AB, Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar euroyu aşan varlığını dondurdu

AB'nin 27 üyesi, 12 Mayıs'ta raporlandığı üzere Rusya Merkez Bankası'nın 200 milyar euroyu aşan varlığını dondurmuş durumda. Bu yaptırımlar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası başladı ve Rusya'nın verdiği zararı ödetmeyi hedefliyor.

Dünya 26 Mayıs 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Batı ülkelerinde, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası başlayan süreçte, Rusya Merkez Bankası'nın 300 milyar doları bulan rezervi dondurulmuş durumda.

AB üyesi 27 ülkenin, Ukrayna işgalinin başlamasından bugüne kadar Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar euronun üzerinde varlığını dondurduğu bildirildi. 

Açıklamayı, Brüksel’de günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand yaptı. AB’nin yürülükteki 10’uncu yaptırım paketi kapsamında, üye ülkelerdeki kurumların Rusya Merkez Bankası’nın bloke edilen varlıkları ve rezervlerini 12 Mayıs’a kadar AB Komisyona rapor etmeleri zorunluluğu getirildiğini anımsatan Wigand, “AB üyesi ülkeler, Komisyona Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar avroyu aşan varlığını dondurduklarını rapor etti” dedi. Wigand, Ukrayna’ya verdiği zararın bedelini Rusya’ya ödetmekte kararlı olduklarına işaret ederek, bu konuda çalışmaların yoğun biçimde sürdüğünü anlattı.

Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’da kullanımına yönelik seçeneklerden birinin Rusya Merkez Bankası kaynakları olduğunu ifade eden Wigand, bu varlıkların faizinin Ukrayna için kullanılmasının söz konusu olabileceğini belirtti. Wigand, Rus varlıklarının ne şekilde değerlendirileceğini konusunun AB Konseyi yapısı içinde kurulan bir çalışma grubunda ele alındığını belirterek, bu grubun son toplantısını da önceki gün gerçekleştirdiğini anlattı. Batı ülkelerinde, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle toplam 300 milyar doları bulan Rusya Merkez Bankası rezervi dondurulmuş durumda.

Wagner şefi Prigozhin'den uyarı: Savaş ciddiye alınmazsa 1917'deki gibi devrim yaşanırWagner şefi Prigozhin’den uyarı: Savaş ciddiye alınmazsa 1917’deki gibi devrim yaşanır

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.