Berlusconi, 53 yaş küçük nişanlısına 100 milyon euro miras bıraktı

12 Haziran'da hayatını kaybeden eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin vasiyetnamesinin detayları belli oldu. Ailesine yüklü bir miras bırakan Berlusconi, son yıllarını beraber geçirdiği nişanlısı 33 yaşındaki Marta Fascina'ya 100 milyon euro bıraktı.

Dünya 7 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
12 Haziran'da yaşamını yitiren Berlusconi'nin nişanlısı Marta Fascina 33 yaşında.

Kronik lösemi teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede 12 Haziran’da 86 yaşında hayatını kaybeden eski İtalya Başbakanı ve iş insanı Silvio Berlusconi’nin vasiyetnamesinin detayları belli oldu. İtalyan ANSA ajansının ulaştığı belgeye göre, konutu Villa San Martino’nun antetli kağıdına yazılmış 2006 tarihli vasiyetnamede, “Mevcut varlığı eşit olarak Marina ve Pier Silvio’ya bırakıyorum. Kalanları da eşit olarak 5 çocuğum; Marina, Pier Silvio, Barbara, Eleonora ve Luigi’ye bırakıyorum” ifadeleri yer aldı.

Buna göre, Berlusconi’nin medya ve bankacılık sektöründen şirketlerini, Monza futbol kulübü ile diğer mal varlıklarını bünyesinde barındıran çatı kuruluş Fininvest aile holdinginin yüzde 53’lük çoğunluk hissesi, ilk eşi Carla Elvira Dall’Oglio’dan çocukları Marina ve Pier Silvio’ya eşit olarak paylaştırıldı. Holdingin geri kalan hisseleri de Berlusconi’nin ikinci eşi Veronica Lario’dan olan üç çocuğu, Barbara, Eleonora ve Luigi arasında paylaştırıldı.

Fininvest Holding’den yapılan yazılı açıklamada da Silvio Berlusconi’nin hisseleri çocuklar arasında bölüştürerek, Fininvest’in kontrolünü tek kişide bırakmadığı kaydedildi.

Nişanlısı ve siyasi yol arkadaşını unutmadı

Silvio Berlusconi’nin vasiyetnameye ek olarak, 19 Ocak 2022 tarihli bir mektup bıraktığı, bu mektupta da nişanlısı Marta Fascina ve siyasetten yol arkadaşı Marcello Dell’Utri’ye yönelik vasiyetlerinin olduğu ve çocuklarına hitaben, “Sevgili Marina, Pier Silvio, Barbara ve Eleonora, San Raffaele’ye (Hastaneye) gidiyorum, geri dönemezsem lütfen aşağıdakilere dikkat edin. Teşekkürler, hepinizi çok seviyorum, Babanız” ifadelerinin yer aldığı aktarıldı.

Bu mektuptaki vasiyetler çerçevesinde, Berlusconi’nin son yıllarını beraber geçirdiği nişanlısı 33 yaşındaki Marta Fascina’ya 100 milyon euroluk bir miras kaldı.

Kardeşi Paolo Berlusconi’ye 100 milyon euro, 2014 yılında mafya ile bağlantısı sebebiyle mahkûmiyet alan farklı sürelerde hapis ve ev hapsi cezaları çeken partisi Forza Italia’dan senatör Dell’Utri’ye de 30 milyon avro bıraktığı bırakan Berlusconi, Dell’Utri’yi şaşırttı: “Noter, beni aradığında, bu haber beni şoke etti. Bunu beklemiyordum çünkü bana hiçbir borcu yoktu. Sevgi, bu maddi jest olmadan da bakidir. Onun için her şeyi verdim ve o da benim için her şeyi verdi. Sabahtan bu yana ağlamaktan başka hiçbir şey yapmadım. Bu maddi şeyler için değil aksine o insanın büyüklüğünü gösteren bir jest. Benim için kardeş gibiydi. Birbirimizi 60 yılı aşkın süredir tanıyorduk. Bana her zaman yardım etti. Üniversitedeyken bile bana notlar verirdi.”

Erdoğan'dan Berlusconi anısına makale: Oğlumun nikâh şahitliğini yapmasını hiç unutmadıkErdoğan’dan Berlusconi anısına makale: Oğlumun nikâh şahitliğini yapmasını hiç unutmadık

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.