Orman yangınları Toronto’nun havasını bozdu: Artık en kirli şehirlerden

Kanada'daki orman yangınları, en büyük etkiyi Ontario eyaleti üzerinde gösterirken ülkenin en büyük şehri Toronto'nun havasını 'en kötüler' ligine soktu. Devam eden orman yangınları nedeniyle Toronto'nun hava kalitesi son ölçümlere göre dünyanın en kalitesiz 5'inci havası durumunda.

Çevre 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Kanada'da ülke genelinde 487 aktif orman yangını bulunuyor.

Kanada’da devam eden orman yangınları, ülkenin en büyük şehri Toronto’yu dünyanın en kirli havasına sahip şehirleri arasına soktu. Merkezi İsviçre’de bulunan hava kalitesi takipçisi IQAir’in verilerine göre, çıkan orman yangınları sonrası etkili olan duman nedeniyle Toronto’nun hava kalitesi de düştü. Kanada Çevre Bakanlığı, yangınlardan çıkan dumanın Toronto ve Hamilton bölgesi de dahil olmak üzere Ontario eyaletinin diğer bölgelerine ulaşarak, ‘hava kalitesinin bozulmasına’ neden olduğunu duyurdu.

Açıklamada, Toronto başta olmak üzere Ontario eyaletindeki dumanın neden olduğu sağlıksız havanın bir süre daha devam edeceği kaydedildi. Devam eden orman yangınları nedeniyle hava kalitesi sıralamasındaki yeri gün boyunca değişen Toronto, halen dünyada hava kalitesi en kötü 5’inci şehir durumunda.

Tekrar etkisini artırdı

Bu arada duman, Amerika Birleşik Devletleri’nin de büyük bir bölümünü yeniden kapladı. Duman ve kalitesiz hava nedeniyle bölge sakinlerine, gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları ve evlerinde kalmaları uyarısı yapıldı. Chicago, Detroit ve Indianapolis de dahil olmak üzere birçok büyük şehir, ABD’deki hava kalitesi en kötü kentler kategorisine düştü.

Kanada Kurumlararası Orman İtfaiye Merkezi’nin açıklamasına göre, geçen çarşamba sabahı itibarıyla ülke genelinde 487 aktif yangın bulunuyor.

1 Ocak’tan bu yana 76 bin 129 kilometrekare ormanlık arazinin yandığı bildirirken, bu rakam, Ulusal Ormancılık Veritabanına göre, 1989’da belirlenen 75 bin 596 kilometrekarelik en büyük yanan arazi rekorunu da aşıyor.

Kanada'nın orman yangını krizi: Bütçe ve iklim değişikliğiyle mücadele yetersizKanada’nın orman yangını krizi: Bütçe ve iklim değişikliğiyle mücadele yetersiz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.