Gazze: Can kaybı 27 bini aşarken İsrail’den ‘Hizbullah’la savaşa devam edeceğiz’ mesajı

Gazze'de can kaybı 27 bini geçerken İsrail ordusunun Gazze'den yaralı askerlerini çekerken 1500'den fazla operasyon düzenlendiği belirtildi. İsrail Savunma Bakanı Gallant ise "Gazze'de savaş bitse bile Hizbullah'la savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Dünya 4 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
İsrail ordusunun kara operasyonunun başladığı 27 Ekim 2023'ten bu yana konuşlandığı Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bazı bölgeler ve Gazze kentinin kuzeybatısından çekildiği bildirildi. / Fotoğraf: AA

İsrail ordusunun 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılardan öldürülen Filistinli sayısı 27 bini geçti. İşgal harekatı sürerken, İsrail ordusunun X hesabından yapılan açıklamada Marom Tugayı’na bağlı operasyonel nakil birliğindeki yedek ve düzenli askerlerin Gazze’deki faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.

Söz konusu askerlerin Gazze’yi işgal eden İsrail güçleri ile sağlık birimleri arasında sürekli temas halinde olduğu, “on binlerce askeri Gazze’ye taşıdığı ve Gazze’den tahliye ettiği” bildirildi. Nakil birliğine bağlı askerlerin İsrail’in Gazze’yi karadan işgal etmeye başladığı 27 Ekim’den bu yana yaralı İsrail askerlerini tahliye etmek için “1500’den fazla operasyon” yaptığı belirtildi.

İsrail ordusunun aktardığı verilere göre Gazze Şeridi’ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana 224’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 561 askeri öldü, 1296’sı 27 Ekim’den bu yana Gazze’deki kara çatışmalarında olmak üzere 2 bin 851’i de yaralandı.

Ordunun X hesabından yapılan başka bir paylaşımda ise Han Yunus’ta ele geçirilen mühimmatlara yer verildi. Paylaşımda şöyle dendi:

“Batı Han Yunis’teki operasyonlar sırasında komando güçlerimiz çok sayıda silahlı teröristle karşılaştı. Bu teröristler etkisiz hale getirildi. Bir patlayıcı laboratuvarı, silah stokları, RPG’ler ve çok sayıda taktik ekipman ele geçirildi. Bölge üzerindeki operasyonel kontrolü güçlendirmek için hedefli operasyonlar gerçekleştirildi. Güçlerimiz sivil bölgelerdeki terörist yerleşimlerini tespit etmek ve engellemek için çalışmalarına devam edecek.”

‘Gazze’de ateşkes olsa bile Hizbullah’la savaş devam edecek’

Yedioth Ahronot gazetesi İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın açıklamasının video kaydını paylaştı. Videoda Gallant’ın “İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını durdursa bile kuzeyde Hizbullah’a karşı saldırılarını durdurmayacak. Hizbullah, güneyde (Gazze) savaş durunca kuzeyde de duracağını sanıyorsa yanılıyor” dediği görüldü.

Gallant “Şunu açıkça söylüyorum ki, kuzeyde halkın güven içinde yaşayacağı bir durum oluşmadan buradaki saldırılar sona ermeyecek” diye konuştu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 176 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Filistin Yönetimi’nden İsrail’e Refah uyarısı

Filistin Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada “İşgal (İsrail) güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinden orta kesime ve güneyine kadar her bölgesinde sivillere karşı daha fazla suç ve katliam işlemeye devam ettiği” belirtildi. “İşgalci Ordu Bakanı (Yoav Galant) ve diğer İsrailli yetkililerin Refah ve çevresinde yeni ve iğrenç bir soykırım dönemi başlatmaya yaklaştıklarına dair açıklamalarının son derece ciddiyetle karşılandığı” ifade edilen açıklamada, bölgedeki saldırıların 1.5 milyondan fazla Filistinlinin yaşamını büyük bir tehlikeye maruz bırakacağı kaydedildi.

Gazze’de sivillere yönelik “insani felaketin derinleşmesi ve genişlemesinin tehlikeli boyutlarına” ilişkin artan BM ve uluslararası uyarılara rağmen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ortaklarının “savaşın uzaması ve katliamların, cinayetlerin, yıkımların ve Filistinlilerin yerlerinden edilmesinin artırılması için” zaman kazanmaya çalıştıkları vurgulanan açıklamada, İsrail hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı ve BM Genel Kurulu ile Güvenlik Konseyi kararlarına ve “sivillerin korunması ile temel yaşamlarının güvence altına alınmasına” yönelik yapılan tüm uluslararası çağrıları dikkate almadığı hatırlatıldı.

7 Ekim sonrası Gazze’de yaşananlar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bin 500’ü çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 27 bin 238 Filistinli öldürüldü, 66 bin 452 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli hayatını kaybetti.

İran askerlerini çekerken: İsrail Şam'da Devrim Muhafızları subayını öldürdüİran askerlerini çekerken: İsrail Şam’da Devrim Muhafızları subayını öldürdü

800'den fazla Avrupalı yetkili hükümetlerinin İsrail desteğine karşı imzacı oldu800’den fazla Avrupalı yetkili hükümetlerinin İsrail desteğine karşı imzacı oldu

ABD'li yargıçtan Biden'a: İsrail'e verdiğiniz aralıksız desteğin sonuçlarını inceleyinABD’li yargıçtan Biden’a: İsrail’e verdiğiniz aralıksız desteğin sonuçlarını inceleyin

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.