Gündem 20 Kasım 2023

Selde 9 ölü, fırtınada 12 kayıp

Birçok ilde etkili olan sağanak sele neden oldu. Ev ve iş yerleri su altında kalırken bir gemi kayboldu ve üç ilde toplam 9 kişi öldü. Kaybolan gemideki 12 mürettebatı arama çalışmaları sürüyor.

Türkiye’nin birçok ili sağanak yağışın getirdiği su baskınlarıyla mücadele ediyor. Dün etkisini yitiren sağanak yağışın bedeli ise ağır. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Zonguldak’ta üç, Batman’da dört, Diyarbakır’da bir kişinin öldüğünü belirtti. Zonguldak açıklarında kaybolan gemideki bir mürettebatın da cansız bedeninin bulunduğunu açıklayan Yerlikaya “Şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum” dedi.

“Rusya Temryuk Limanından aldığı yükünü 12 personeliyle Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan Kafkametler Gemisi.

Zonguldak’ta Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisi Ereğli açıklarında batmıştı ve mürettebattan haber alınamıyordu. Hala kayıp olan mürettebat listesi ise belli oldu. Gemide Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta’nın olduğu öğrenildi.

Behçet Avcı 45 yaşındaydı ve ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlıyordu.

Dicle Caddesi’nden evine gitmek isteyen zihinsel engelli Behçet Avcı taşan Eski Su Değirmeni deresine kapılıp sürüklendi. Avcı’nın eve gelmediğini fark eden ailenin kayıp ihbarıyla bölgeye sağlık, AFAD, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışmasıyla sürüklendiği tarlada ağır yaralı olarak bulunan Avcı ilk müdahalenin ardından Hani Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamadı. Behçet Avcı’nın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Dereli Mahallesi mezarlığındaki aile kabristanında toprağa verildi.

Batman’da bazı evleri su bastı, araçlar sürüklendi.

Batman’da etkili olan yağış nedeniyle su taşkınlarının yaşandığı Seyitler Mahallesi 3062’nci Sokak’ta sulara kapılarak hayatını kaybeden üç çocuğun Asenat (1), İsrafil (5) ve Birgül Güner (9) kardeşler olduğu belirlendi. Selde ölen Lalihan Güner’in de bu üç kardeşin babaannesi olduğu belirtildi. Çocukların otopsi işlemleri sürüyor.

Zonguldak’ta sağanak yağışın verdiği zarar onarılmaya çalışılıyor.

Zonguldak’ta etkili olan fırtına ve sağanak yağışla birlikte İstanbul yolunda üç ayrı noktada heyelan meydana geldi. Zonguldak’tan Ereğli’ye ve Ereğli’den kent merkezine gidiş istikametlerini toprak yığınları kapattı. Polis kavşaklarda önlem alarak sürücülerin geçişine izin vermedi. Ekiplerin heyelanları temizleme ve yolu açma çalışmaları sürüyor.

Sori Şelalesi taştı.

Meteoroloji 13’üncü Bölge Müdürlüğü’nün uyarı yaptığı kentler arasındaki Elazığ’da sağanak etkili oldu. Arıcak ilçesinde iki dağ arasından dökülen Sori Şelalesi sağanakla taştı. Taşkın anları cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Mardin’de bir çocuk yaralandı.

Mardin’in merkez ile ilçelerinde gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak nedeniyle kırsal mahallelerde 100 evi su bastı. Bazı tarım arazilerinde hasar oluşurken kent merkezinde yollar suyla doldu. Sürücüler araçlarıyla ilerlemekte güçlük çekti. Artuklu ilçesi Saraçoğlu Mahallesi’nde de toprak kayması sonucu istinat duvarı yıkıldı, bir çocuk hafif yaralandı. Belediye ekipleri zarar gören bölgelerde çalışma başlattı.

Denizde kâbus: Bir yük gemisi parçalandı, diğerinden haber yokDenizde kâbus: Bir yük gemisi parçalandı, diğerinden haber yok