Gökyüzü bile gergin: Uçuşlarda sorunlu yolcu sayısı yüzde 47 arttı

Küresel hava trafiğinin yüzde 83'ünü oluşturan 300 havayolunun verisini toplayan IATA, 2022 yılında uçuş sırasında sorun çıkaran yolcu oranının yüzde 47 arttığını açıkladı. 2021'de her 835 uçuşta bir olay yaşanırken, 2022'de her 568 uçuşta bir olay meydana geldi.

Dünya 6 Haziran 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) raporunda, dünya genelinde 2022’de uçuşlarda sorun çıkaran yolcuların oranının 2021’e göre yüzde 47 artış gösterdiği kaydedildi.

Rapora göre 2022’de her 568 uçuştan birinde yolcular taşkınlık yaparken, 2021’de bu her 835 uçuşta bir gerçekleşiyordu.

Uçuş personeline fiziksel şiddette bulunma durumunun çok nadir olduğu kaydedilirken, bu konuda da yine 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 61 artış olduğu ve her 17 bin 200 uçuşta bir kez meydana geldiği bildirildi. Küresel hava trafiğinin yüzde 83’ünü oluşturan yaklaşık 300 havayolu şirketini temsil eden IATA’nın raporunda, en yaygın taşkınlık olaylarının ise talimatlara uyulmaması, sözlü taciz ve sarhoşluk kaynaklı olduğu vurgulandı. Diğer taşkınlık vakalarının ise kabinde veya tuvaletlerde sigara-elektronik sigara içilmesi, uyarı verildiğinde emniyet kemerlerinin takılmaması ve bagajların talimatlardaki gibi yerleştirilmemesi gibi olaylar olduğu belirtildi.

IATA Genel Müdür Yardımcısı Conrad Clifford, raporla ilgili yaptığı açıklamada, taşkınlık yapan yolcu sayısındaki artışın endişe verici olduğunu vurgulayarak hem yolcuların hem de mürettebatın uçuşlarda güvenli ve sorunsuz bir uçuş deneyimi yaşama hakkına sahip olduğunu dile getirdi: “Tek bir kişinin veya azınlık bir grubun herkesin güvenliği için uygulanan kurallara uymaması kabul edilemez. Uçuş mürettebatının talimatlarına uymamanın hiçbir mazereti olamaz.”

IATA 2014 Montreal Protokolü’nü onaylamaya çağırdı

IATA tarafından yapılan açıklamada, uçuşlardaki şiddet olaylarını ve taşkınlıkları azaltmak, sorumlu organizasyon ile personelin daha fazla yetki almasını, olayı kovuşturmasını sağlamak, bu türden vakalara sıfır toleranslı bir yaklaşımı benimsemek için hükümetlere 2014 Montreal Protokolü’nü (MP14) onaylamaları çağrısında bulundu. MP14 üye devletlere yolcuların güvenlik talimatlarına uymayı reddetmesi ve kabin ekibini fiziksel veya sözlü olarak taciz etmesi gibi durumlarla mücadele etmesi için daha fazla yetki veriyor.

Hükümetlerin, pasaportuna bakılmaksızın asi yolcuları kovuşturmak için gerekli yasal yetkiye sahip olmalarını ve olayın ciddiyetini yansıtan bir dizi yaptırım hakkına sahip olmasını sağlıyor. Bugüne kadar, Singapur da dahil olmak üzere yaklaşık 45 ülke MP14’ü onayladı. Bu ülkeler, uluslararası yolcu trafiğinin yüzde 33’ünü oluşturuyor.

Bu da parti jeti: Saati 14 bin dolara gökyüzünde partileyebileceksinizBu da parti jeti: Saati 14 bin dolara gökyüzünde partileyebileceksiniz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.