Ekonomi 21 Kasım 2023

Morgan Stanley’den de faizde 250 baz puanlık artış tahmini

Goldman Sachs ve ING'nin ardından ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley de Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı PPK toplantısına ilişkin analizinde 250 baz puanlık artışla sıkılaşma döngüsünün daha sınırlı bir artışla devam edeceğini öngördü.

  • 10Haber news
Merkez Bankası’nın perşembe günü faizi 250 baz puan artıracağını öngören bankalara Morgan Stanley de katıldı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaşmaya daha yavaş bir tempoyla devam edeceğini öngören kurumlar arasına Morgan Stanley de katıldı. Morgan Stanley CEEMEA Ekonomisti Hande Küçük tarafından hazırlanan notta perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin 250 baz puan artırılacağı tahmin edildi.

PPK’nın son açıklaması ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Enflasyon Raporu sunumunda yaptığı açıklamaların enflasyona ilişkin ilave sıkılaştırma adımlarının sinyali olduğunu belirten Morgan Stanley, ancak ileriye dönük spesifik bir yönlendirme yapılmadığının da altını çizdi. Notta TCMB’nin sıkılaştırma döngüsünde yavaş bir tempoya geçebileceği yönünde bir yönlendirme olmasa da banka temponun yavaşlayacağını öngördü.

Morgan Stanley, parasal duruş büyük ölçüde normalleştiğinden ve şimdiye kadar yapılan sıkılaştırmanın etkisi önümüzdeki aylarda daha görünür hale geleceğinden, bir sonraki toplantıda 250 baz puanlık daha küçük bir artış beklediğini ifade etti.

Notta, “Büyümede ılımlı bir ayarlamaya yönelik politika tercihi ve parasal aktarımdaki gecikmeler göz önüne alındığında, TCMB’nin artış hızını azaltması ve birikimli sıkılaştırma adımlarının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkisini değerlendirmesi muhtemel” değerlendiresi yer aldı.

ING: Merkez Bankası faizi 250 baz puan artıracakING: Merkez Bankası faizi 250 baz puan artıracak

Goldman Sachs Merkez’den bu yıl 500 puanlık faiz artışı bekliyorGoldman Sachs Merkez’den bu yıl 500 puanlık faiz artışı bekliyor