Brezilya’da eski Devlet Başkanı Bolsonaro’ya siyasi yasak

Brezilya'daki seçimlerde koltuğunu Lula'ya kaybeden eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında, görevi suiistimal ve medyayı kötüye kullanma suçundan 8 yıl siyasi yasak kararı verildi. Yüksek Seçim Mahkemesi'nin kararına göre Bolsonaro, söz konusu suçları işlediği 2022'den 2030'a kadar yasaklı.

Dünya 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Bolsonaro, 1 Ocak 2019, 31 Aralık 2022 arası Brezilya Devlet Başkanı'ydı. Seçimlerde koltuğunu eski başkan Lula Da Silva'ya kaptırdı.

Brezilya’da ulusal basında çıkan habere göre, Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) Yargıcı Carmen Lucia Antunes, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun görevi suiistimal ve medyayı kötüye kullanma suçlarından kusurlu bulunduğunu belirterek oy çokluğuyla tüm siyasi haklarının 2030’a kadar elinden alındığını duyurdu. Bir sonraki devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olmak istediğini açıklayan aşırı sağcı Bolsonaro’nun ise TSE’ye itiraz etmeye hazırlandığı bildirildi.

Karardan birkaç saat önce Itatiaia radyosuna konuşan Bolsonaro, hakkında ‘siyasi yasak’ kararının çıkması durumunda Yüksek Mahkeme’ye itiraz edeceğini belirtmişti.

Bolsonaro’nun avukatı Tarcisio Vieira, 23 Haziran’daki açıklamasında, suçlamaların yersiz olduğunu, müvekkilinin ülkedeki seçim sistemi hakkında görüşlerini ifade etmekten başka bir şey yapmadığını savunmuştu.

Seçimleri ‘hileli’ olarak yaftalamıştı

Bolsonaro, 2022 seçim sistemini ‘hileli’ olarak adlandırması ve devlet başkanıyken büyükelçilerle yaptığı görüşmede, Yüksek Seçim Mahkemesi üyelerinin kişisel haklarına saldırı, görevi suiistimal ve medyayı kötüye kullanmakla suçlanıyordu.

Bolsonaro, 21 Haziran’da CNN Brasil’e verdiği röportajda, davanın ‘önemsiz’ olduğunu, bir bardak suda fırtına koparılmaya çalışıldığını söylemişti. Büyükelçilerle görüşmesinde, seçim sistemine ‘hile’ demediğini ve üyelere hakaret etmediğini savunan Bolsonaro, sadece seçim sisteminin nasıl çalıştığını büyükelçilerle paylaştığını belirtmişti. Jair Bolsonaro, o dönem, herhangi bir kanıtı olmamasına rağmen ülkede 1996’dan bu yana kullanılan elektronik seçim sisteminin şüpheli olduğunu savunmuş, 2022 seçimlerinin şüpheli olacağını ileri sürmüş ve baskılı oy pusulasının kullanılması için ısrar etmişti.

Bolsonaro'ya gecikmeli 'hoş geldin' baskını: Aşı kartı üzerinde oynanmışBolsonaro’ya gecikmeli ‘hoş geldin’ baskını: Aşı kartı üzerinde oynanmış

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.