Almanya Başbakanı, Wagner isyanının Putin’i zayıflattığı görüşünde

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'da gerçekleşen Wagner isyanının, bastırılmış olmasına rağmen Rusya lideri Vladimir Putin'i ve yönetimini zayıflattığına inandığını söyledi. Scholz, Putin'in hiçbir şekilde sağlam bir eyer üzerinde durmadığını söyledi.

Dünya 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın nükleer güce sahip olmasından ötürü durumu sürekli takip ettiklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, paralı asker grubu Wagner’in başarısızlıkla sonuçlanan isyanının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimini zayıflattığına inandığını söyledi. Scholz, ARD’ye açıklamasında “Her halükarda bunun uzun vadede Rusya’da da bir etkisi olacaktır. Ben şimdiden onun (Putin’in) zayıfladığına inanıyorum” dedi.

Ayaklanmanın otokratik yapılarda ve güç yapılarında çatlaklar olduğunu gösterdiğini belirten Scholz, Putin’in hiçbir şekilde sağlam bir ‘eyer’ üzerinde olmadığını söylerken, Putin’in görev süresine ilişkin soruya, “Görevde ne kadar kalacağına dair herhangi bir spekülasyona katılmak istemiyorum. Uzun da olabilir kısa da. Bunu bilemeyiz” cevabını verdi.

Rusya’daki ayaklanmanın Alman istihbaratı tarafından önceden bilinmediği eleştirilerini de yanıtlayan Scholz, “Almanya’daki servislerimiz elbette her zaman Rusya’daki durumu gözlemlemeye çalıştılar, bunu yapıyorlar ve elbette bunu önceden bilmiyorlardı. En azından bugün görebildiğimiz kadarıyla” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın nükleer bir güç ve çok güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Olaf Scholz, bu nedenle tehlikeli durumlar ortaya çıktığında her zaman dikkatle bakmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Bayram tebriği arası siyaset: Erdoğan'dan, Paşinyan ve Scholz'la kritik görüşmelerBayram tebriği arası siyaset: Erdoğan’dan, Paşinyan ve Scholz’la kritik görüşmeler

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.