güveni topyekün ortadan kaldırmıştır. Kuralların kişilere ve kulüplere göre değişimini Türk futbolu adına kaygıyla izliyor, not ediyoruz.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.